• |
ide | kryesore

Reagon vajza që u zhvesh nudo në protestën kundër ngacmimeve seksuale: Turp është të dëmtosh dikë

-Instant, Lajme, Të fundit


Gjatë protestës së djeshme kundër abuzimeve seksuale në sheshin Skënderbej, nxitur nga përdhunimi në grup i një 15-vjeçareje në Rrëshen, vëmendjen e mediave  e tërhoqiv një vajzë e cila ishte e zhveshur tërësisht nudo.

Pas komenteve lidhur me të në rrjetet sociale, ajo ka reaguar përmes një videoje ku tregon se nudoja nuk është seksuale, ndërsa thekson se ka dashur të përçojë një mesazh për shoqërinë.

“Më dërgoi mikesha ime foton ku kam dalë te sheshi Skënderbej, ku kam dalë me një shkrim dhe kishte bashkëngjitur me një foto tjetër. Më vjen shumë keq që ishte ajo foto, ku dikush kishte përdorur disa terma, bashkë me foton time. Dhe kishte shkruajtur që protesta ka qenë një film pornografik. Sa keq shpirti im që t’i sheh filma të tillë! Sa keq që e ke të zhvilluar në atë lloj forme mendjen tende. Ky është shkrimi “Meshkujt janë fëmijët tanë. Nëse ata sot nuk janë sot të denjë është sepse ne nuk e kemi bërë punën tonë si duhet”. Ne si gra, si nëna. Para se të bëhej burrë e të përdhunonte ka qenë fëmija jonë. Kam shkruajtur që do t’i mësoj fëmijës tim që të jesh i paveshur nuk është turp. Turp është të dëmtosh dikë. Nudo nuk është seksuale. E kuptoj që sistemi, mënyra se si gjërat kanë funksionuar, të mendoni se trupi jonë, vagina jonë, është turp. Sa keq! Gjoksi ynë është turp, ah sa keq!”, u shpreh vajza në fjalë.

“Doni edhe listën e njerëzve që më kanë ngacmuar mua seksualisht?! Kam pasur zhvillim të hershëm që 12 vjeç. Kur isha 15 më ndiqnin një rrjet trafikantësh. I doni me emra mbiemra, ti vrisni edhe ata. Ligji i karmës thotë që nëse ne një gjë na përsëritet disa herë do të thotë që ne nuk e kemi marrë mësimin. Kuptoni forcën tuaj! Meshkujt janë fëmijët tanë, nëse janë ashtu siç janë, do të thotë që ne nuk i kemi edukuar. Sot ne mbajmë përgjegjësi për çdo fëmijë që përdhunohet. Po shisni shpirtin vetëm që mos ta dëgjojnë komshinjtë, për llafet e botës. Është faji jonë, sepse meshkujt janë fëmijësh tanë”, vijoi ajo.

 


42 Comments

 1. ti goce nese nuk ke moralin brenda
  atehere nuk e njeh veten tende qe hyn ne grupin e perddhunuesve
  por ca nengrupe me poshte

  ti nese nuk kupton si demtohen te tjeret atehere ke nje problem madhor

  une mendoj se mund te jesh ne Cluster B personality disorder

  nese relativizon vlerat atehere une te them: “pse qenka turp te demtosh dike apo te demtohesh?”

  1. Te krahasosh dike qe del rrugve lakuriq me dike qe perdhunon nje minorene ne grup me duket dicka monstruoze, tju vij turp!!!
   Une nuk e mbeshtes aspak kte gocen, pasi te dalesh lakuriq nuk me duket ndonje ide e mire, por si guxoni ju ta shani e ta ofendoni ne emer te moralit???
   Ju Shqiptaret rrace muti qe i bete shtepiat duke prostutuuar vajzat tuaja ne rrugeve te Europes, dhe qe trafikantet i keni zgjedh deputete, ku e keni moralin ju aman.
   Si po i demton te tjeret kjo qe del lakuriq, mund te na e thoni???
   Kush jeni ju qe guxoni dhe i vini dhe diagnoza mjekesore, me konjotacion teper negativ???
   Ne qofte se kjo qenka nje rast “Cluster B” ca i bie te jene ato qe protestojne para peshkarexhave kundra vrasjes se balenave???
   Ktej nga Europa se kan per gje te dalin nudo, as mua nuk me pelqen, por eshte e drejta e gjethsecilit. Ju thoni eshte rast “Cluster B” se ka dale nudo, hajde mendje hajde…
   Ta them une mer njeri i keq “pse qenka turp te demtosh dike apo te demtohesh?”
   Nuk me kujtohet autori po shprehja ka qene “Mos i bej te tjereve ate qe nuk do te doje qe ta benin ty.”
   Nuk besoj se i prishet kujt dita se mund ti dali lakuriq kjo goca, por besoj se ka per tu prish jeta nese te perdhunojne ne menyre te perseritur ne grup 8 veta.

  2. Bravo vajza të lumte për kurajone tende dhe veprimet tende.. Shume domethenes dhe për protested tënde shume sensibilizuse.. Ne si shoqri jemi me një mentaliteti shume te prapambetur dhe Turko Otomane … Mendoj une… Prandaj jemi në shumicen e shoqrise tone preversa të pa cipte…. Unë e di se ekstremistet islamik dhe ate komunist ty do të godasin.. Se pse nuk Duane të humbasin ate perversitet që Ka marre qindra vjet dhe shekuje më pare.. Ku femrate ,Grate dhe femite i shohin si plaqke për tu perdore dhe për të shtruare dhune … Poshte barbarizmi Otomane dhe ate që mbrone preversitetin dhe dhunen kunder kujte do Qofte…??????

 2. Bravo goce e guximshme, njelloj dhe Edvin pordha e ka perdhunuar popullin pa e ditur gomari se qar po ben., vetem e vetem te plotesoj nje deshir ose ego pa e ditur i semuri psiqik se qar demi ben ketij populli fukara me nje vend fantastik dhe te pasur por qe po e vjedh qifti i skizos dit e per dite.

  1. padrejtesit,,pavarsisht formes,ne opinjon ,po i bejne te lexueshme faktet, thotë:

   mendimet idjote,dhe veprimet idjote,si goca bashke me ket parafoles,na kan cuar ne shkatrrimin e kesaj shoqerije te cilet nuk njohin rregull mas,kufi ,dallim as ne mendime as ne fjal dhe as ne veprime,por flasin pa ditur,cfar flasin ,per pergjegjsit pergjegjsit,as pasojat,kur ai qe gjith cka krijoj ,e krijoj me rregull mas,dhe me rregull mas ne gjitha fushat e shken ces sipas ligjeve te tije,,bota po ben mrekullina ne zhvillim,pa rregull mas shkenca nuk ecen ,ai qe gjithcka krijoj e beri te dallueshme te miren nga e keqa per mendjen sepse vendosi logjiken ,qe nuk sfidohet nga askush,e bindin faktet,,kurse ligjet e tije i futi ne krijim sistem funksioni gjallerin e jetes,,ne instinkt ,imunitet,mas koh etj,keni par juve te veproni keq dhe respektoheni,,jo sepse ka futur kundershtimin urrejtjen ,ne sistem krijimi,kur veprohet padrejtesi qe ne mendim stresin ne fjal,kundershtimin dhe vepra ndeshkimin,sikurse kur veprohet e drejta ne mendim qetesin ,ne fjal shprehje respektin dhe veprim shperblimin,keta i krijoj ndau dikush tjeter ,dhe i beri te kuptueshme per njerzit i kemi ne gene,ka njerez qe mendojn mir per veten duan veten ne shpirt por me gjymtyre jan angazhuar ne shkatrrimin e vet,ky eshte kulmi ,dhe ekspozojn kultur drejtesi ,vlera,jo zoteri ju themi ,ju po te ishit aq te saket,aq te fuqishem urdheroni,gjitha problemet aktuale,ne gjitha fushat,kan nje shkak,ashtu sikurse ka nje shkak nje maqin kur prishet,qe nuk jan zbatu rregullat,tani i nderuar ,na thuaj ti ne publik ,vall kush eshte shkaktari i kesaj gjendje ne bot,kaq ekstreme i mbushur me mllef urrejtje perplasje,,ato qe jan me te fuqishem ne gjitha fushat qe kan ne dor gjithcka apo muslimanet e varfer qe perbuzen ngado,por nuk duhet te harrojm dicka se te gjith jemi njerez ,gjini njerzore,vim nga i njejti burim krijimi ullzimi sistem funksioni ullzimi natyraliteti ,duam te drejten dhe urrejm padrejtesin,,ne keto pika jemi te njejte dhe ndryshojme tek angazhimi,interesi ,nuk duhet te projektojm armikun sepse ,sejcili nga ne armik te vetes ka veten e vet,egon per pushtet dhe para,dhe po humbes dhe dhpetues i vetes vet ku nese mbeshtetet tek e verteta shpeton dhe nese tek e kota humb ,eshte ne dobin e te gjitheve te kuptojm domosdoshmerit dhe te angazhohemi per tu bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,dhe keshtu tregojm se vertet duam veten duke dashur dhe per tjetrin si per veten ,perderi sa i malli zot sejcilin nga ne e beri peng te mendimit fjales vepres vet per ndeshkim ose shperblim e kur angazhohemi per shkatrrimin e tjetrit jemi angazhuar drejtperdrejt ne shkatrrimin ton dhe kjo askujt si pelqen e kur angazhohemi ne mirsi ndaj tjetrit i kemi sjell mirsi vetes son dhe ket e duam,kontroll mbi ne eshte ZOTI MALLERISHEM GARANTUESI I KRIJIMIT DHE ULLZIMIT HYJNOR,,O NJERI MENDO FLO DUJ BEJ SI, TDUSH DUJ KET DUSH NJE DIT DO LARGOHESH NGA TE GJITHA ,VDES TI NUK KE FUQI TE NDALOSH FRYMEN E FUNDIT NE TRUPIN TEND VDEKJEN,DHE MENDO SE DO DALESH PARA TE MALLIT ZOT AJ E DIN SE cFAR DO BEJNE ME TY ISHALLA TE FAL,POR NE ULLZIMIN E TIJE,E KA GARANTUAR QE TE GJITH ATO QE VEPROJN PADREJTESI NE TOKE AI I NDESHKON NE DY BOTET SE SI DHE KUR VETEM AI E DIN ,POR NEVE SEJcILI E KEMI NE DORE DHE TE GJITH SEBASHKU QE URREJTJEN TA KTHEJME NE DASHURI LUFTEN NE PAQE DHE PROBLEMET NE ZGJILLJE VIZIONIN NJERZOR NE SHPRES MUNDESIT SHPETIM VETEM SI THOT I MALLI ZOT ,UROJ TA KUPTONI TE GJITH JU QE FLISNI PA DITURI TE GJITHANSHME DHE MIRFILLT NE DOBIN E LUMTURIS DHE SHPETIMIT TUAJ RESPEKT PER TE GJITH

 3. ti goce nese nuk ke moralin brenda
  atehere nuk e njeh veten tende qe hyn ne grupin e perddhunuesve
  por ca nengrupe me poshte

  ti nese nuk kupton si demtohen te tjeret atehere ke nje problem madhor

  une mendoj se mund te jesh ne Cluster B personality disorder

  nese relativizon vlerat atehere une te them: “pse qenka turp te demtosh dike apo te demtohesh?”
  ..

  1. pendohuni o njerez largohuni nga padrejtesija ,kthehuni ZOTIT TUAJ ,TE PASTERT SIC JU KRIJOJ,KTHEJUANI NJERZVE HAKUN MBANI DREJTESI,SE NUK ZHVILLOHEN GJERAT SI MENDONI JU ,SEPSE JU, MUND TE BEHENI, SHKAQE PROBLEMESH POR CELSIN E ZGJILLJEVE E KA VETEM ZOTI MALLERISHEM ULLZIMI TIJE HYJNORE,,KET SMUND TA SFIDOJME ,SEPSE NE JEMI KRIJESA TE DOBTA,NE NUK NA LLA CILESI PER TE KRIJUAR SECILI NGA NE ZGJILLJE SIPAS DESHIRES SE VET,,POR PROBLEMET ZGJILLJE GABIMIN PENDIMIN FALJEN MIRKUPTIMIN I PERSOSI NE KRIJIM DHE ULLZIM PER TE NA PARE SE CILI NGA NE ESHTE ME VEPER MIRE DUKE NA BERE JETEN SPROVE PER NE PER TE HUMBUR OSE FITUAR,DERI NE PERJETESI,DY BOTET,,ULLZIMI HYJNOR ESHTE DOMOSDOSHMERI PER TA NJOHUR SI FRYMARRJA ,DHE CELSI ZGJILLJEVE,MIRPO NUK KAM PARE GJEKUNDI NE LIBRIN HYJNORE TE THUHET QE DUHET TI LUTESH TJETRIT PER LUMTURIN E TIJE ME KESHILLIM VETEM SE TIA KUJTOSH ULLZIMIN HYJNOR KAQ ESHTE HAKU DITURIS,ME PAS AI QE SDON VETEN LE TE SHIJOJN ATE CFAR ZTOTI MALLRISHEM TE CAKTOJN PER TE ,SHPETIM ME ZOR NUK KA SHPETIMI VJEN VETEM PERMES BINDJES,DHE ANGAZHIMIT,NE RRUGEN E TIJE

 4. edhe une dua te dal lakuriq
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve?

 5. edhe une dua te dal lakuriq
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve??

 6. edhe une dua te dal lakuriq ….
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve?? ?

  pse ngacmimet seksuale jane keq dhe ngacmimet joseksuale nuk jane?
  a duhet te ekzistoje dhe ngacmimi pasiv seksual?

 7. edhe une dua te dal lakuriq ….
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve?? ?

  pse ngacmimet seksuale jane keq dhe ngacmimet joseksuale nuk jane?
  a duhet te ekzistoje dhe ngacmimi pasiv seksual??
  ti goce ashtu e sheh boten por ka edhe me shume

  une nuk do te doja kurre te isha djali apo vajza jote
  do me dukej vetja zog i lakuriqit te nates

 8. edhe une dua te dal lakuriq ….
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve?? ?

  pse ngacmimet seksuale jane keq dhe ngacmimet joseksuale nuk jane?
  a duhet te ekzistoje dhe ngacmimi pasiv seksual??
  ti goce ashtu e sheh boten por ka edhe me shume

  une nuk do te doja kurre te isha djali apo vajza jote
  do me dukej vetja zog i lakuriqit te nates haha

  1. po ti moj gocnese ato persona,perdhunuan nje vajz gabim ishte por si pau askush,kurse ti perdhunove gjith tiranen moralin njerzor vlerat kombetare,me daljen lakuriq,ti meriton ,denim me shum se ato perdhunuesit e vertet per shkak se dole lakuriq publikisht,

 9. edhe une dua te dal lakuriq ….
  a mund ta hedhesh shtetin ne gjyq per mua qe nuk me lejon te dale cdo dite lakuriq rrugeve?? ?

  pse ngacmimet seksuale jane keq dhe ngacmimet joseksuale nuk jane?
  a duhet te ekzistoje dhe ngacmimi pasiv seksual??
  ti goce ashtu e sheh boten por ka edhe me shume

  une nuk do te doja kurre te isha djali apo vajza jote
  do me dukej vetja zog i lakuriqit te nates hahaha

 10. ne kaq porno sa kemi pare per 30 vjet demokraci – nuk na duket fare turp lakuriqesia dhe asgje tjeter
  une habitem si nuk dalim lakuriq rrugeve

 11. Vajza, perversiteti nuk luftohet me degjenerim! E sheh cfar ndodhi?! Meshkujt thjesht te pane si nje objekt seksual, asgje me teper! Por ti ke probleme te tjera, probleme mendore per te cilat duhet te jesh e vetdijshme dhe ti besh derman, nese eshte e mundur.

 12. Kush ta jep te drejten ti mesosh femijes tend ate qe do ti mesosh?
  pse nuk e le te lire pa ia prishur mendjen?
  Ne amerike prinderit i hodhi ne gjygj femija me akuzen: “perse me bere?” Une nuk doja qe te ekzistoja.

 13. Kush ta jep te drejten ti mesosh femijes tend ate qe do ti mesosh?
  pse nuk e le te lire pa ia prishur mendjen?
  Ne amerike prinderit i hodhi ne gjygj femija me akuzen: “perse me bere?” Une nuk doja qe te ekzistoja.

  e kupton se ku nuk dua te dal apo ajo?

 14. Kush ta jep te drejten ti mesosh femijes tend ate qe do ti mesosh?
  pse nuk e le te lire pa ia prishur mendjen?
  Ne amerike prinderit i hodhi ne gjygj femija me akuzen: “perse me bere?” Une nuk doja qe te ekzistoja.

  e kupton se ku nuk dua te dal apo ajo? ?
  prandaj edhe bota duhet te jete ajo qe eshte

 15. Bravo , leri qent te lehin , lere injorantin te mbytet ne budallallikun e tij . Kur ta pesojne tek vetja dhe familja e tyre atehere do ta kuptojne por do jete teper vone .

  1. Nuk besoj se vlente ajo dalje lakuriq ne nje proteste te tille dy gjera me shkojne ndermend ose ka qene nen efektin e droges ose per tu bere e famshme nje karakter i dobet flaku poshte dinjitetin e asaj proteste

 16. Ka shume qe kane komentuar 3-4 here, mesa duket jane injorante qe nuk dijne as te shkruajne ne forum.. Vajzes bravo i qofte..per guximin!

 17. Po ca bravo thoni se late nam. Po sikur te ishte motra juaj apo kusherira juaj kaq “liberal” do tregoheshit. Ka shume menyra per te protestuar p[or ju duke u zhveshur lakuriq ne mes te sheshit. Mire e tha dikush me lart e ka bere thjesht per vemendje , pasi ajo dhe te tjera si ajo dhe sikur perdite te dalin lakuriq rrugeve nuk do arrijne te ndryshojne nje shoqeri te prapambetur

 18. i ka zënë halli njerëzit pa karakter:
  kërkojnë të ndjehen të përparuar duke përfaquar gjënë amerikane
  pastaj konfuzohen që nuk ka një gjë të vetme amerikane por shumë
  dhe më keq akoma: ato me të cilat shet pordhë sot shumë shpejt po dalin jashtë mode

 19. Nuk ka faj vajza. Edhe ne pjesen tjeter te botes keshtu protestojne femrat. Me two movement, No mens No, Slut Walking Parade etj. Eshte faji i Feminizmit toksik qe ka pushtuar globin, politkat e majta kudo po shfrytezojne femren duke e shtyre drejt feminizmit dhe duke e larguar nga mashkulli.

 20. BESOJ SE TE PROTESTOSH PER DICKA TE MIRE QOFTE EDHE LAKURIQ NUK ESHTE KEQ DHE ATA QE E KANE PARE ME SYRIN PORNOGRAFIK KETE VAJZE KANE ME SHUME PROBLEM SE ATA QE KANE PERDHUNUAR ATE VAJZEN TJETER

 21. Lame name me keq se turqit. Nuk Lane vajze pa ngacmuar si manjake. 18 e poshte Jane minorene. Vajza mori nje vendim per te treguar sa preken femrat nga ca meshkuj te semuret. Kot nuk I le bota bordellot hap.

 22. moj idiote – eshte shume e thjeshte
  ti ashtu e sheh boten se je psiqike
  kaq mund te shohesh ti por ka edhe njerez normale qe
  nuk e kane problemin tend – kur u ndane kaq na rane

 23. Po pse nuk shkruajne dy fjale per te droguarin kryeminister qe eshte sorollatur -lakuriq- neper dynja por i kundervihen kesaj vajze e cila u zhvesh ne shenje proteste per shtetin hale ,per qeverine e kurvave dhe kurvareve per ata qe bashkepunojne me krimin dhe trafikun e prostitucionit,droges.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *