• |
ide | kryesore

Rreziku nga rënia e raketës kineze/ Mbetjet përfunduan në Oqeanin Indian

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit


Mbetjet e një rakete kineze që po kthehej përsëri drejt Tokës janë përplasur në Oqeanin Indian, thotë agjencia hapësinore e vendit. Pjesa më e madhe e raketës u shkatërrua ndërsa hyri përsëri në atmosferë, por media shtetërore raporton se mbeturinat u ulën në perëndim të Maldiveve të dielën.

Ka disa ditë që në media flitet me spekulime se ku mund të ulet raketa dhe zyrtarët amerikanë e ekspertë të tjerë paralajmëruan kthimin e saj, duke rrezikuar edhe jetë njerëzish.

Por, Kina këmbëngul se rreziku ishte i ulët. Mjeti Long March-5b hyri përsëri në atmosferë në orën 10:24 me kohën e Pekinit (02:24 GMT) të dielën, njoftoi media shtetërore, duke cituar zyrën e Inxhinierisë Hapësinore Kineze. Nuk ka raportime për lëndime ose dëme.

Bëhet me dije se mbeturinat nga raketa 18 tonëshe, një nga artikujt më të mëdhenj në dekada për të pasur një zhytje të drejtuar në atmosferë, ranë në Oqeanin Indian në një pikë 72,47 ° në Lindje dhe 2,65 ° në Veri.

Komanda Hapësinore e SHBA, ndërkohë, thjesht tha se raketa kishte “ri-hyrë mbi Gadishullin Arabik”. Ai nuk e konfirmoi pikën e rënies të raportuar nga media kineze, duke thënë se mbeturinat kishin përfunduar në ujë ose tokë. Shërbimi i monitorimit Space-Track, i cili përdor të dhëna ushtarake amerikane, tha se raketa ishte regjistruar të udhëtonte mbi Arabinë Saudite, para se të binte në Oqeanin Indian pranë Maldiveve.

Kthimi i pakontrolluar i raketës çoi në kritika të theksuara nga SHBA, mes frikës se mund të ulej në një zonë të banuar. Uebsajtet amerikane dhe evropiane gjurmuan kthimin e saj dhe kishte shumë spekulime në mediat sociale se ku mund të bien mbeturinat.

“Kombet e hapësirës duhet të minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe pronën në Tokë,” tha Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin në një deklaratë. “Ishte e qartë se Kina nuk po arrin të përmbushë standardet e përgjegjshme në lidhje me mjetet e saj hapësinore.”

Ekspertët e hapësirës, ​​megjithatë, parashikuan që shanset për këdo të goditej ishin shumë të vogla,edhe sepse shumë pjesë nga sipërfaqja e Tokës është e mbuluar nga oqeani dhe zona të mëdha toke janë të pabanuara. Segmenti kryesor nga mjeti Long March-5b u përdor për të lëshuar modulin e parë të stacionit të ri hapësinor të Kinës muajin e kaluar. Fillimisht i injektuar në një orbitë eliptike afërsisht 160 km me 375 km (99 milje me 233 milje) mbi sipërfaqen e Tokës më 29 prill, faza thelbësore e Marshit të Gjatë-5b shpejt filloi të humbasë lartësinë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *