• |
ide | kryesore

Avokati i Popullit kërkoi anulimin e karantinës për emigrantët që vijnë për të votuar nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut, Meta mbështet vendimin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditPresidenti i vendit Ilir Meta mbështet plotësisht qëndrimin e Avokatit të Popullit, që i këkron qeverisë që të anulojë vendimin për karantinimin e detyrueshëm të shtetasve shqiptarë që vijnë nga Greqia apo Maqedonia. Meta thotë se ka dhe 48 orë kohë që ky vendim i paligjshëm të anulohet, pasi emigrantëve nuk duhet që t’iu privohet e drejta e tyre për të votuar në zgjedhjet e ditës së dielë, që mbahen në Shqipërisë.

“I bëj thirrje Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, përmes Departamentit për Kufirin dhe Emigracionin, dhe çdo organi tjetër kompetent për dhënien e masave administrative, të kenë kujdes nga dalja e Rekomandimit të Avokatit të Popullit për anulimin e Urdhrit 219, datë 19.4.2021, të ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Merrni masa të reagoni me përgjegjshmëri, objektivitet, dhe jashtë ndikimeve politike! Mos cenoni të drejtën e votës së bashkatdhetarëve tanë!”, shkruan Meta.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *