• |
ide | kryesore

Tabaku: Raporti i fundit i UNICEF, këmbanë alarmi për qeverinë shqiptare

Lajme, Të funditVetëm 70% e shkollave tona kanë kushtet minimale të higjenës dhe 30% e tyre nuk kanë as ujë dhe as kushte minimale pastërtie. Nisur nga këto të dhëna të publikuara në një raport të UNICEF, ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku ka thënë se situata në Shqipëri është alarmante, në kushtet e nisjes së procesit mësimor me disa turne dhe kushte të rënduara të shkaktuara nga pandemia.

Veç kushteve higjieno-sanitare, Shqipëria merr notë ngelëse edhe përsa i takon përdorimit të internetit në shkolla, kompjuterave apo infrastrukturën e avancuar”, deklaron Tabaku. Sipas saj, gjendja e shkollave publike sot ne Shqipëri është pasqyrë e keqqeverisjes dhe rrënimit të çdo institucioni shtetëror.

“Arsimi është një tragjedi që po rrënon përditë të ardhmen e vendit. Këto fakte nuk mund të injorohen dhe as zhvlerësohen nga propaganda dhe as nga videot 3D që më kot përpiqen të manipulojnë të vërtetën e hidhur të gjendjes katastrofike të sistemit arsimor”  shprehet Tabaku.

Ish-deputetja e ka mbyllur me tone të ashpra, duke thënë se në vend të propagandës bajate, qeveria duhet të sigurojë investime në arsim dhe shëndetësi.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *