• |
ide | kryesore

Video/ Inter i la penalltinë atij që nuk duhej: Sanchez, tetë penallti të humbura në 12 të fundit

-Instant, Sport, Video


Penalltia e humbur nga Interi me rezultatin 0-0 në shtëpinë e Sampdorias mund, nëse do të shënohej, të ndryshonte fatin e ndeshjes në Marassi. Zikaltrit u mundën 1-2 nga dorianët e Ranierit, që penalltinë e tyre e shënuan me Candrevan, por protagonisti negativ nga njëmbëdhjetë metra është në habitatin e tij të zakonshëm në këto situata: Alexis Sanchez. Nëse vlen shprehja “bërja e gabimeve është njerëzore, këmbëngulja është djallëzore”, atëherë sulmuesi kilian është djalli i personifikuar kur bëhet fjalë për goditje nga pika e bardhë: me atë në Genova bëhen tetë gabimet në 12 penalltitë e fundit të goditura.

Sigurisht që ftohtësia në përballjen nga njëmbëdhjetë metra nuk është një specialitet i shtëpisë për Sanchez, ndoshta kurrë nuk ka qenë, por kohët e fundit sikleti është i dukshëm dhe numrat flasin vetë. Në minutën e 11 të ndeshjes me Sampdorian, megjithatë, Alexis mori topin me bindje, e lënë nga Lautaro Martinez (në mungesë të ekzekutuesit të caktuar Lukaku), por e goditi dobët atë në të djathtë të Auderos i cili e devijoi, madje pa shumë lodhje.

Para dështimit në Ferraris, Sanchez kishte bërë tre gabime me ekipin kombëtar kilian, po aq në Premier League dhe i shtoi një gabim edhe në Champions League, duke shënuar nga njëmbëdhjetë metra vetëm kundër Brescias korrikun e kaluar. Numra të pamëshirshëm që sjellin një këshillë: mbase më mirë të mos i godasë më penalltitë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *