• |
ide | kryesore

Rama: Mund të vijë momenti që të mos ketë fare naftë

-Instant, Lajme, Të funditKryeministri Edi Rama ka realizuar një bashkëbisedim me biznese për paketën e rezistencës sociale, ndërhyrjet e qeverisë dhe efektet e krizës ndërkombëtare në ekonomi.

Ai gjithashtu paralajmëroi mungesën totale të naftës, varësisht zhvillimeve që do të ndodhin në të ardhmen.

“Ajo fatura që ju vjen juve është një mburojë e padukshme në faturë dhe fatura e ardhshme do të ketë dhe mburojën aty që të gjithë shqiptarët ta dinë se ata muaj po paguajnë shumë më pak se çmimi real.

Nuk kemi ndërmend të ngremë taksë, të vëmë TVSH, ju e keni zero. Nuk kemi ndërmend të ngremë taksa mbi individët, përkundrazi. Për Qershorin do ta bëjmë zero taksën për pagën, që i bie 13 për qind. Nga tani 32 mijë deri në 40 mijë lekë do ta bëjmë zero tatimin mbi taksën. Do të përgjysmohet taksa për ata që e kanë mbi 500 mijë lekë rrogën. Për ne kriza është problem për të gjithë se lufta nuk vjen për të sjellë gëzim, as qetësi, por këtë dhimbje koke në radhë të parë duhet ta qetësojmë për ata që fitojnë më pak.

Të gjithë ata që përdorin linjën urbane nuk do të paguajnë çmimin e rritur. 36 milionë dollarë direkt për indeksim pensionesh dhe 200 milonë dollarë për mburojën financiare për çmimin e energjisë. Ndërkohë që edhe ne, që nga unë i pari të gjithë funksionarët e shtetit që kanë vetura, do të paguajnë nga xhepi i tyre mbi 50 për qind të shpenzimit për naftën. Mbi 50 për qind dhe unë do të paguaj vetë nga xhepi, edhe ministrat edhe kështu do të mësohemi të kursejmë. Të mos na duket çudi kur të na thonë se duhet të kursejmë. Problemi më i madh është se çfarë vjen mbrapa.

Ne kemi vendosur një 3-mujor, se çfarë vjen pas 3 muajsh ne nuk e dimë, a bie vala e krizës apo jo?! Dhe problemi më i madh është ka apo s’ka. Mund të vijë momenti që nuk ka naftë. Një problem është çmimi, tjetri është ta gjesh”, u shpreh Rama.29 Comments

 1. 4 vjet maksimumi mund te qendroje nje kryeminister ne shqiperi.
  Me pas, vec abuzimeve pa kufi, fillon dhe cmenduria totale.
  Nje psikiater duhet te vleresoj gjendjen e ketij sa me pare

  1. 4 vjet per ramen hajdutin. Po per berishen nuk mund ta thuash ate. Berisha nuk ka qen kurr hajdut dhe as vrases dhe as diktator, dhe as minues i demokracis.
   Berisha duhet te rri edhe 30 vjet te tjera ne politik. Qe te riten dhe dy breza te tjer me berishen. Fundia ca kishte enveri me shume se berisha. Ishte me i mire ai qe beri 40 vjet ne pushtet.

   1. O parazit injorant ti nuk e sheh komunizmin te qeverisja e rames, qe eshte me keq se ne kohe te enverit, por e sheh te Berisha qe te pakten ne 5 vjet i dyfishoi pagat e buxhetoreve, dhe ne 8 vjet qeverisje edhe pse ishte kriza greke e 2008, nuk kemi qene asnjehere keshtu ku me kursim me dy paga 500 mije mezi ia dalim ne fund te muajit.

   2. Berisha vetem 2 mandate beri…por Rama eshte kaluar Enverit…dmth sipas teje fajin na e ka Saliu…se cfare ben ky zdapi i gjate qe rri kot ne FB gjithe diten nuk ka rendesi…rrofte ripjerdhja…

    1. Berisha vetem 2 mandate beri thot test.
     Ah kjo harresa na ka mare ne qaf ne.
     92-97 e ka harruar fare.
     Po me doemos ato me te zezat nuk duhet te kujtohen, se tremben njerzit. Dhe kujtojn pastaj, se cfar ka ber derrisha.

     1. Po 92-97 ekonomia ka progresuar ndjeshem. Problem ishte autokracia politike e Berishes. Ne ceshtje ekonomike ai ishte mjaft i hapur ndaj profesionisteve dhe nuk bente politika nderhyrese.

 2. ky eshte tamam piktor !

  papritmas u be nje takim me biznesin!

  biznes i emeruar , nuk perfaqesojne askend

  deputet te emeruar 99% anonim

  opozita e emeruar , vul brava

  drejtesi e emeruar

  media te emeruara

  shoqeri civile te emeruara

  Ne leter shqiperia eshte nje vend demokratik, por i i emeruar. pra do te quhet regjim, por nje regjim bastard, pa ligj pa shtet, pa rend pa drejtesi. si ato republikat demokratike te amerikes qendrore jugore, azise dhe pse jo edhe te afrikes,

  vazhdohet me skenaret e mbledhjeve te partise, me regji dhe skenar , oh aktore ka plot, ka plot e plot

  1. Po nuk le asnje fatkeqesi pa i prure ketij populli mor gomar.po te numeroje disa.mbetjet toksike(jane futur si mbetje normale),permbytje,drogen,termetin,burgosjen e mijra njerezve per nje fature edhe pse ne shume qesharake,vjedhe me ppp qe arrin ne miliarda euro.projekt per open ballkan ne dem te shqiperise e kosoves.nuk kam cituar as 10% te te keqijave qe i ke bere shqiperise.

 3. Palloshi kerkon te na mbush mendjen dhe tani bene vetem show .
  Largohu , shporru , zhduku o hajdut me çizme .

   1. E di ti mor sufllaqemut sa qeveri vijne me vote e pas nje jave bien edhe per shume me pak.futu ne Google e bej nje kerkim te shpejte e do te shohesh,edhe pse je i verber,sa qeveri jane rrezuar ose dhene doreheqjen para mbylljes se mandatit.

 4. Lexojeni dhe shenojeni.
  Sa te jet basha (me shume mundesi iken shpejt) dhe berisha (95% e mer ai pd).
  Edi ramen do ta keni edhe mandatin 2025-2029.
  Merzituni, ulurisni sa te doni. Po per ironi, fatin do ta vendosni ju qe e urreni.
  Nese dini te zgjdhni ne krye te pd me zemer, jua thash, do ndodh ajo me lart. Nese vendosni me tru ateher cdo gje ndryshon.
  Pra fatin e rames e keni ju.

 5. Ne qofte se vjen ai moment dhe ky eshte akoma kryeminister, ateher Shqiperia si Shtet dhe si Komb pushon se ekzistuari.

 6. Ky trap flet si Kasandra. Ndjell fatkeqesi. I behet shpirti mal kur mendon se parashikohet vuajtje per popullin. Sa te jep Batoni per grurin Serbb o qafir me kemishe burgu ???

 7. Orakulli i vdekjes po hap panik si zakonisht. Bota dhe ne po mbyten me naftë ky palaço thotë që s’ka naftë. Kështu bëri edhe me mashtrimin e kovidit, vetëm zi …. Ha mut Edi ha!

 8. Po moj shoqe po . Do vije meomenti qe edhe do vdesim , te shtrihemi qe tani thua ti?
  Nuk e di se kush eshte ai hajvan qe te beson akoma ty

  1. Dhe ai do thote- po une me kartele jam. Une jam i çmen.
   Po nuk ka problem do te na ndihmoje amerika, do te shtrije zorren e naftes.
   Zorre per zorre.
   Dhe biznesmenat legena rrine e degjojne. Keta qe naten fshijne skadencat. Motren mu me pidh.

 9. Mero Baze bej nje detyre patriotike nxirja dhe nje here kartelen po te jesh burre dhe don Shqiperine!!! thotë:

  Po cka bere ky keto 9 vjet? Ky duhet futur ne kafaz dhe kete duhet ta beje Linda!!!!

 10. hahahahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa……………………… o zhvejg i ballkanit , oooooooooooo nastraaaaadiiiiiiiin

 11. Qeverite,njihen ne raste te veshtira.Populli,prandaj,supozohet,se zgjedh njerezit qe te jene te afte per te zgjidhur me te miren,ne rastet me te keqia.Nese nje qeveri,nuk arrin t’a realizoje detyren qe ka (cdo qeveri),le ta hape krahun,dhe populli deo beje nje zgjedhje me te pershtateshme,per hallet e tij (popullit).Teorite,populli nuk i pranon,ai kerkon vetem zgjidhjen me te mire te mundeshme.Ndersa ,qeverite,apo kryeministrat ( si ky i yni) qe me shume ngjallin panik,se merren me detyrat qe kane,nuk i duhen ,asnje populli,e aq me pak popullit tone shume te varfer.Kryeministri (njelloj si kryefamiliari),nuk fyen asnje shtrese te popullit,por mendon,punon dhe lufton,vetem per zgjidhjen e cdo problemi,ne favor te sovranit.Fjalet e tjera (sidomos kur jane te shumta)jane fukarallek.

 12. Ore byth shpellari mos te vete mendja se i ke frymen keti populli mo i degjeneruar familisht, tutje rrace e dhjere pasi ky popull ka pare dit me te veshtira dhe qan torrovilen per fjalet e tua qe mendon se je ndokushi.🙈🙈🙈🙈🤮🤮🤮🤮🤮💩💩💩💩💩💩💩

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *