• |
ide | kryesore

Një vit Europiani e tjetrin Botërori, Wenger nuk heq dorë nga revolucioni: “Edhe futbollistët janë dakord”

-Instant, Sport


Arsene Wenger vazhdon nëpër rrugën e tij: përgjegjësi i FIFA -s për zhvillimin e futbollit siguron se ka një mbështetje të gjerë, edhe nga lojtarët, për reformën e kalendarëve që gjithashtu do të çonin në një Kupë Bote çdo dy vjet në vend të një herë në katër si është aktualisht. “Nuk është një revolucion, por një evolucion i nevojshëm: të gjithë duket se bien dakord që kalendari duhet të reformohet, askush nuk është i kënaqur me status quo -në” shpjegon ish -trajneri francez.

Wenger, duke folur për La Repubblica, shpjegon projektin: “Grupimi i kualifikuesve në një ose dy dritare ndërkombëtare dhe lënia e lojtarëve me klubet e tyre për pjesën tjetër të sezonit do të sjellë më pak ndërprerje të kampionateve, më pak udhëtime për lojtarët. Do të kishte më pak ditë për ekipet kombëtare gjatë vitit, por hapësira do të krijohej për një garë të madhe në fund të sezonit, Botëror apo Evropian. Dhe pastaj një periudhë e detyrueshme pushimi 25-ditor për lojtarët para fillimit të sezonit të ri. Unë propozoj ‘pastrimin’ e kalendarit dhe eliminimin e ndeshjeve që kanë humbur kuptimin. Një mënyrë më moderne e organizimit të futbollit “.

Lojtarët do të pajtoheshin gjithashtu me këtë ide, theksoi ai: “Jemi konsultuar me një numër lojtarësh të mëdhenj dhe e di që lojtarët do të preferonin të luanin ndeshje më të rëndësishme, sesa miqësoret. Pastaj gati të gjithë më të mirët luajnë në Evropë: amerikano-jugorët, afrikanët, aziatikët duhet të fluturojnë për mbi 300,000 kilometra në katër vjet. Udhëtimet e përsëritura, goditjet klimatike, vonesa e avionëve janë një barrë e madhe. Prioriteti im janë lojtarët”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *