• |
ide | kryesore

Për herë të parë pas 3 javësh, Kina raporton zero raste të reja me Covid-19

-Instant, Lajme, Planet


Kina raportoi zero raste të reja me koronavirus për herë të parë në më shumë se tre javë. Kohëve të fundit, vendi u përball më shpërthime epidemie në krahinat e Fujian dhe Heilongjiang. Por virusi besohet se është vënë tashmë nën kontroll. Rasti i parë në Fujian në shpërthimin e tij të fundit është raportuar më 10 shtator në qytetin e Putian. Më tej, virusi u përhap në Nearby Xiamen, por rastet u mbajtën nën kontroll brenda provincës juglindore.

Heilongjiang e raportoi rastin e parë më 21 shtator dhe më pas të infektuar u konfirmuan edhe në krahinën verilindore. Të gjitha rastet pozitive të raportuara në Kinë më 4 tetor ishin “të importuara”, bëri të ditur Komisioni Kombëtar i Shëndetit


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *