• |
ide | kryesore

PD padit në SPAK Ardi Veliun: Urdhëroi dhunën kundër protestuesve. Ka kryer 5 vepra penale

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditPD padit në SPAK drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu. Në një deklaratë shpërndarë mediave, PD liston 5 veprat penale, sipas saj ndërsa kërkon pezullimin e tij deri në përfundim të hetimeve.

Deklarata: 
Partia Demokratike padit Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu për 5 vepra penale, të kryera gjatë protestave të ditëve të fundit, pas ekzekutimit nga policia të një të riu 25 vieçar. Kërkesa e Partisë Demokratike i është drejtuar Prokurorisë së Posaçme, SPAK, që duhet të kërkojë pezulliminne Ardi Veliut nga detyra deri në përfundimin e hetimeve. Në padinë e dorëzuar në SPAK, Partia Demokratike argumenton me detaje sesi Ardi Veliu ka shkelur ligjin, duke kryer të pesta veprat penale, si:

1. Shpërdorim i detyrës
2. Kryerja e veprimeve arbitrare
3. Pengimi në të drejtën për t’u shprehur, grumbullusr dhe manifestuar
4. Dëmtime të tjera me dashje
5. Mosmarrja e masave për të ndërprerë gjendjen e paligjshme.

Në padinë penale ndaj Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Partia Demokratike vë në dukje se “në protestat paqësore për të kundërshtuar frymën e represionit policor dhe të abuzivizmit qeverisës, është vënë re përdorim i teprusr i dhunës policore, përdorimi në mënyrë të çmendur i gazit lotsjellës. Ai është hedhur në sasi shumë të mëdha në Bulevard dhe në zonat rezidenciale me densitet të lartë qytetarësh, që nuk ishin pjesë e protestës”.

Duke i vënë në dispozicion SPAK-it fakte konkrete, në padi theksohet se, me urdhër të Ardi Veliut, është uahtruar dhunë barbare ndaj të miturve, kanë ndaluar në mënyrë abuzive çdo njeri që lëvizte në rrugë, pa qenë pjesë e protestës.

“Me anë të këtij kallëzimi, marrim përsipër të bëhemi përçues të zërit të atyre qytetarëve të ndershëm të këtij vendi, të cilët besojnë se ligji është një dhe i barabartë për të gjithë dhe që ende kanë shpresën se vetëm zbatimi i Ligjit do ta çojë drejt përsosjes shoqërinë tonë.”- i drejtohet Partia Demokratike SPAK-ut, duke i kërkuar marrjen nën hetim të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu dhe pezullimit të tij nga detyra.6 Comments

  1. SS-PAK-u ka pune per momentin!

    Ka kapur nje katundar te rrezikshem Ndroqi qe ka tentuar te korruptoje nje polic bashkiak me 500 leke te reja fare, plus 3 tufa qepe te njoma…..

  2. Spaku vegel e grupit mafiozo moniste.

    Mbas 25 prillit duhet shkrire e cuar keta per procedim penal per mosveprim ndaj shume e shume rasteve te korrupsionit te larte.

    Turp

  3. Ja dhe nje indicje per tu bindur se kush i ndersen kalamajte dhe zagaret te shkaterrojne pronen e perbashket.

  4. Ore keta kan lujt mendsh posi mo u paditka burri huj kot fare le mos u merni ksi punesh ,harrojeni qe te ike velua . Pale pastaj qe na duhet per 25 korrik ta bejme dhe ne njher si na boni berishi ne 96 qe i mbushi vet kutit po njesoj kena per me ja bo ketyre derave te sales e like qafirit Nji keshu u dun kto horra qe vejn men He boll mo per sot se u lodha puc puc neser

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *