• |
ide | kryesore

Rama i tregon gazetarit te Financial Times: Çfarë dua të më shkruhet mbi gurin e varrit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditE përditshmja britanike “Financial Times” i ka kushtuar një artikull Shqipërisë dhe pritjes që vendi ynë i bëri afganëve që ikin nga lufta. Kryeredaktori Alec Russell është rikthyer në vendin tonë pas 30 vitesh kur edhe vizitoi Tiranën për herë të fundit.

Si të gjitha shkrimet e gazetarëve të huaj nuk mungojnë elozhet për zyrën e kryeministrit Rama dhe epitetet për kryeministrin piktor dhe ish-basketbollist.

“Njeriu që mori vendimin për të marrë afganët është ulur pas një tavoline të madhe prej druri në Tiranë të mbuluar me qindra, fjalë për fjalë qindra, shkumësa me ngjyra dhe stilolapsa. Muret e zyrës së tij janë të zbukuruara me skicat dhe karikaturat abstrakte të tij.

Edi Rama, kryeministri i Rilindjes së Shqipërisë, është një ish-profesor arti, i cili në mënyrë të jashtëzakonshme ka vazhduar të ekspozojë punën e tij edhe gjatë kohës që ishte kryeministër”, – shkruhet në artikull.

Gazetari e pyet Edi Rama dhe për aleancat e Shqipërisë në periudhën komuniste dhe pozicionimin aktual kur Rusia dhe Kina po kërkojnë zgjerimin e ndikimit në rajon.

“Ne kemi konsumuar të gjitha historitë e dashurisë më parë dhe martesat,” – thotë Rama lduke nënkuptuar për aleancat e epokës komuniste të Shqipërisë me Rusinë dhe Kinën. “Pra, ne jemi duke kërkuar për një martesë të re” – shton Rama duke nënkuptuar BE-në.

Edi Rama është pyetur dhe për një fjalë që do donte të shkruhej në gurin e tij të varrit nëse do të donte të ishte piktor apo kryeministër.

“Do të ishte, piktori më i mirë midis kryeministrave – dhe kryeministri më i mirë midis piktorëve”, – është përgjigjja e Ramës në artikull. ©LAPSI.al25 Comments

 1. Gomar Surreli gur varri ke cen dhe gur varri je o pallosh groshe , po gur varri do ngelesh dhe per jeten tjeter pasi ju s keni as mish as tru per varr o monster e pa par🤮💩

  1. lojra fjalesh sice ka zakon aq megalloman eshte qe i rre mendje

   ka per tu kujtu si fatkeqesia e shqiperise pas enver hoxhes ky eshte i dyti ne rradhe nga 1912 e deri me 2025

  2. Tashme nuk eshte me lajm. Fakti qe nje kolltukofag i superkorruptuar ne zyre shkon per intervista me gazetaret nga bota. Sapo nje marreveshje, para dhe interesa u jepen amerikaneve private, ku me i fundit “gjeneral”, zbarkon ne Tirane nje gazetar. Dhe ky i pret ne oden e vizatimit, mender zyre pune e Kryeministrit. Konica do thoshte jo te kam dhjere por edhe permjerre!!!

 2. Keto intervista i paguan Soros per jehone ne opinionistet shqiptare dhe u bene disa ne rradhe, madje ne nje situate deshperuese per Shqiperine.
  Ndoshta per te kompensuar raportet zyrtare te institucioneve e organizmave zyrtare ne SHBA. Lufta mediatike eshte front i perdorur ne boten e trete.

 3. Palla e nisi gjoja si rugac lagje perfundoi gjoja si zhgaravites u dypllomua si psikopat jetoi si gomare e ipafytir qeverisi si bandit perfunoi si gurr vari.

  1. Mos u bej merak doç! E para, nuk dihet nese do kesh varr, e dyta nese do kesh epitaf, do te shkruhet:-kryemin. me hajdut ne bote, dhe bjaxhiu me injorant!Ose,ose jashteqitja e Konices dhe e Nolit!

  1. Pa emër pa foto e pa mbishkrim do të bëhet mos ki merak.Deri atëherë do shohim shumë gjëra akoma por në kahin tjetër se nga ty s’kemi ç’të shohim më.Edhe Bashën e fute ne kapistall por jo demokratët.

 4. Mos u bej merak doç! E para, nuk dihet nese do kesh varr, e dyta nese do kesh epitaf, do te shkruhet:-kryemin. me hajdut ne bote, dhe bjaxhiu me injorant!Ose,ose jashteqitja e Konices dhe e Nolit!

 5. Qekur ke shiture ikonat e shenjta ne vitet 90. .. duhet ta kishte qire Zoti mamikurven dhe te kishe ngordhur qe atere. O dobich i kurves!
  Por populli spiun lugat intchi e bythelrpires…. nuk do kishte gjeture nje mazokist si ty …per t’a yshtyr sich po e shkerdhen ti me sorrollopin tend.
  Prandaje lerojua nenen voteshitesve…
  Ata qe te japin voten pak e kane…
  Muti e mbulofte varrin tend dhe te gjithe plehrave bolshevike.
  Rrace e felliqure!

  1. Do ti shkruhet,”Palikari me i mire midis KM dhe koqe kandari me i mire midis palikarve”,e ka katandisur kete vend ku njerzit flasin me vehte.
   Ketu te pasurit behen me te pasur dhe te varferit mezi gjejne buken,opozita bunkerizohet ka me mire se kaq,delet rrine e shikojn.suksese per atje ku je nisur o palikari yne.

 6. S BESOJ SE DO ARRIJE PUNA DERI NE VARRI SE DO TE TE KENE DJEGUR TE GJALLE .JO PER GJE SE EDHE NE VARRE PO TE SHKOSH TE GJITHE TE VDEKURIT DO NGRIHEN E DO THERRASIN .RAMAMUT QERROHU

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *