• |
ide | kryesore

Kush është prokurori i SPAK që çoi në qeli gjykatësen e Krujës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Altin Dumani është prokurori i SPAK që udhëhoqi operacionin që çoi në pranga 10 persona mes të cilëve edhe gjyqtaren e Gjykatës së Krujës Enkeleda Hoxha që lironte të fortët nga qelia. Me origjinë nga Shupenza e Dibrës, Dumani vjen nga radhët e Prokurorisë së Apelit.

Ai është një nga prokurorët që drejtoi i pari njësinë Task Forcë, ngritur vite më parë për të luftuar krimin e jakave të bardha. Ka një karrierë prej 20 vitesh si prokuror, në mars të vitit 1999, ka shkelur për herë të parë në prokurori, me detyrë në Sarandë, ndërsa sot është kreu i komanduar i prokurorisë së Apelit për Krimet e Rënda.

Ai u bë drejtues prokurorie për herë të parë në Tropojë, në vitin 2000, një post sipas Dumanit që u refuzua nga shumë të tjerë për shkak të çështjeve problematike atje. Ai bëri bujë me qëndrimin që mbajti gjatë gjykimit të 29 të pandehurve të Gërdecit dhe 3 dënimet e përjetshme që kërkoi për 3 nga të pandehurit kryesorë të tragjedisë së 15 marsit 2008.

Kur u pyet se pse vendosi që të jetë pjesë e SPAK, Dumani u përgjigj duke thënë se ka lënë mënjanë komoditetin e prokurorisë së apelit dhe do ti përkushtohet luftës ndaj krimit.

Ditën që doli përpara Komisionit të Pavarur të Kualifikimit i ftuari i Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Theo Jacobs i tha Dumani: “Kam marrë pjesë në 25 çështje dhe kjo është hera e parë që s’kam asnjë pyetje. Zoti Dumani qenka me fat”, – u shpreh Jacobs. 

Për shkak të pëlqimit që gëzonte te ndërkombëtarët, Dumani ishte një nga kandidatët më të përfolur për të marrë në dorë drejtimin e SPAK, por nuk u kuptua se si në fund u parakalua nga Arben Kraja. ©LAPSI.al


18 Comments

  1. Ky fshatari kokëcepsh do bëjë drejtësi? Pse e pushuan dosjen e përgjimeve të Dibrës me vjedhjen e votave? Sa doli puna e Ndraghetës e futën brenda këtë krutanen që e kishte bërë baltë prej kohësh që të spostohet vëmendja.Po ky kari i del kundër vendimit të gjyqtares?! Vendimin e gjykatës e rrëzon vetëmn1 gjykatë më e lartë! Që këtu kjo krutania do lirohet.Pastaj ajo vendimin e ka marrë se i ka sjellë raporte mjekësore, po prokurori që se ka apeluar vendimin pse nuk është arrestuar?! Sa të pështirë jeni bërë o trimat e aSPAKut!

   1. ORE QENKA BOLE FARE KY KATNARI NGA DIBRA? PO PËR ÇFARË E FUT BRENDA GJYQTAREN PA JU RRËZUAR VENDIMI QË KA MARRË AQ MË TEPËR QË SHOKËT E TIJ PROKURORË SE KANË APELUAR DMTHVKANË QENË DAKORT ME GJYQTAREN! SE ME KËTË LLOGJIKË DUHESHIN ARRESTUAR EDHE PROKURORËT SI DHE KRIMINELËT E LIRUAR POR ATA SI ARRESTON DOT SE VENDIMI ËSHTË NË FUQI.A E KUPTONI SE ÇFARË DREJTËSIE KARI BËN ASPAKU?

 1. Bravo i thuhet kur te fuse nje politikan si Ahmetaj apo Gjiknuri ne burg, jo ate miushen e hales se Krujes qe eshte periferike! Po na hedhin hi syve me arrestime femrash nga katundi, tamam pune bythecesh Dibre!

 2. Avash para se te shpallni heronj te tjere se mos perfundojne si mantelbardhet, te kapur gafil mes miliona ne shtepi.

 3. Ky vend ska per tu bere kurre. O burra rrembeni valixhet dhe largohuni nga Arnautistani. Dite te veshtira po vijne.

  Pis milet
  Arnaut dovlet

  1. O komentuesi me emein e piperos.
   Ik ti i pari o te qifsha ropt, dhe mos tu kthefshin as kockat. Se na keni car trapin duke u bertitur njerzve ikni ikni nga shqiperia.
   Kush u thote njerzve te largohen nga shqiperia. Nuk ka mundesi te jet shqiptar.

 4. Beko kafsha te qifte Kina nonen dhe te gjithe gjnine femerore ore fisqire. Beko dythundraku eshte primat shpellar kokepalar specie e urryer hibride produkt incesti me llojin e tij kryqezim i njeriut shpellar me arushen.

 5. ORE QENKA BOLE FARE KY KATNARI NGA DIBRA? PO PËR ÇFARË E FUT BRENDA GJYQTAREN PA JU RRËZUAR VENDIMI QË KA MARRË AQ MË TEPËR QË SHOKËT E TIJ PROKURORË SE KANË APELUAR DMTHVKANË QENË DAKORT ME GJYQTAREN! SE ME KËTË LLOGJIKË DUHESHIN ARRESTUAR EDHE PROKURORËT SI DHE KRIMINELËT E LIRUAR POR ATA SI ARRESTON DOT SE VENDIMI ËSHTË NË FUQI.A E KUPTONI SE ÇFARË DREJTËSIE KARI BËN ASPAKU?!

 6. Pse i turrën këtij nga Dibra dhe jo drejtuesit të spakut
  Ky këtë çështje ka pas këtë vendim mori.
  Sa për dijeni ishte me i pregatitur se ky që ka epror.
  Me ato paga që marrin keta duhet të kishin zgjidh 75% të çështjeve që kanë aty.
  Po kësaj mire ja kanë bërë uroj tju turrën edhe ca gjyqtarëve të tjera qe ja kanë nxi jetën këtij populli.
  Ti me lart që thua shpellar
  Dukesh që je katnar nga jugu
  Mos harro se keni ardhur me guna me morra ne’45 në tiranë.
  Pastaj me mire se e ka thënë ai i ndragetes
  Veri Jug janë Cigane ska ku të vejë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *