• |
ide | kryesore

PSG fiton Champions: UEFA të premten vendos për përjashtimin e tre gjysmëfinalistëve ‘rebelë’

-Instant, F1, Sport“Unë do të doja të falënderoja të gjithë familjen e futbollit, madje edhe klubet, përveç atyre të 12-ëve. E faleminderit qeverive. Kjo ide është një pështyrje në fytyrë ndaj atyre që e duan futbollin. Ne nuk do t’i lëmë të na e marrin futbollin”. Reagimi i ashpër i presidentit të UEFA-s Aleksander Ceferin ndaj njoftimit të lindjes së SuperLigës. “Skuadrat garojnë për merita, jo për vendimin e pak lakmitarëve – vazhdoi ai – Uefa dhe futbolli janë të bashkuar kundër këtij propozimi të tmerrshëm të disa klubeve që ndjekin lakminë. Siç është njoftuar, lojtarët që do të marrin pjesë në këtë ligë të mbyllur nuk do të jenë në gjendje të luajë në Kupën e Botës dhe Europiane. Kështu që ne i bëjmë thirrje të gjithëve që të bashkohen me ne në mënyrë që ky plan të mos përfundojë”. Në këtë drejtim, sipas asaj që u deklarua fillimisht personalisht nga Jesper Moller, president i Federatës Daneze të Futbollit dhe anëtar i Ekzekutivit, dhe më pas i filtruar nga vetë UEFA, Komiteti Ekzekutiv i jashtëzakonshëm që do të mblidhet të premten mund të përjashtojë nga Champions dhe Europa League klubet themeluese të Super League që janë akoma në garë: përkatësisht Manchester City, Real Madrid, Chelsea, Manchester United dhe Arsenal.

“Unë mendoj se reformat që ne do të shpallim janë një përmirësim, sot UEFA shpërndan 90% të të ardhurave të saj duke riinvestuar në futboll – vazhdoi Ceferin – UEFA nuk është vetëm çështje parash, Super League po, ajo mbron interesat e një duzine, që nuk do të doja ta quaja një duzinë të ndyrë. Champions pa ata të 12? Sigurisht, është e mundur. Ne do ta bëjmë Champions-in e ri me ose pa ata”.

Dhe përsëri: “Jemi duke e vlerësuar me avokatët tanë, është herët për të dhënë zgjidhje, por padyshim që ne do të zbatojmë të gjitha sanksionet që mundemi. Por për mendimin tim ne duhet t’i pezullojmë ato nga garat tona sa më shpejt të jetë e mundur. Unë thashë që ato nuk do të jenë në gjendje të luajë kompeticionet tona, por nuk e thashë kur… në të vërtetë nëse ka një gjë të jashtëligjshme ajo është Super League… Ndoshta nuk menduam se kishte gjarpërinj në ekipin tonë, por do të shohim se çfarë do të ndodhë. Nuk do të flas për shifra, por një gjë mund të them: Super League ka qenë duke u përgatitur shumë më parë se Covid, Perez dhe Agnelli e kishin planifikuar atë për një kohë të gjatë. Kishim disa propozime për ndihmë, por Agnelli më tha se nuk kishte nevojë dhe se do të flisnim përsëri. Është thjesht lakmi dhe narcizëm i disa njerëzve. Nga Infantino ka mbështetje të plotë, nesër ai do të bëjë një deklaratë. Ajo e jona është një turne i hapur, ku mund të kualifikohesh. Kjo do të ishte e mbyllur, nuk mund të bëhet një krahasim mes të dyjave” përfundoi Ceferin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *