• |
ide | kryesore

Kërcënimi me kallash dhe acid/ Reagon sërish Veliaj: Koha kur ‘laci’ bënte ligjin ka mbaruar

Arkiva, Lajme, Të funditErion Veliaj komentoi sërish tensionet në rrugët “5 Maji”, pas prishjes së banesave në kuadër të Rindërtimit, teksa tha se asnjë trafikant apo kriminel nuk mund ta ndalojë punën e nisur aty për strehimin e të familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

“Ne nuk mund të kemi sot hapësira, qoftë edhe tek Bregu i Lumit, që të zaptohen nga të fortët që thonë: Nuk dua të bëhet rruga, nuk dua të bëhen pallatet për tërmetin, sepse i kam zënë unë. Për gjithë kolegët e medias, nëse bëni një kërkim në Google me fjalët ‘Vëllezërit Marku/OFL’, do të shikoni se ata që sot thanë se do të vrisnin kryetarin e bashkisë, tashmë u janë sekuestruar 5 milionë euro prona dhe 18 makina. Si ka mundësi që dikush që është kriminel i skeduar mund të kanosë këdo, përfshirë kryetarin e Bashkisë, apo forcat e policies, apo inspektorët, apo ata që janë për t’i shërbyer publikut? Koha kur laci, i forti, zaptuesi, krimineli, trafikanti bënte ligjin në këtë qytet, ka mbaruar. Nuk ekziston më”, theksoi Veliaj në një takim me përfaqësues të linjave ajrore që operojnë kryebashkiaku.

Ai u shpreh se ka ikur koha e viteve ’90, kur persona të skeduar nga drejtësia bënin të fortin. “Koha kur ne tërhiqemi me të fortin që vinte nga vitet ’90, me targa të huaja, me timonin në anën tjetër, apo me atë të piramidave të ’96, apo me rrugaçin e ’97, apo me atë që merrte tankun dhe shkonte drejt qeverisë në ’98, është kohë e kaluar. Jemi në vitin 2022, flasim për Kryeqytetin Evropian të Rinisë, ndërkohë dikush i skeduar nga policia ka folur sot me orë të tëra dhe asnjë nga mediat nuk pyeti: Ore kush është ky? Si mund të japim me orë të tëra në televizor një kriminel, të cilit policia ia ka konfiskuar pasurinë dhe është nën hetim, si “grabitqarë”, “peshkaqenë” fajdesh? Jepnin fajdet, pastaj shkonin i kërcënonin, i vrisnin dhe ky thotë që do bëjë vetëgjyqësi me kallash e acid?!”, u shpreh Veliaj.

Lexo më tej: Dhunë policore mbi banorët e “5 Majit” / Sulme dhe kërcënime drejt Erion Veliajt 

Kryebashkiaku nënvizoi se kriminelët dhe trafikantët nuk kanë asnjë shans që të përcaktojnë axhendën e qytetit.

“Kush është më i forti në këtë qytet? Rrugaçi, zaptuesi, kërcënuesi, krimineli, trafikanti apo ai çuni e goca që del me dhjeta, që punon në mënyrë të ndershme?! Sa të jem unë kryetar bashkie, asnjë kompromis! I kam parë unë të gjitha, me media, edhe trafikantë droge, edhe këto portalet që vënë gjoba, duhet ecur përpara dhe duhet dhënë mesazhi që në vitin 2022, paligjshmëria, rrugaçëria, krimineli, trafikanti nuk cakton axhendën e qytetit. Axhendën e qytetit, sidomos këtë vit, do ta caktojnë të rinjtë tanë, çunat e gocat e shkëlqyer të Tiranës, që nuk i kanë borxh askujt”, deklaroi Veliaj.30 Comments

  1. Kujdes ju te paloqet, se mos ka ndonje malok nga jugu atje! Jo per gje por ne kete rast, shkerdheni njeri tjetrin siç eshte ne zakonin tuaj, si gjallesa primitive qe jeni..!

 1. Lapsi ckeni qe na e nxirrni prape kete mbetje toksike, vemje, ordiner qe nuk di cfare emri ti vesh ketij, te gjitha te keqijat i ka. Mos na e veshtirisni. Trimi madh ky zgjepsi, zdromsi.

 2. Do besh kakardhi do besh …………..edhe pak e do ta shikosh gopin e satom me dylbi o kurve e degjeneruar deri ne palc

 3. Deklaratat dhe dalja ne media e Veliajt pas prishjes se dhjetra banesave i ngjan sjelles ndaj palestinezeve ne lartesite Golan e Rripin e Gazes. Arroganca dhe cinizmi i Rames e Veliajt ndaj shqiptareve duhet te marre fund, per me teper kur rruga tek 5 Maji, per ironi si dita e deshmoreve, ka martiret e korrupsionit qeveritar, ku dhuna policore nuk kursen as median. Zoti Cipa mund te cirret ndaj institucioneve, por kur mediat kundermojne nga inceneratoret e gazrtaret shiten edhe zeri fiket ne shkretetire…

  1. Të qifsha gruan ty edhe lalit se të dy jeni bytheqime e nuk i’u bëni gjë grave.
   Malokët hamshore e kanë të maaadh.

 4. Ky eshte spastrimi krahinor i Rilindjes, kudo ku gjenden banore te ardhur nga Veriu i vendit, iu prishen shtepite per ndertime. Kjo eshte strategji e miremenduar qe edhe ato pak qe kane mbetur te marrin rruget e botes.
  Ne kete vend edhe Milloshevici do e kishte zili Rilindjen per selektimet qe behen.
  Kurre nuk ndodh me Rilindjen qe te deboje banore qe kane ardhur nga Vlora, Gjirokastra, Tepelena apo Skrapari; keto kane status te vecante, vetem keta i gezojne gjithe te drejtat e rilindjes, ndersa verioret trajtohen si siriane, bangladeshas, etj. Turqit dhe greket ne Tirane trajtohen shume me mire se shqiptaret autoktone veriore!!!

 5. Me amerikën pas bythe edhe një fëmije 5 vjec bën si trim …
  Pse bën trim me popullin e thjeshtë – ktheji fjalën amerikës dhe sorrosit po qe vërtet trim!

  1. Ky nuk ka per te ardhur kurre me ne pushtet edhe kete gje e di shume mire edhe lali zdromsi. Ate degjenerim qe i ka bere rama figures dhe si qenie njerzore ketij, nuk ka per tja per as zoti kur ti japi llogari per puslliqet qe ka bere, nuk besoj se do ket socialist qe e fanaps me kete jashtqitje. Ky eshte nje lloj si likja qe e kthejne sumen nga ana e atyre qe kane pushtet, ama fundin do e kene me te neveritshem se non grata sal, te pakten sala e con cmendurin deri ne fund, per ate qe ai e quan ” dinjitetin ” e tij, ndersa keta skane byth per keto gjera, bythen e ka per tjeter gje lali zdromsi dhe like floriri.

  2. opo te iki ky perbindesh se do bejme dasem
   dite me te lumtur ky vend nuk ka pare e as nuk ka per te pare.
   eshte çlirim i vertete . hajdut si palloshi dhe hajduter si te sektit mavi ketij vendi nuk kane per ti ardh kurre . po ti mbaje meqenese e do

 6. Ky shoku Lali Erion do jete kryeminister pas Edvinit, dhe si po shkojne punet ky do ishte parashikimi me i mundshem;

  1. Edvin Rama, deri ne vitin 2033
  2. Erioni Veliaj, 2033-2041
  3. Elisa Spiropali, 2041-2049
  4. Zaho Edvin Rama, 2049 e ne vazhdim.

 7. Po mer Lal Fiku lacit te lagjes ja gjen dermanin me dhune policore por Lacit me pushtet qe vepron arbitrarisht dhe nuk pyet per asnje norme ligjore si do tja bejne shqiptaret. Deri kur do te durojme keta “Trima” qe trimerohen me police dhe gardiste dhe shkelin me kembe qytetaret, sepse nuk guxon ti ndershkoje drejtesia e dhjere shqiptare. KY ESHTE PROBLEMI, se lacet e lagjes shteti historikisht kur ka dashur i ka bere zap.

 8. Lali thote te verteten kur thote se ai shpetoi nga lacet e lagjeve qekurse erdhi ne pushtet. Tani ka dhjetera vete qe e ruajne dhe kujdesen per te, me paret tona kuptohet. Nderkohe per lacet qe bejne terror neper lagje keta as duan tia dine, vrisni veten. Aq shume sa jane shkeputur nga realiteti (si bllokmenet dikur) nuk eshte cudi qe e besojne edhe vete se populli jeton ne paqe e begati e lutet cdo dite per shendetin e tyre. Sa per verioret mosmirenjohes (se maloke ka ca me shume andej nga jugu) mire tu behet kur vene u japin voten hajduteve te rilindjes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *