• |
ide | kryesore

VIDEO/ Shikoni si jepej një lajm për trafik droge në Shqipërinë komuniste

Arkiva, DossierIshin të rralla lajmet për trafik droge në TVSH përpara viteve “90. Në Shqipërinë komuniste të tilla lajme nuk ekzistonin dhe në atë kohë ato jepeshin vetëm në informacionet nga bota.

E tillë është kjo kronikë lajmesh nga një edicion i shtatorit 1989 i sjellë online nga italiani Roberto Varrone që ndodhej në atë kohë në vendin tonë për një vizitë kulturore.

Edhe lajmi për trafikun e drogës ka doza politike pasi në fillim jepeshin përpjekjet e Kolumbisë për të luftuar fenomenin dhe më pas vazhdohet me pjesën për “trafikantët kalabrezë me origjinë italiane dhe mafiozët amerikanë”. ©LAPSI.al4 Comments

  1. Ne fakt kronika eshte e sakte. Thjesht jepet nje lajm mbi trafikun e droges dhe qe me gjasa eshte marre nga media italiane. Asgje politike ska ketu, por tregojen masat anti droge ne Venezuele. Ndersa per mafien italiane dhe ate amerikane me origjine italiane, ku eshte politika ketu? Ajo ashtu ka qene dhe eshte. Pfff. Mos ja fusni pordhes kot aman.

  2. Cfare nostalgjie e mbaj mend kete prezantuesin.Para 30 e ca vitesh raportonim ne lajme per drogen ne bote, tani raporton bota per drogen ne Shqiperi. Sa para qe kemi ecur.

  3. Cfare nostalgjie e mbaj mend kete prezantuesin.Para 30 e ca vitesh raportonim ne lajme per drogen ne bote, tani raporton bota per drogen ne Shqiperi. Sa para qe kemi ecur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *