• |
ide | kryesore

Gazeta zviceriane gozhdon Ramën, e krahason me Enver Hoxhën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditGazeta zvicerane “Neue Zürcher Zeitung” disa ditë para zgjedhjeve i kushtoi një artikull kryeministrit Edi Rama, për mënyrën se si shihej si një fener shprese dhe tani ai po lufton fort për tu rizgjedhur.

Si është duke luftuar Edi Rama për të mbajtur pushtetin, pavarësisht sjelljes së tij autoritariste, agresive, vetë-përmbushur (kënaqur), seksiste.

Artikulli përmend edhe fyerjen ndaj ish-deputetes së PD, Grida Duma duke postuar një foto të shtrembëruar të saj dhe më pas duke pretenduar se ai nuk ishte në dijeni për gabimin e tij vulgar.

Artikulli më pas përshkruan se si dikur u përpoq të luftonte nepotizmin dhe korrupsionin në Shqipëri, përpjekjen për të mbështetur mendimin e lirë dhe demokratik dhe për të krijuar një shoqëri më shoqërore duke i befasuar vazhdimisht bashkëbiseduesit e tij politikë në Bashkimin Evropian, të cilët e konsideronin si njeri të lirisë dhe Perëndimit.

Artikulli krahason Edi Ramën me ish-diktatorin Enver Hoxha, se si çdo politikan i suksesshëm zhvillohet në një despot arrogant brenda një periudhe të shkurtër kohe. Sepse Rama gjithashtu përdor frikën si mjetin më të rëndësishëm në politikë. Edhe pasi më shumë se 30 vjet, nga përmbysja e diktaturës, shumë qytetarë nuk e kuptuan se kishin të drejtën e lirisë. Në funksion të agresivitetit të ligjërimit politik, shumë shqiptarë po bien preh e një lloj pafufshmërie civike (qytetare).

Më pas përmendet skandali i të dhënave për 910,000 votuesve të qarkut të Tiranës, duke e barazuar atë me një sistem patronimi dhe kontrolli komunist. Një krahasim me periudhën komuniste bëhet gjithashtu në kontekstin e marrjes nën kontroll të mediave dhe të industrive që janë të varura nga tenderat dhe prokurimet shtetërorë, duke vërejtur se vetëm disa oligarkë marrin praktikisht të gjitha vendet e punës që gjenerohen – qoftë në menaxhimin e mbetjeve, sektorin e shëndetësisë apo në ndërtimin e rrugëve.

Artikulli flet gjithashtu për krimin e organizuar, sesi partneriteti midis politikës, biznesit dhe krimit të organizuar është forcuar në dhjetë vitet e fundit dhe sa shqiptarë jetojnë në varfëri të skajshme. Partnerët kryesorë të Ramës janë presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe presidenti turk Tajip Erdogan.

Artikulli mbyllet duke krahasuar përsëri Kryeministrin Rama me ish-diktatorin Hoxha, një njeri i zymtë, i padobishëm, ish besues ndaj institutioneve shtetërore. ©Lapsi.al19 Comments

 1. Nje shkrim qe u kushton shume xhepa e të shpellkareve qe shetisin me bashen neper rruget e shqiperise,sepse jane keta qe paguajne miliona euro per nje shkrim ku ne vecanti permendet Grida personazhi pervers qe shkemben mesazhe seksiste me salih anji ne sallen e kuvendit

 2. O Andi Bushati , merre fute ne b… ate Lapsi.al !! Biles , ate Lapsi.al futja ne b… edhe ati Artur Zhejit !! O Lapsi.al, Ilir Meta , ti nuk je presidenti im ! Ti je i çmendur ! Me 25 prill 2021 , te gjithe ju tutti e mutti And Bushati, Artur Zheji , Ted Blushi , Ilir Meta te LSI=LESHELI , do te dilni RRUAR E QETHUR !! Sovrani Popull me 75 deputete te PSocialiste do te fitoje bindshem !! Edi Rama , Kryeministeri me i suksesshem i te gjitha kohrave ne Shqiperi !❤?✍

 3. Plaku i Surrelit hhhaaaah matuf me ftyre majmuni, diktatoruc , frikacak ne palce, hajdut qe i ka duart shum te gjata, driogmen, qar ka veset me shemtuara njeriu ky padhosh ka 1000 fish me shum, i dhjaksur, degjenerat, i pa bese, shites i trojeve tona, burre me i dhjaksur s ka pasi po i ben fushat Serbo Rusi, Vuqiq, mereni me mend qar plere ka ky vend.

  1. Kujdes o ti Vasua kur te ecesh prane presidentit tat !, seeee jo per nonji gjo , po mos shkelesh nonji Ilir Meta , se i vjen era mut !! O Vasua , po ti dhe Ilir M , e Sali Protopapa (Berisha)i hani mutin Sovranit Popull me 75 deputete te PSocialiste dhe Edi Rames !

   1. O me robt shpie, po ne qofte populli si ti o veshgjate, ky komb do shuhet me shpejtesi sketerre.
    Yt patronazhist muti te sherdhefsha robt. Si sju vjen turp qe jeni kthyer ne mbrojtes te nje sistemi narco kriminal e fashist.

 4. Te lapsi, i nipi i hyses ka mbaru per italisht e nuk ia ka haberin gjermanishtes.
  Shkullaku nuk di me fol shqip, lene mo per gjuhe te huj.
  Po kjo nuk i pengon ata te bejne si gazetare e si analista. Kjo nuk i pengo qe ta bejne te bardhen te zeze.

  U regjistrava vetem per te lexuar qe:
  Rama ne artikull “akuzohej” per stil autoritar qeverisje.
  Rama krahasojej me paraardhesin e tij (Saliun dhe jo Enverin) per qeverisje autoritare, ashtu si edhe Vucic ne rajon.

  Helbete blog militantesh.

  1. Shyqyr qe shkrove dhe buken e gojes e fitove sot. Le te hane edhe ata te shtepise tende sot, megjithese bastarde

   1. dmth kur lapsi thote qe e bardha eshte e zeze, kjo nuk ke rendesi.
    Me e keqe eshte nese dikush te prish endren dhe thote qe e bardha nuk eshte e zeze!

    Te fala nga Zyrihu

 5. Lajmet politike te kesaj gazete besohen vetem nga Muti I Kristaqit dhe gjithe mutrave te tjere.
  Perse nuk keni botuar perkthimin e artikullit te gazetes qe citoni qofte edhe te pjesshem !!!!!?

 6. Po te isha une si Rama do ta hidhja ne gjygj kete gazete per krahasimin qe ka bere. Pastaj me vone do ti haja mutin sic ndodhi me gazeten perstigjoze Bild kur i nxorri te palarat. Ju Patronazhista duhet ta mbani mend mire se e keni trurin si kompjuter qe mban shume te dhena. Ah se harrova gazeta tjeter prestigjoze The Guardian ka bere nje artikull shume interesant per ju Patronazhista .Futuni dhe shaheni dhe ate si Lapsin kur ju nxjerr pislliqet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *