• |
ide | kryesore

“Turp kombëtar”/ Rama për protestat para kryeministrisë: I pëlqejnë Rusisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditSulmet e kryeministrit Edi Rama ndaj revoltës qytetare kundrejt rritjes abuzuese të çmimeve sa vinë e shtohen. Këtë të enjte, kryeqeveritari i ka cilësuar sërish si “të turpshme” protestat e zhvilluara ditët e fundit në disa qytete të vendit. Madje kësaj radhe, Rama ka dhënë një arsye të pazakontë se përse nuk duhet të protestohet. Kreu i qeverisë tha se këto protesta i pëlqejnë vetëm Rusisë, si pjesë e strategjisë së saj të luftës.Sipas Ramës qëllimi ka qenë që vendet që mbështesin Ukrainën të ngrihen në protesta për çështje ekonomike në mënyrë që të harrohet se çfarë po bëhet në Ukrainë, ku sipas tij është në lojë fati i Evropës.

Ka qenë pjesë e skenarit të luftës nga ana e Rusisë për të turbulluar krizën e energjisë, por kriza ka filluar më herët.  Në fillim te vitit të kaluar kemi kaluar deri në 550 euro për kilovatë në orë. Në pak ditë që ka filluar lufta ka pasur një shok në çmime. Po ça do bëjmë ne sikur kjo gjë të vazhdojë me muaj e vite, do dalim të hamë njëri tjetrin në rrugë?

Këtu bëhet një protestë që mund t’i pëlqejë Rusisë. Po mund t’i pëlqejë, sepse kjo është një nga pjesët e strategjisë së asaj në lufte. Që vendet që mbështesin Ukrainën të ngrihen në protesta ekonomike, që të harrojnë çfarë luhet atje, atje nuk luhet fati i  Ukrainës po i  të gjithë e Evropës, luhet fati i Evropës. Nuk ka bërë vaki ai agresion që kur në skenat e evropës doli dikush tjetër në Berlin dhe sulmoi të gjithë dynjanë. Si mund të jemi ne kaq pa karakter”, tha Rama.

Rama po ashtu shtoi se ai ka ditur që të reflektojë në raste të mëparshme protestash, por se kjo e sotmja sipas tij është e sponsorizuar nga partitë politike.©Lapsi.al25 Comments

  1. Perpelitu si bushter mashkull, o baxhell, po te vjen fundi…. po te shtrengohet litari, ke bere krime pafund dhe ke shume gjynahe per te lare, o jevgjiti DIKTATOR, o garipi llacifac, o trimi b*th*ire!

  2. Pra njesoj si Berisha apo Meta qe i shante protestuesit “kokpalare”, maskarai imoral Rama jo vetem i shan por akoma me keq i etiketon si “Pro Ruse”! Pra si “tradhetare” si “anti-amerikane apo BE”.

   Qe ti beje qefin “ballokumes” tek Rr. Elbasanit dhe shefave te saj qe te mos shqetesohen se nuk cenohet prezenca e ardhshme ushtarake amerikane nga “protesta tradhetaresh”. Dhe se ai i ka ne kontroll sa kohe qe ka ne dore nje polici qe e ndersen si zagar politik.
   Keti qen bir qeni komunist ne mendje dhe veprim, qe mire qe vjedh, zhvat prone e pasuri tonen por edhe na ve dhe damken si tradhetare, ketij qeni duhet treguar vendi. Njesoj si surreteve para tij.

  3. Ju lutemi ju gazetareve me pak dinjitet, ngrijeni zerin, flisni me juriste dhe avokete dhe kallzoni penalisht kete individ qe shpif publikisht pa asnje prove ndaj mijra njerzve te ketij vendi, dhe njeherazi duke shpifur ai shperdoron detyren sipas Kodit Penal.
   Nje maskarai te tille duhet ti tregohet vendi sa me pare!

  4. Edhe Baton Haxhiu ne “Albanianpost” njesoj me kryemutin i shpall “tradhetare” protestuesit! Zoti na rujt nga idiotet.

 1. E vetmja gje e turpshme ne kete vend je ti.
  Se ca i pelqen rusise pyet shokun tend vuçiç. Te rrime ne urte se ne bote ka lufte, po kujt po i plas ari per luften o mavri!? Respekte per protestuesit👍

   1. Ik or bythqir, po te gjithe qe protestojne jane ne pune po puna eshte se me rritjet abuzive qe po ky kryeminister robqir ben, e gjithe rroga shkon per buke thate o te qifsha fisin patronazhist.

 2. Matrapazet qe Ti i do shume dhe i mban ne krah e shiten Naften Ruse me 2.2 euro litrin(edhe mbasi e perzien me Virginen)
  Kush punon per Rusine?

 3. Turp per ty o ropqim qe lejon xhepistat dhe hajdutat ne shtet te grabisin me dijenine tende. Ptu te qifsha librin o rrace kari. Na ben eshe moral tani.

 4. Jam dakord qe keto protesta nuk na nderojne shume. Gjithsesi, ne nuk jemi si Europa dhe kjo eshte per fajin tend ne radhe te pare. Nje qeveri super e korruptuar si e jotja qe e con popullin ne kufinjte e mbijeteses e ben ate cinik. Varferia e tret solidaritetin. Eshte e vertete qe ne shume qytete Europiane para nje jave u fiken dritat per t’i treguar Putinit qe preferojne me mire erresiren sesa gazin e tij. Gjithashtu, pritet te kete protesta te fuqishme kunder Putinit dhe jo kunder rrritjes se cmimeve ne ditet ne vazhdim. Por Europa eshte Europa, dhe nuk duhet harruar qe ne perendim ka nje stigmatizim te tmerrshem ndaj atyre qe dalin nga rreshti lidhur me kete lufte. Eshte ceshtje konteksti te zhvilluar prej kohesh. Ato kane ngritur tashme nje sistem te tmerrshem propagande. As atje rritja e cmimeve nuk eshte popullore, por nje rebelim i vogel njerezish te thjeshte do t’i klasifikonte ato direkt si naziste. Per fat te mire keto gjera jane te huaja e nuk ecin tek ne. Thene kjo, per vete ndjej neveri qe ka mbetje komunistesh dhe demek anti-Sorosiane qe nuk kane nxjerr koken nga bytha dhe qe i bejne apologjine Putinit ne Shqiperi. Ky eshte turp dhe turpin ta hane me buke qe e ekzpozuan veten si anti-shqiptar ne rastin e pare qe ju dha.

  1. Neri, nuk kuptohet arsyeja se pse keto protesta nuk na nderojne. Per krize energjitike eshte folur me kohe dhe duket se lufta ne Ukraine ishte dicka e ditur. Duke qene nje vend i vogel, mund te merreshin masa qe ne vjeshten e shkuar, por askush nuk mendoi (nga ata qe paguhen me taksat tona per te menduar) qe te merrte ndonje mase.Nuk eshte vetem cmimi i karburantit qe prek njerezit. Se pari rritet kosto e transportit, pastaj rriten cmimet e shportes, duke u rritur keto cmime, rriten edhe cmimet e sherbimeve. Por te gjithe keto, kane nje tatim mbi vleren e shtuar qe eshte 1/6 e vleres qe paguajme ne. Per çdo 6 leke blerje, 1 leke i kalon direkt shtetit dhe kjo pa llogaritur taksat dhe tatimet e tjera. Meqe jemi “ne lufte” pra ne gjendje emergjente, meqe cmimet jane rritur, a nuk i bie qe kjo 1/6 ne vlere absolute me e madhe se 1/6 e cmimeve “te paraluftes”? Pra a nuk do ishte e drejte p.sh. qe tvsh te ishte ta zeme 1/7 e cmimit te blerjes? A nuk do ishte i drejte pezullimi i disa koncesioneve dhe PPP-ve deri ne stabilizimin e situates? Ne lufte dihet se ka spekullime, por ketu spekullimet po behen nga shteti dhe prandaj protesta nuk duket te jete e turpshme, i turpshem eshte spekullimi qe po ben shteti.

   1. Po dhe ne perendim jane marre dhe merren vendime te gabuara apo idiote qe rrisin kostot e kesaj lufte ne menyre te panevojshme dhe nuk po protetson njeri. Gjermania mbylli centralet berthamore dhe rriti varesine e energjise nga Rusia por gjithsesi nuk po proteston njeri kunder qeverise por kunder Putinit. Nuk jam kunder protestave, por nuk na nderojne sepse tregojne nivelin e mjerimit qe kemi dhe faktin qe per shkak te stomakut nuk kemi luksin te perballojme nje qendrim parimor apo solidar.

    1. Nuk na nderojne? Per te qene politikisht korrekt duhet te durojme nje diktator shqiptar njesoj si Putini? S´paske kuptuar asgje.

     Protestat shqiptare nuk jane ne mbeshtetje te Putinit, por kunder kesaj qeverie korruptive.

     Krahasimi qe ben per gabimet e gjermaneve, eshte si te diskutosh per seksin e engjejve.

     1. Nuk jane ne mbeshtetje te Putinit, por nese ky do ishte vend normal e dinjitoz do kishte luksin qe ne kete moment krize boterore te solidarizohej me ato qe jane me ne veshtiresi e jo te merrej me hallet e veta ne nje menyre qe te pakten ne imazh demtojne intesresat e tyre. Thoni cfare te doni por protestat e stomakut nuk jane ndonje nder i madh sepse kerkojne shkallen me te ulet te ndergjegesimit. Nese keto njerez do kishin protestuar per gjera nje cike me abstrakte tani nuk do kishin nevoje te protestonin per stomakun. Nuk jane nder i madh!

 5. Ky eshte rrot kari. Si mund te qendroj më ky hajduti me çizme në pushtet. Të qifsha Lul Bravën që i ka dhënë nga një dorë sa herë që i është dashur me kalu lumin.

  1. E mban shpura e pleqve, paraziteve ne adm, arsimtaret e “matures shteterore” dhe koqelepiresit… Duhet protest dhe vetem protest, per rracqirin!!!

 6. Ti Minishengenisht tradhetar, duke qene pro-serb dhe anti-shqiptar, automatikisht sipas llogjikes, por edhe fakteve(veprave tua te deritanishme) je edhe pro-rus. TI sje pro-amerikan, sado qe hiqesh,. TI ke votuar kunder Amerikes 4 here, ne te gjitha rastet pa nevoje fare. Edhe Bosnja nuk votoi pro Palestines, por abstenoi, kurse ti votove kunder, TI votove kunder qe te zgjidhej SHBA si pritese e lojerave Olimpike dhe votove pro Marokun(ne mos gaboj), Se ca na lidh ne fati me Marokun(perpos qe nuk e kane njohur Kosoven)nuk e di. Ti je tradhetar, TI je proserb, Ty duhen shkurtuar ditet e keqqeverisjes sa me pare. Sa me shum protesta ta largoni kete serb te ndryre!

  1. Ti votove kunder sugjerimit te SHBA, per zhvendosjen e ambasades , qe SHBA u beri miqve te saj, nderkohe qe edhe Bosnja qe ka shume me lidhje me Turqine,se sa ne, nuk ia degjoi urdherin presidentit turk, dhe votoi kunder, kurse ti dole kunder SHBAse, dhe qe SHB pastaj tha do i mbajme shenim emrat e atyre qe dolen kunder. Ti do e paguash borxhin e te qenit anti-amerikan dhe pro-serb/pro rus, se SHB sta fal kurre, keshtu qe mos na aktro tani sikur je bere papritur pro-amerikan.

 7. Protestat pooullore jane nder edhe po te beheshin ne Kiev. Demostratat jane bere edhe kur eshte pushtuar Shqiperia nga Italia fashiste.

  Rusia e di mire qe shqiptaret ia kane mbyllur deren qe me 1960, ndaj nuk kane pune me te.

  Rama eshte lakuriq para popullit qe drejton dhe e perdor luften si gjethe fiku. Eshte ai qe ble grure nga Rusia, por ne kushtet e sanksioneve te shpallura po e ben me sekser Vucicin.

  Ruset i marrin parate dhe mban pjesen edhe sekseri. Open Ballkan eshte perralle nga e kaluara dhe ne aktin e fundit te komedise sorosiane.

 8. Ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu………………..kurveve satanike
  Nuk i funksionuan aifonat dhe bmx dhe tani kapet tek ruset . gjithçka alla komuniste , gjej çdo pretekst te mundeshem. ti duhet te ikesh jo sot , jo neser por te kishe ikur qe dje .

 9. O ketyre te majteve marksiste duhet tju qish robt kudo ku jane ne pushtet, jo vetem Ramazanit tone. Eshte e njejta melodi qe thone gjithe keto reptilet e Sorrosit ne pushtet qe me ligj emergjence nuk lejojne protestat se eshte Kovidi, tani jo eshte turp te protestosh ne Ukraina eshte ne lufte. Po te shikoni dhe kukullat e tjera te Klaus Schwab-it, Sorrosit dhe elitave kudo neper bote si psh Joe Biden ne Amerike thote: aaaaa nese je patriot dhe do ta ndihmosh Ukrainen, duhet ta blesh gallonin e benzines gati 6$ nga cmimi qe ishte 2.4$ dhe mos besh ze, mos ankohesh.
  Ne Kanada, Justin Trudeau (kopja e Erion Velise::), shpall ligjin e luftes per te mbyllur protesten me paqesore qe eshte bere ne bote ndonjehere kundra vaksinimit te detyrueshem dhe pasaportes Covid.

  Te nejten gje thote ky robqiri jone, mos beni proteste se eshte turp se Ukraina ne lufte, nderkohe keto moterqira vetem sa pasurohen ne kohe krizash dhe popullit te thjesht i japin dajak dhe e varferojne gjithnje e me shume.

 10. TI JE PSIKOPAT
  RUSIA NUK ESHTE VASAL I SORROSIT SI TI!
  PUTINIT T”IA RRUASH NGA MENGJEZI NE DARKE O KAPTERR!!
  NJE JETE E PATE IDIOT E JETOVE SI VASAL
  KE PLLAKA E VARRIT DO TE TE SHKRUAJME ‘VASAL”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *