• |
ide | kryesore

Goditet grupi i shqiptarëve, kapet 400 kg kanabis ne Spanjë

Arkiva, Lajme, Të funditAutoritetet spanjolle kanë goditur një grup të trafikut ndërkombëtar të drogës, që përbehej nga shtetas shqiptarë dhe vepronin në perëndim të Almerisë.
Në pranga janë vënë 9 persona, ndërsa gjatë operacionti janë sekuestruar 400 kilogramë hashash.

Në njoftimin zyrtar të Policisë Spanjolle thuhet se grupi kishte për qëllim që ta trafikonte drogën nëpërmjet transportit rrugor.

Operacioni i koduar “Menthan” u zhvillua në Aguadulce dhe Vícar, pasi në këto dy zona ishte i përqëndruar aktiviteti kriminal.

Drejtoresha e Policisë, María Gámez tha se nga hetimet është zbuluar se të arrestuarit ishin pjesë e një fraksioni të një organizate ndërkombëtare që kishin lidhje me mafien italiane, “Sacra Corona Unita”.

Operacioni ka filluar që në prill të vitit të kaluar, ku u arrestua një person që po transportonte 26 kg kanabis.

Duke vazhduar me hetimet, agjentët zbuluan se pas këtij transporti ekzistonte një rrjet kriminal i organizuar dhe tepër i specializuar, i cili kishte burime të konsiderueshme ekonomike dhe njerëzore dhe se kishte kontaktet e nevojshme për të kapur një pjesë të konsiderueshme të tregut. /panoramaLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *