• |
ide | kryesore

Drama pa fund e Simone Biles në Tokyo 2020: amerikania tërhiqet edhe nga dy finalet individuale

-Instant, F1, SportSimone Biles ka vendosur të heqë dorë nga finalet individuale të ekzibicionit dhe të paraleleve asimetrike të planifikuara për nesër në Lojërat e Tokios. “Kushtet e saj do të vlerësohen nga dita në ditë për të kuptuar nëse do të marrë pjesë në finalet e trupit (2 gusht) dhe të traut (3 gusht). I qëndrojmë pranë Simones që po përballet me guxim dhe elegancë me këtë situatë të papritur”, shpjegoi federata amerikane e gjimnastikës artistike.

Biles u tërhoq gjatë finales së ekipit dhe më pas hoqi dorë edhe nga finalja ‘all-around’. Në një video që u shfaq në mediat sociale, kampionia amerikane u shfaq ende pre e “tëisties” gjatë një stërvitje në paralelet asimetrike, që përfundoi me një rënie dhe një ulërimë.

Në mes të hedhjes, ajo humbi plotësisht orientimin e saj, por sërish arriti të bëjë një ulje pa pasoja. Por ajo që ndodhi i kujtoi asaj se sa i rrezikshëm është sporti i saj, sa e nevojshme është të jesh e kthjellët dhe e qetë për ta përballuar. Kur ajo foli për problemet e saj pas tërheqjes nga gara, Biles foli për “twisties”, në thelb një bllokim mendor që e bën atë të humbasë orientimin në hapësirë gjatë kryerjes së ushtrimeve ajrore. Shumë e rrezikshme në gjimnastikë, një sport në të cilin atletët thirren në cështje për të kryer edhe hedhje spektakolare.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *