• |
ide | kryesore

Deklarata e fortë e ministrit të Jashtëm të Tajvanit: Duhet të përgatitemi për luftë

-Instant, Lajme, Planet


Frika për përshkallëzim ushtarak të Kinës ndaj Tajvanit tregon se ishulli i vetëqeverisur ” duhet të përgatitet ” për një konflikt të mundshëm ushtarak, tha Ministri i Jashtëm i Tajvanit Joseph Wu në një intervistë ekskluzive për CNN.

Paralajmërimi i tij erdhi një javë pasi ishulli raportoi ndërhyrjen më të madhe nga avionët ushtarakë kinezë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të vetë-deklaruar të Tajvanit (ADIZ).

Inkursioni – nga 28 avionë luftarakë kinezë përfshirë avionët luftarakë dhe bombarduesit  nuk shkeli hapësirën ajrore sovrane të Tajvanit ose ligjin ndërkombëtar, por u cilësua si një demonstrim i forcës nga Ushtria Çlirimtare e Popullit e Kinës.

“Si vendimmarrës të Tajvanit, ne nuk mund të rrezikojmë, duhet të jemi të përgatitur,”  tha Wu për CNN.

“Në momentin që qeveria kineze ka deklaruar se nuk do të heqë dorë nga përdorimi i forcës dhe për sa kohë ata do të vazhdojnë të kryejnë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit, ne duhet të bindemi se një përshkallëzim i mundshëm ushtarak është i vërtetë”.

Wu, i cili ka shërbyer si ministër i punëve të jashtme që nga viti 2018, u akuzua në maj nga Pekini si një “separatist” pas vërejtjeve që ai bëri gjatë një konference për shtyp se Tajvani do të luftonte “deri në pikën fundit” nëse do të sulmohej nga Kina.

 “Të pengosh ‘pavarësinë e Tajvanit” është kushti i domosdoshëm për ruajtjen e paqes, tha Zhu Fenglian, zëdhënësja në Pekin për çështjet e Tajvanit.“Joseph Wu ka provokuar në mënyrë të vazhdueshme dhe me arrogancë ‘pavarësinë e Tajvanit’ … ne do të marrim të gjitha masat e nevojshme  për të ndëshkuar ” pavarësinë e Tajvanit pavarësisht kundërshtimeve”, përktheu abcnews.al.

Në përgjigje të deklaratave, Wu tha për CNN se ai ishte “i nderuar” që ishte shënjestra e autoriteteve komuniste në Pekin. “Autoritarizmi nuk mund ta tolerojë të vërtetën. Nëse ata vazhdojnë të deklarojnë se do të vazhdojnë të më “ndëshkojnë” për pjesën e mbetur të jetës sime, unë nuk jam aspak i shqetësuar për diçka të tillë” tha ai.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *