• |
ide | kryesore

Bujar Nishani sulmon Bashën pas përjashtimit të Berishës: Skuth, pengu dhe argati i Ramës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditIsh-presidenti Bujar Nishani iu është bashkuar reagimeve në lidhje me vendimin që mori dje kreu i PD-së, Lulzim Basha, i cili përjashtoi nga grupi parlamentar Sali Berishën.

Në një reagim në ‘Facebook’ Nishani e cilëson këtë vendim si “dhunim i rëndë i parimeve më fondamentale të lirisë, drejtësisë dhe demokracisë”. Mes të tjerash ai akuzon Bashën se është peng dhe argat i Ramës.

REAGIMI I NISHANIT:
Lulzim Basha ka vepruar si një skuth !
Një njeri i katapultuar në krye të Partisë Demokratike, pa asnjë kontribut politik e partiak, pa asnjë sakrificë dhe eksperiencë në beteja politike, një përfitues i përhershëm pa kurrfarë meritash, vendos të përçajë në mënyrë fatale atë parti.

Lulzim Basha fyen, përçmon e injoron çdo institucion e rregull minimal në Partinë Demokratike, duke marrë një vendim ekstrem, të përjashtimit nga Partia Demokratike të themeluesit të saj pa asnjë diskutim në forumet e partisë, pa asnjë mbështetje në statutin dhe rregullat legale të partisë, pa asnjë procedurë vendimmarrëse të Kryesisë, Këshillit Kombëtar apo Kuvendit të Partisë Demokratike !
Vendimet personale, në fshehtësi, në mungesë të diskutimit midis të zgjedhurve legjitim të demokratëve, jashtë forumeve të partisë, janë karakteristika të një skuthi politik.
Ky akt është dhunim i rëndë i parimeve më fondamentale të lirisë, drejtësisë dhe demokracisë !
Ky është Lulzim Basha që u katapultua politikisht me misionin e asgjësimit të Partisë Demokratike, asgjësimin e së djathtës në politikën shqiptare, asgjësimin e alternativës qeverisëse përballë së majtës, trashëgimtare e stalinistëve shqiptarë filoserbe.
Ky është sot pengu dhe argati i Edi Ramës, në krye të Partisë Demokratike !
Demokratët, shqiptarët e ndershëm, njerëzit e lirë dhe patriotë duhet të mos dorëzohen përballë këtij provokimi të rëndë për asgjësimin e fondamenteve me bazike të demokracisë.
Cilido që beson tek vlerat, parimet dhe morali, duhet të luftojë çdo ditë për ringritjen e Partisë Demokratike, për rivendosjen e parimeve dhe garancive bazë të lirisë, të së drejtës dhe demokracisë në këtë vend. Kushdo që hesht sot është bashkëfajtor në asgjesimin e asaj partie dhe vlerave të demokracisë në tërësi ! ??3 Comments

  1. foli dhe Kapter pompisti. ju qe sulomi Bashen jeni me varikarsat. Ju keni frik dhe nga hija e Berishes. te pakten Basha e beri ate qe duhet te bente qe ne fillim. ti thoshte enveristit te fundit dhe ish-sekretarit te partis: hape krahun. Kurse ju morra qe u ka qi ne byth sala sa her iu ka ngref, ngaqe nuk bet ze heret e para tani u vjen lezet kur u qi prap. behesh me tre her? respekte per Bashen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *