• |
ide | kryesore

Në mes të shkretëtirës, Kina po ndërton një rrjet të gjerë për raketat balistike

-Instant, Lajme, Planet


Kina po ndërton një rrjet të gjerë për mbajtjen e raketave balistike ndërkontinentale në shkretëtirën e saj në Perëndim,  që sipas analistëve mund të ndryshojë lojën për planifikuesit ushtarakë amerikanë në Azi.

Fusha e mundshme e raketave, e përbërë nga 120 kapanone u zbulua nga disa studiues falë imazheve satelitore të siguruara nga kompania satelitore Planet Labs Inc.

Studiuesit krahasuan fotot e bëra gjatë katër muajve të kaluar me fotot e javës së kaluar, duke zbuluar vendin e raketave që përfshinte një rrjet prej qindra kilometrash katrorë në provincën Gansu të Kinës, tha studiuesi Jeffrey Lewis, një ekspert kinez i armëve bërthamore që studioi fotot me kolegun Decker Eveleth, personi i parë që zbuloi kapanonet.

Lewis tha për CNN se shumica e ndërtimit të kapanoneve, e cila ende nuk ka përfunduar, ka të ngjarë të ketë nisur në gjashtë muajt e fundit.

“Ritmi i ndërtimit është më të të vërtetë befasues, ” tha ai, duke shtuar se fusha e ndërtimit ishte gjithashtu befasuese. “Janë shumë kapanone,” tha Lewis. “Është një hapësirë shumë më e madhe se gjithçka që ne mund të kemi imagjinuar”.

Raportet për ndërtimin e një fushe të re  të mundshme të raketave erdhën vetëm një ditë para se lideri kinez Xi Jinping mbajti një fjalim nacionalist në 100 vjetorin e Partisë Komuniste se ngritja e Kinës është një ” historike” dhe ajo nuk do të ” shtypet ose nënshtrohet” nga vendet e huaja.

“Kushdo që guxon të  bëjë diçka të tillë , do të ketë pasoja, shtoi Xi.

Mbrojtje e re për ICBM (Raketat balistike ndërkontinentale) të Kinës

Megjithëse studiuesit kanë identifikuar 120 kapanone të mundshme, nuk ka asnjë tregues që ato janë në përdorim, ose do të përdoren në të ardhmen. Sidoqoftë, analistët thanë që kapanonet, të vendosura në një model rrjeti, në interval prej 3 kilometrash (1.9 milje), mund të përdoren për të vendosur raketa balistike ndërkontinentale të prodhuara nga kinezët.

DF-41, i njohur gjithashtu si CSS-X-20, vlerësohet të ketë një diapazon prej 12,000 deri në 15,000 kilometra (7,400 deri 9,300 milje) dhe mund të pajiset me deri në 10 koka bërthamore në mënyrë të pavarur.

Këto  janë në gjendje të godasin Shtetet e Bashkuara brenda 30 minutash.

“Meritat relative të ICBM-ve pas përfundimit të Luftës së Ftohtë  kanë hasur shpesh diskutime; sistemet thjesht të lëvizshme janë më të lehta për t’u fshehur dhe shpërndarë, por më të prekshme nëse gjenden, ndërsa kapanonet janë gjithnjë e më të vështira për t’u fshehur, por më të vështira për t’u çaktivizuar ose shkatërruar”, tha Henry Boyd, një studiues në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike në Londër.

Timothy Heath, studiues i lartë ndërkombëtar i mbrojtjes në RAND Corporation, një organizatë jo-fitimprurëse me qendër në SHBA, tha se kjo tregon se Pekini është serioz në lidhje  me sulmet bërthamore.

Kina po përpiqet të rrisë rrezikun e përdorimit të armëve bërthamore në rast një sulmi  të papritur “, tha ai.

Zyrtarët amerikanë: Raporti është tregues i fuqisë në rritje të Kinës

Zyrtarët amerikanë thanë se imazhet satelitore riafirmojnë vlerësimet e bëra vitin e kaluar në Raportin e Fuqisë Ushtarake Kineze të Departamentit të Mbrojtjes dhe që janë përsëritur shpesh nga ajo kohë.

“Udhëheqës të shumtë të Departamentit të Mbrojtjes kanë dëshmuar dhe folur publikisht për aftësitë bërthamore në rritje të Kinës, të cilat ne presim të dyfishohen gjatë dekadës së ardhshme,” tha zëdhënësi i Pentagonit John Supple.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price e përshkroi ndërtimin si shqetësues, duke vënë në dukje se kjo ka ngritur pikëpyetje mbi synimet e Kinës.

“Për ne ajo përforcon rëndësinë e ndjekjes së masave praktike për të zvogëluar rreziqet bërthamore,” tha Price, duke iu referuar Kinës.

Analistët  kanë theksuar se Kina besohet të ketë vetëm një total prej  350 armësh bërthamore . Lewis, eksperti kinez i armëve bërthamore, tha për arsye se kapanonet janë 3 kilometra larg, secili do të duhej të shënjestrohej me armën e një kundërshtari për të siguruar shkatërrimin e raketës brenda tij.

Por doktrina e raketave thotë se secili kapanon do të duhej të shënjestrohej dy herë për të siguruar shkatërrimin e saj, tha ai.Heath, nga Korporata RAND, tha se fusha e re e raketave, e cila rrit aftësinë e Kinës për t’i bërë ballë një sulmi bërthamor dhe të hakmerret, mund të ketë pasoja për aleatët dhe partnerët e SHBA-së në Azi, raporton abcnews.al

“Mundësia e përshkallëzimit të konflikteve do të bëhet shumë më e rrezikshme tani,” tha ai. “Kjo ngre pyetje shtesë në lidhje me gatishmërinë dhe aftësinë e SHBA-së për të mbajtur angazhimet e saj të sigurisë ndaj aleatëve dhe partnerëve në Azi.

SHBA-ja do të duhet të ndërtojnë mbrojtje anti-raketore ose të zhvillojë mënyra të tjera për të minuar këtë rrezik nëse dëshiron të ruajë besueshmërinë e aleancës në Azi, “tha Heath.

Përktheu nga CNN, abcnews.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *