• |
ide | kryesore

Globe Soccer Awards, Italia dominon trofetë në Dubai: trofe i dyfishtë për Lewandowskin, por ka çmim edhe për Ronaldinhon

-Instant, F1, SportNë ambientet e mrekullueshme të Dubait u organizuan Globe Soccer Awards 2021. Në Al Wasl Plaza u shpërblyen protagonistët e mëdhenj të futbollit të dymbëdhjetë muajve të fundit dhe ishte Italia që fitoi më shumë çmime. Pas fitores së Kampionatit Evropian, skuadra e Roberto Mancinit, i votuar si trajneri më i mirë i vitit 2021, në fakt është shpallur kombëtarja më e mirë e vitit. Gigio Donnarumma dhe Leonardo Bonucci janë zgjedhur portieri dhe mbrojtësi më i mirë i vitit 2021.

“Është një nder i madh, jam i lumtur që e marr këtë çmim në këtë qytet fantastik!”, tha Mancini, i cili më pas iu përgjigj atyre që theksuan se Italia nuk ishte ndër favoritët për fitoren finale në Kampionatin Evropian. “Është një gjë e mirë, por ne gjithmonë kemi besuar se do ta fitonim këtë Europian”.

“Është kënaqësi të jem këtu, nuk është e lehtë të gjesh fjalët e duhura, por dua t’ua dedikoj shokëve të skuadrës dhe trajnerëve të mi – tha Leonardo Bonucci teksa mori çmimin -. Gjithashtu dua të falënderoj familjen time”.

Çmimi për ekipin kombëtar më të mirë të vitit 2021 u komentua edhe nga presidenti i FIGC, Gabriele Gravina: “Ishte një njohje e cilësisë teknike të lojtarëve, përulësisë, aftësive të trajnerit dhe mbi të gjitha, nxitjes së tifozëve tanë. Një përzierje që e ka shndërruar ekipin në një familje të madhe.”

ÇMIMET E DORËZUARA
Sulmuesi më i mirë i vitit: Kylian Mbappé
Trajneri i vitit: Roberto Mancini
Skuadra më e mirë kombëtare e vitit: Italia
Portieri më i mirë: Gigio Donnarumma
Mbrojtësi më i mirë: Leonardo Bonucci
Skuadra më e mirë e meshkujve e vitit: Chelsea
Futbollistja e vitit: Alexia Putella
Skuadra e femrave e vitit: Barcellona
Drejtori sportiv i vitit: Txiki Begirista
Çmimi i inovacionit: Serie A
Menaxheri i vitit: Federico Pastorello
Akademia më e mirë afrikane: Zed FC
Diego Maradona Aëard: Robert Lewandowski
TikTok’s fan lojtari i vitit: Robert Lewandowski
Shënuesi më i mirë i të gjitha kohëve: Cristiano Ronaldo
Çmimi i karrierës: RonaldinhoLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *