• |
ide | kryesore

Cila është sëmundja nga e cila vuan Fedez: simptomat dhe pasojat

-Instant, F1, PaparazziNjoftimi i tij në rrjetet sociale ka trazuar gjithë Italinë. Federico Leonardo Lucia, i njohur ndryshe si Fedez, ka komunikuar përmes profilit të tij në Instagram se ka një problem shëndetësor. Mezi duke i mbajtur lotët, reperi u kufizua duke thënë se donte të ndante rrugën e tij të terapive, por pa treguar emrin e sëmundjes. Megjithatë, një deklaratë e vitit 2019 është rishfaqur që do të sugjeronte shkakun e patologjisë së tij.

Cila është sëmundja nga e cila vuan Fedez: intervista e vitit 2019

Në një intervistë të publikuar në vitin 2019, Fedez zbuloi se vuan nga demielinizimi, një çrregullim që mund të çojë në sëmundje të ndryshme, duke përfshirë sklerozën e shumëfishtë.

“Më duhet të qëndroj nën kontroll sepse është një sindromë e verifikuar radiologjikisht, ka shpjeguar ai i ftuar në emisionin ‘La Confessione sul Nove’. Demielinimi është ajo që ndodh kur keni sklerozë të shumëfishtë. Kjo gjë mund të jetë që të kthehet në sklerozë”.

I njëjti këngëtar dhe influencues kishte treguar se kjo diagnozë ishte gjithashtu “arsyeja për të filluar një rrugë për të përmirësuar dhe zgjedhur betejat e mia.”

“Nëse sot më ndodh kjo gjë dhe kjo do të thotë se, në bazë të asaj ku ndizen këto plagë, mund të humbasësh dhuntinë e të folurit ose përdorimin e këmbës, për të thënë shkurt, nëse ndodh diçka e tillë. për çfarë kam luftuar sot?:, tha ai.

Cila është sëmundja nga e cila vuan Fedez: çfarë është demielinizimi dhe cilat janë simptomat e sklerozës së shumëfishtë

Demielinimi është një proces patologjik që ndodh në rastet e lezioneve të lëndës së bardhë, që është pjesa e trurit që përmban fibra nervore, të shkaktuara nga infarkti, hemorragjitë apo tumoret dhe mbi të gjitha të ashtuquajturat sëmundje demielinizuese.

Më tipike prej tyre është skleroza e shumëfishtë, një sëmundje inflamatore kronike e sistemit nervor qendror (trurit dhe palcës kurrizore) që mund të çojë në paaftësi progresive dhe shkaktohet nga një përgjigje jonormale e sistemit imunitar që shkakton inflamacion dhe dëmton mielinën dhe neuronet.

Siç shpjegon faqja e internetit e Institutit të Lartë të Shëndetësisë, mielina është një mbështjellës i pasur me lipide që rrethon aksonet (dmth zgjatimet e neuroneve) dhe lehtëson transmetimin e impulseve nervore.

Humbja e mielinës (demielinizimi) dhe neuroneve (neurodegjenerimi) dëmton transmetimin e impulseve nervore midis trurit, palcës kurrizore dhe pjesës tjetër të trupit duke shkaktuar simptomat tipike të sklerozës së shumëfishtë.

Në shumicën e rasteve, skleroza e shumëfishtë diagnostikohet në grupmoshën 20-40 vjeç, ndërsa rastet pediatrike përbëjnë 3-5% të diagnozave.

Simptomat e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme, në varësi të zonës së sistemit nervor qendror në fjalë, dhe shfaqen në mënyrë episodike dhe kalimtare, të ndryshme në ashpërsi, frekuencë dhe kohëzgjatje, por që në afat të gjatë mund të çojnë në pasoja të pakthyeshme. .

Ndër manifestimet më të zakonshme të sklerozës së shumëfishtë, ISS liston:

 • çrregullime të ekuilibrit dhe koordinimit
 • lodhje
 • shqetësime të shikimit
 • spasticitet
 • dhimbje
 • çrregullime të ndjeshmërisë
 • çrregullime të zorrëve
 • çrregullime të fshikëzës
 • çrregullime seksuale
 • çrregullime njohëse
 • çrregullime të humorit

Burimi: Qui Finanza

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *