• |
ide | kryesore

Pastrim parash përmes naftës, shpallet në kërkim Rezart Taçi

-Instant, Lajme, Të funditProkuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), ka zbardhur një skemë kriminale të pastrimit të parave të shtrirë në disa shtete të ndryshme.  Si rezultat i hetimeve Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shpallur në kërkim biznesmenin e njohur të hidrokarbureve Rezart Taçi. Dy bashkëpunëtorë të tij Artur Balla dhe Bledar Lilo janë arrestuar në orët e para të ditës së sotme, ndërsa biznesmeni ende nuk është gjetur nga policia. Taçi, në funksion të kryerjes së kësaj veprimtarie ka angazhuar në këtë veprimtari personat e vet të besuar, rezidentë në Shqipëri, respektivisht shtetasin A.B. dhe shtetasin B. L. SPAK njofton se për tre shqiptarët të përfshirë R.T, A.B. dhe shtetasin B. L është vendosur masa e sigurisë “arrest në burg”.

Në kuadër të hetimeve paraprake të këtij procedimi penal, me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, me vendimin nr.93, datë 07.11.2021 të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar Tiranë, është vendosur:

  • Caktimin ndaj personave nën hetim R.T., A.B. dhe B.L., të masës se sigurimit personal “arrest në burg”, të parashikuar nga neni 238 i Kodit Procedurës Penale, si të dyshuar për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal”, të parashikuara nga neni 287, paragrafi (1), shkronjat (a), (b) e (dh), si dhe nenet 28/4, 333/a/2 dhe 334/1 të Kodit Penal.

Gjatë hetimeve paraprake të kryera lidhur me këtë procedim penal është vendosur masa e sekuestrimit për shumën monetare prej 18,399,941.50 (tetëmbëdhjetë milion, e treqind e nëntëdhjetë e nëntë mijë, e nëntëqind e dyzet e një, pikë pesëdhjetë) Euro. Shërbimet e policisë gjyqësore të Drejtorisë së Policisë së Shtetit kanë ekzekutuar në datën 12.11.2021 masën e sigurimit personal të vendosur ndaj shtetaseve A.B dhe B.L.

Hetimet paraprake për këtë procedim penal janë në vazhdim e sipër dhe ende nuk kanë përfunduar”, njofton SPAK.3 Comments

  1. Mos prisni as 11 dhjetorin e këtij viti, as të vitit tjetër. Talibanët do rrijnë gjatë në Dajt duke pritur zbarkimin në Tiranë. Dhe nuk kanë për të hyrë kurrë bashkë, por vetëm një nga një të dëshpëruar dhe penduar që morën mend e një njeriu, që i përdori në fund të jetës si truproja të varrit të tij politik.Nje peme me pak ne familjen e Salish karaxhic berisha benjamini Taci qe pastronte parate me shoqaten e Lire berishes

  2. Moooosss , Po ja presin burimet e financimit Berishes ?
    Tani ngelen dhe nja dy koncensjone qe ka dhene plaku Mere kur ishte ne pushtet dhe klani Berisha mbetet me breke ne bythe.

  3. YMER GELBAZA KELLIREN KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT PER TJA LSRE GJAKUN NGA SURRATI HAHA thotë:

    YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ESHTE BERE KAPS

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *