• |
ide | kryesore

Berlusconi tërhiqet nga kandidimi për President: Mendova për unitetin dhe mos përçarjen e vendit

-Instant, Arkiva, PlanetIsh-kryeministri i Italisë, Slivio Berlusconi ka komunikuar një ditë më parë vendimin për të mos kandiduar për President të vendit.

“Pas takimeve me deputetë e delegatë rajonalë, gjithashtu edhe me ata që i përkasin qendrës së djathtë, verifikova ekzistencën e numrit të mjaftueshëm të zgjedhjeve”, u shpreh Berlusconi, megjithatë ai tregoi arsyet se përse hoqi dorë nga gara.

“Mendova për më shumë unitet e për të shmangur përçarjet. I jam shumë mirënjohës mijërave italianëve që kanë treguar dashuri për mua, kur emri im u përfol për President të Republikës. I jam mirënjohës po ashtu forcave politike të qendrës së djathtë që votuam për kandidtaturën time, deputetëve të shumta nga të gjitha anët që kanë shprehur mbështetjen dhe pëlqimin e tyre, politikanëve të huaj dhe partive nga vende të ndryshme”, u shpreh Berlusconi, i cili shtoi si më poshtë:

“Kombi rifillon në momente të vështira nëse të gjithë dimë të gjejmë, siç ndodhi në periudhën e pasluftës, një sens të përbashkët përkatësie në demokracinë tonë, duke kapërcyer përçarjet dhe përtej dallimeve legjitime dhe në të vërtetë të nevojshme. Për këto arsye unë isha i pari që do një qeveri të unitetit kombëtar që do të mblidhte energjitë më të mira të vendit dhe që me bashkëpunimin konstruktiv edhe të opozitës shërbeu për të nisur një rrugë të virtytshme që sot më shumë se kurrë, në dritën e shëndetit. dhe situata ekonomike, duhet të shkojë përpara”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *