• |
ide | kryesore

New York Times: Ukraina po reziston me gjithë fuqinë që ka, mbi 40 ushtarë kanë humbur jetën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Forcat ukrainase ishin në “modalitet të mbrojtjes së plotë” të enjten për të zmbrapsur një sulm të shumëfishtë rus nga toka, deti dhe ajri. Ushtria ukrainase pretendoi se kishte rrëzuar disa avionë ushtarakë rusë dhe civilët u rreshtuan në zyrat e rekrutimit për të marrë armët kundër forcave të Presidentit Vladimir Putin.

Më shumë se 40 ushtarë ukrainas u vranë dhe dhjetëra u plagosën në luftimet të enjten në mëngjes, tha Oleksiy Arestovich, një këshilltar i Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Ministri i Jashtëm i vendit, Dmytro Kuleba, tha se Ukraina po përballej me “një sulm në shkallë të gjerë nga drejtime të shumta”, por se “vazhdon të mbrohet” nga avancimi rus.

Raportet fillestare të luftimeve sugjeruan se forcat ruse kishin kaluar në Ukrainë në disa pika, me trupa me helikopterë që fluturonin nën mbulesën e zjarrit të mitralozit, njësitë detare që dolën në breg në qytetin port jugor të Odessa dhe automjete ushtarake që kalonin nga Krimea. , gadishulli që Rusia pushtoi në vitin 2014.

Forcat ukrainase thanë se kishin rrëzuar disa luftëtarë rusë dhe një helikopter në një betejë gjithnjë e më intensive për të mbajtur kontrollin mbi qytetet kryesore, tha një zyrtar i lartë ushtarak ukrainas. Trupat ukrainase kishin zmbrapsur gjithashtu përparimet ruse në dy qytete të mëdha: Chernihiv në veri, afër kufirit me Bjellorusinë dhe Kharkiv në verilindje, afër Rusisë, tha zyrtari.

Në videot e postuara në mediat sociale, automjetet ushtarake ruse u panë në periferi të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh, ku trupat kishin ngritur postblloqe në një rrugë kryesore.

Ushtria ukrainase është e pushtuar keq dhe e tejkaluar nga forcat ruse, por në një tregues se ajo po bënte një rezistencë, është se dy transportues të blinduar të personelit rus u panë të dëmtuara, njëra u përplas në një pemë, në qytetin lindor të Ukrainës Shchastya herët të enjten.

Në Kramatorsk, në Ukrainën lindore, rreth 100 burra, nga mosha 20 deri në 50 vjeç, u paraqitën në një zyrë rekrutimi ushtarak, edhe pse zhurmat e shurdhëta të shpërthimeve mund të dëgjoheshin nga drejtimi i aeroportit ushtarak të qytetit.

Ata u paketuan në një korridor dhe plotësuan formularët për t’u bashkuar me ushtrinë, duke iu bindur thirrjes së ministrit të mbrojtjes të Ukrainës, Oleksiy Reznikov, i cili u kërkoi të gjithë qytetarëve të aftë të regjistroheshin menjëherë në njësitë e mbrojtjes territoriale të vendit.

“Armiku po sulmon, por ushtria jonë është e pathyeshme”, tha ai. “Ukraina po kalon në modalitetin e mbrojtjes gjithëpërfshirëse”. 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *