• |
ide | kryesore

Gjuha turke futet në shkolla/ Zbulohet e-mail i Drejtorisë Arsimore pas ardhjes së Erdogan

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditFill pas vizitës e së presidentit turk Rexhep Taip Erdogan në vendin tonë, shkollat po vlerësojnë kërkesat për të mësuar gjuhen turke si lëndë me zgjedhje të lirë.

Shkollat 9-vjeçare kanë nisur të pyesin prindërit e nxënësve të klasave nga e 6-ta deri në të 9-ën në lidhje me vendosjen ose jo të gjuhës turke si lëndë me zgjedhje.

Në një e-mail, Drejtoria Rajonale Arsimore Tirane kërkon informacion te plotë nga shkollat për numrin e kërkesave të nxënësve për të mësuar gjuhen turke si gjuhe e huaj, pjese e kurrikules me zgjedhje pasi nxenesit të aprovohen ne secilën klase referuar planit kombëtar te arsimit 9 vjecar per nxenesit e klasave te 6 deri tek klasat e 9.

Mesueset kujdestare kane dërguar tek prinderit javën qe kaloi mesazhe ku kërkohet te mblidhen të dhënat mbi preferencat per gjuhen turke.

Ndërsa në Fletoren Zyrtare është publikuar ne datën 2 mars 2021 marrëveshja mes dy vendeve e cila parashikon futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.

Referuar marrëveshjes, në nenin 3, pika 2, theksohet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë e kulturën brenda sistemit të tyre arsimor.35 Comments

 1. Po ne Turqi a ka shkolla shqipe per ata feminj me prejardhje shqiptare?

  Prioritetet e qeverise rilindore jane te nje realiteti paralel…

  1. Turqia nuk njeh minoritetet! Aty ka mbi 5 milion shqiptare(a me shume), qe jane vendosur ne periudha te ndryshme kohore, dhe asnjehere nuk njihen si minoritet. I njeh vetem me nje emer: “kardashllare”! Dhe jo vetem me shqiptaret ndodh kjo gje! Thjesht eshte idea e asimilimit, nga shqiptare ne turq. Keto jane politikat e Turqise. Dhe mire ben. Ci do minoritetet, te hane koken.

   Ne jemi nje bythe vend dhe kemi 700 minoritete. Dhe nuk eshte se kemi pare ndonje dobi te madhe, sic na kane mesuar udheheqesit tane. Gjasme zbatojme te drejtat e njeriut!

   Hajd mo, kot si thone shtet nga halli, Republique del Bananas. 😀

   1. O injorant si nuk te vjen turp qe shkruan nje mal me genjeshtra po dhe ne turqi ka shkolle shqipe nuk e di se me cfar surrati shkruan vetem genjeshtra nese ju shpellaret e sali berishes e keni pasjon te shpifni te genjeni te sajoni historira dhe te shani ven e pa ven

  2. pse genjen o i pa fytyre edhe ne turqi ka shkolle shqipe apo vetem te shani e te hidhni bald jeni ju shpellaret e sali berishes

 2. Gjuha tureke e Feto Gylenit apo e Erdogan Sulltanit?
  Apo e Ertugrulit – se mos kane futur osmanishten dhe s’dime gje???

  1. Fusni nga nje xhami per cdo shkolle me dy imame nje turk dhe nje arab te mesojne kalamajte te dyja gjuhet. Hiqini anglishten,frengjishten,gjermanishten,italishten! Ju shkrdhefesha sistemin arsimor. Rrace muti!!!

   1. O injorant ti je nje i pa atdhe pa imam nje i pa fytyr qe di vetem te shash ven e pa ven nje shpifes nje rrugaç i ndyre ja ky je ti llum i ndyre

  1. O injorant ti je nje i pa atdhe pa imam nje i pa fytyr qe di vetem te shash ven e pa ven nje shpifes nje rrugaç i ndyre ja ky je ti llum i ndyre

  2. O injorant o i ndyre po prandaji nuk ju do njeri me juve shpereve te sali berishes se jeni injorant rrugaç dhe goje qelbur dhe banal yyyyyyyyyy njeri i ndyre turp te vije

  1. Kta morrat e mavi neo-globaliste jane llumi me i erret qe kam pa ne jeten time…

   Po na e shpifni shqiptarizmin pertej çdo permase…

   Kalimi ne neo-otomanizem eshte nje katastrofe emocionalo-historike…

   Por kta duan vetem $$$$
   Kta pseudo-marksistet qe na kane çare karin per neverine ndaj kapitalit dhe parase dhe borgjezise e imoerializmit…

   Te gjitha pallavra qe i hengren shqiptaret e varfer me IQ te ulet…

   Çfare grup i urryer

   1. Ju qifsha rracen patronazhisteveerdoganisteve ramo-bashisteve sufllaqet qe votojn ramovicet jane te destinuar per ckombetarizim vetem nje Sali berisha mundohet tju fus shqiptarve atdhedashurine qe ne kohen e tij kishte kapur majat me te larta tani sali berishes I jane turrur si hjenat Luanit bashke me sorra dhe laraska po te ket popull nuk do ja arrine kurr ( shqiptar mos rri po duku shqipetar)

     1. O idiot, ka 30 vjet ajo punë, dhe ishte një veprim i pamenduar mirë pas një periudhe komuniste ku feja ishte e ndaluar me ligj.

      gjithashtu as edhe një veprim i mëtejsjhëm i Berishë nuk ka lëvizur drejt vendeve islamike, por përkundrazi drejt BE dhe SHBA.

   2. O injorant po ju shpellaret e sali berishes jeni njerez te ndyre dhe me te urryer dhe sali berisha esht njeriu me i nevritshem

  2. ja shpellari i ndyre i sali berishes si shan me fjal banale po kush merret me ju o injorant ju skeni piken e turpit e llogjikes ne kok ju jeni qerruar nga sali berisha

 3. Nuk ka turp me te madh. Nakthyen 200 vjet mbrapa rraca e ndyre mavi. Pse nuk fusni italishten apo gjermanishte por turqishte o morrat e kuq

  1. kush flet per 200 vjet mbraba ju shpellaret e sali berishes o pika ju qe e bet shkretetir kete vend po edhe gjuha italishte edhe gjuha gjermane edhe ghuha frenge edhe gjuha anglishte esht neper shkolla apo kushu ju meson partija juve shpellareve te sali berishes qe te shani ven e pa ven te genjeni te shpifni dhe sajoni historira

 4. Kujt i hyn ne pune gjuha turke njehere? Dmth vetem nej hajdari se robt me mend mesojne anglisht frengjisht a italisht. Ptuuu ju qifsha robt o ministri e arsimit

  1. yyyyy njeri i ndyre plere injorant shpellar i ndyre i sali berishes turp te vije qe shan nje zonje shum te nderuar yyyyy rrugaç i ndyre

 5. Ktu e ke dhi edo. Te kam votuar cdo here po ktu ja ke fut kot. Kta rac bythqirash si qas evropa ti do tna sjellesh gjuhen e tyre rum sum llum. Komplet vk vllai

  1. po mor po ja kshu jeni ju pijanecet vetem per te sha dhe per te genjyer yyyyyyyyyy turp te kesh qe genjen pijanec i ndyre i sali berishes

 6. A ka cak servilizmi ndaj Erdoganit nga Kryeministri i Shqiperise ? Komunitetin musliman e dashka te na e formatoje “vellai”, shkollat tona, vec atyre qe ka hapur ketu ne 30 vjet si private, u dashka te kene turqishten dhe sa me pare e ndoshta habere te tjera do te na japin…
  Ndoshta ata qe nuk iu afruan shkollave te Perendimit e nuk morren dot nje diplômé te vertete, se politika ishte rruga e shkurter e pa mundime, ndoshta do te mesojne se shpejt turqishten qe ta marrin atje nje defter…

  1. epo ju nuk doni qe arsimi te zhvillohet ju shpellaret e sali berishes per qdo gje vetem do shani hidhni bald sajoni historira po ju shpellaret e sali berishes jeni pa atdhe pa imam te pa fytyre ja keto jeni ju

 7. Te shtunen, 22 janar, u arrestua gazetarja e mirenjohur turke Sedef Kabash, e cila ka punuar ne disa kanale turke, per citimin ne nje emision show te nje proverbi te vjeter. Edhe pse e kish thene ne twiter proverbin ne fjale, kete here u interpretua si fyerje ndaj Presidentit turk Erdogan. Sipas ligjit denimi eshte 1 deri 4 vjet burg.
  Sedef Kabash eshte nje tjeter intelejtuale dhe personalitet ne gazetari, autore e disa librave, qe duhet te paguaje kete cmim per lirine e fjales.
  Pas futjes se gjuhes turke ne shkollat shqiptare, uroj qe ne viziten e ardheshme te Erdogan ne Tirane te mos jete miratuar i njejti ligj per lirine e medias si ai i Turqise…

 8. Mos u ankoni kot o njerez. Me thoni sa ore ne dite japin tv shqipetare telenovela turke dhe sa njerez i ndjekin ato? Kjo eshte corbe qe ka kohe qe gatuhet dhe njerezit e kane ngrene me deshire te madhe. Ju befte mire por te pakten mos villni mbasi hani. Nuk ka gje falas ne kete bote.

 9. Zot i madh ,cfare shteti kemi bere keto 30 vjet. Pas fteses se shahistit rus kampion bote u vendos te futej shahu ne shkolla. Eci kjo nisme ? Mender nje M..T. Tani hidhet idea qe nxenesit te bejne pune kopshtarie ne shkolla nga MENDJENDRITURI yne.Do ece dhe kjo? Nje M..T te madh do ece. Menjehere pas ardhjes te te NGJASHMIT te tij nga Turqia bythlepiresit qe ngrohin karriget e shtetit (duke bere vetem kete pune) japin idene gjeniale per te futur ne shkolla gjuhen turke.Nje IDJOTLLEK me brire, por qe e kenaq oreksin e turkofilit tone.Me kujtohet para disa vitesh kur i MADHI yne vishte atletet e bardha me kostum, gjate nje vizite ne qytetin tim vura re qe nga ministrja e arsimit te asaj kohe (ajo e famshmja me mesatare 5.8} e deri tek drejtuesi vendor i fundit kishte veshur atlete te bardha , sic duket ne shenje besnikerie per vijen e tij dhe ne stilin e modes.

  1. Vdekshin të korruptuarit, parrazitët, idiotët dhe neokomunistët. thotë:

   Po ti shohësh sot shqiptarët, jo vetëm të rinjtë, por edhe ata mbi 50 vjeç veshin atlete si adoleshentë duke kopjuar atë idiotin, edvin hajdutin.

   1. o injorant o debil o shpellar i sali berishes po a ka me plera dhe me grabitsa se ju shpellaret e sali berishes qe nuk lat gje pa zhvadur dhe akoma nuk ngopeni njerez te ndyre te sali berishes

 10. pse genjen o i pa fytyre edhe ne turqi ka shkolle shqipe apo vetem te shani e te hidhni bald jeni ju shpellaret e sali berishes

 11. O komentuesa injorant qe shani dhe keni ankesa per gjuhen turke po surrati jujaji gjith diten shikoni telenovela turke dhe gjith diten diskutoni per feriden xhynejdin kemalin baharin menekshe halili ortoguli ezeli dhe kur vjen puna qe diskutohet per nje gjuhe turke ne shkolle qe as nuk ju vu vula dhe firma por thjeshte u diskutua ne rast se shumica e nxenesve te shkollave do kishe interes per gjuhen turke do shtohesh si gjuhe e dyte ne shkolla nese jo nuk do shtohesh kurse ju shpellaret e sali berishes me vrap filluat te hidheni si ihena ne sulm me komente injoratesh duke shar me fjale banale duke genjyer duke shpifur dhe duke sajuar historira por ju shpellaret e sali berishes jeni pa atdhe pa imam te pa fytyre ja keto jeni ju shpellaret e sali berishes njerez te ndyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *