• |
ide | kryesore

Kina përgatit testin 4-minutësh kundër Covid-19, është i saktë si PCR

-Instant, Lajme, PlanetKina bën me dije se një grup shkencëtarësh kanë krijuar një test të ri kundër koronavirusit, që e nxjerr rezultatin vetëm në 4 minuta, por që është i saktë si ai PCR.

Testet PCR konsiderohet si më të saktat për identifikim të koronavirusit, mirëpo ato marrin disa orë kohë.

Në një artikull në “Nature Biomedical Engineering” ekipi bëjnë me dije se “sensori” i tyre mund të zvogëlojë kohën e kryerjeve të testeve laboratorike. Në testim janë përfshirë mostra të 33 personave të infektuar dhe teste kanë përkuar njësoj si me ato PCR.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *