• |
ide | kryesore

UNESCO reagon ashpër ndaj Turqisë për kthimin e monumenteve në xhami

-Instant, Lajme, PlanetKomiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s lëshoi një deklaratë në lidhje me vendimin e Turqisë për t’i kthyer monumentet botërore të Hagia Sophia dhe Manastirin e Chora në xhami.

Komiteti, duke u takuar për sesionin e 44-të në internet nga Kina, gjithashtu shprehu keqardhje që qeveria e Turqisë injoroi thirrjet e përsëritura nga UNESCO për të vëzhguar udhëzimet e organizatës mbi monumentet e trashëgimisë botërore.

Ajo gjithashtu shprehu shqetësimin e saj për pasojat e këtyre vendimeve mbi natyrën globale të monumenteve dhe i bëri thirrje Turqisë të zbulojë qëllimet e saj dhe të bashkohet në dialog përpara çdo ndryshimi tjetër radikal.

UNESCO gjithashtu i kërkoi Turqisë që të paraqiste një raport mbi mirëmbajtjen e dy monumenteve deri më 1 shkurt 2022 për diskutim në takimin e ardhshëm të Komitetit të Trashëgimisë Botërore.

Burimet diplomatike greke e mirëpritën deklaratën e UNESCO-s.

 

 

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *