• |
ide | kryesore

Ekskluzive/Soros po e braktis Ramën për Veliajn?

-Instant, Arkiva, Kryesore


Aleks Soros, djali i miliarderit spekullant të bursave, George Soros, është takuar sërish më kryeministrin Edi Rama. Si zakonisht ai ka postuar një foto në Instagram me të duke shkruar se ndodhet në Tiranë me kryeministrin dhe se Rama është njeriu që e shndërroi këtë qytet në një nga qytetet më të veçanta në botë.

Për këdo që i beson teorive se shefi i Rilindjes është një marionetë e bosit të fondacionit “Shoqëria e hapur”, këtu nuk ka asnjë lajm të ri. Soros vazhdon të lobojë për Ramën dhe asgjë nuk ka ndryshuar.

Por sipas një burimi të mirëinformuar të Lapsi.al në PS, kjo është vetëm ajo anë e medaljes që duket. “Në fakt prej disa kohësh i preferuari i pinjollit të Sorosit në Tiranë është Erion Veliaj”, këmbëngul ai për Lapsi.al. “Sot jemi në pikën kur Erioni është i paprekshëm dot nga Rama dhe kjo për shkak të mbështetjes që ka nga fondacioni” insiston i njëjti burim për Lapsi.al.

Në fakt, po ta shohësh postimin e Aleks Soros me Ramën, ai dukej më tepër si një kompesim që i bëri lavdeve që thuri në publik për Veliajn. Ai e takoi kryebashkiakun sapo mbëriti në Shqipëri dhe postimin e parë në publik e bëri pro tij.

“Gjithmonë nder të jem me një nga kryebashkiakët më të mrekullueshëm të botës! Tirana është tashmë kryeqyteti i të rinjve të Evropës”- shkruajti Aleks Soros.

Kjo nuk është hera e parë që ndodh kështu. Djali i Soros, që po merret gjithnjë e më shumë me Ballkanin i ka shpeshtuar takimet me Veliajn, si në ShBA dhe këtu. Në 1 korrik të vitit që shkoi, ata u takuan në New York. Aleks shkroi publikisht: “Kënaqësi të takohem me Erion Veliajn, kryetarin e Bashkisë të Tiranës, Shqipëri në Neë York! Erioni është një nga kryebashkiakët më inovativë në botë dhe Tirana është një nga qytetet më unike dhe të transformuara në botë”.

Nuk kaloi shumë kohë dhe pritësi ia ktheu vizitën mikut. Me rastin e mbërritjes së refugjatëve afganë Aleks erdhi në Shqipëri në 1 shtator. Edhe këtë radhë lavdet nuk munguan (Poshtë).

Kush e kujton, Veliaj qe i vetmi zyrtar socialist që shkoi në Uashington përpara se të shpallej publikisht vendimi non grara për Sali Berishën, për të cilin ky i fundit ka akuzuar drejtpërdrejt Sorosin. Ai pati takime në DASh me Gabriel Escobar. Ndoshta ngjarjet mund të jenë të rastësishme, por ai qe i pari që kur u kthye i konfirmoi Ramës dhe Endri Fugës se vendimi për të goditur Berishën ishte marrë.

Pyetja që shtrohet është: “kur dhe ambasadorja Yuri Kim deklaron se as ajo nuk i di paraprakisht emrat e personave që shpallen non grata, si e dinte këtë gjë Veliaj? Mos vallë nga njerëzit e Sorosit? Mos ndoshta atij i iu caktua roli i korierit të sihariqit, për ti dhënë lajmin Edi Ramës?

“E keni gabim, asgjë nuk është e rastësishme. Veliaj ka dalë nga kontrolli i Ramës. Natyrisht ai vazhdon të punojë për të. Ti bindet tekave dhe urdhrave të tij. Të përdoret si leckë si në rastin e FSHF-së, por ai është i vetmi nga ne të cilin Rama nuk e ka dot më në dorë. As e shkarkon, as ia ndalon dot kandidimin për mandatin e tretë. Dhe kjo jo se ka pushtet dhe para pa fund, por se ka nga pas Sorosin”, thotë burimi i Lapsi.al në PS.

Eshtë kotë të bësh skeptikun përnallë këtij zyrtari të lartë që pretendon se është i mirëinformuar. Ndoshta është më e lehtë të besosh se është një nga të shumtit të prekur nga virusi i teorive konspirative. Por edhe në këtë rast ai e ka përgjigjen. “Shikoni kush janë socialistët e nxjerrë nga politika prej amerikanëve, Saimir Tahiri dhe Vangjush Dako. Të dy njerëz shumë të afërt me Ramën dhe armiq të Veliajt, mos ju duket dhe kjo e rastësishme. Po su bindët unë jam i gatshëm të vë bast. Belinda Ballukun e ngrefin kot, Rama s’ka fuqi ta heqë Veliajn nga Tirana. Ai do e rikandidojë atë” thotë i bindur burimi ynë.

Gjithësesi, kjo nuk do të thotë se Soros e ka lëshuar Ramën. Ata e kanë pasur partner të fortë edhe për projektin e shkëmbimit të teritoreve dhe për Open Balkan edhe për atë të pritjes së refugjatëve.

Pra ata vazhdojnë ta mbështesin kryeministrin aktual. “Por fondacioni punon me projekt rezervë. Në fillim të viteve 2000 ata pompuan Ramën për ta pasur si alternativë ndaj Nanos. Ata kanë tmerr nga boshllëku, kur i mbështeturi prej tyre rrëzohet. Prandaj duan gjithmonë një rezervë. Këtë lojë po përsërisin edhe me Veliajn. Ata nuk duan që Rama të bjerë, por janë të përgatitur edhe nëse kjo ndodh. Pra si konkluzion, Veliaj nuk po përgatitet si kundërshtar i Ramës, por ama, nga ana tjetër, falë Sorosit ai është sot i paprekshëm prej tij”, përfundon burimi i Lapsi.al.

 


94 Comments

 1. Le te kandidoje pas 8 vitesh, se 4 vite me pare e mori forfe me voten e 10% te qytetareve..Mjaft me keto foto budallalliqe.

 2. Populli duhet te hapi syte kush eshte vjen dhe e paraqesin si “mikun e tyre”Por ne te vertete eshte nje rrjepes I pa ngopur!!!”gjoja vijne si bamires “ 😤😤😤😌😌 thotë:

  Thjesht vjen te marri cantat e rradhes ja fut nga nje lluster shkruan poshte ndonje diciture te dale boje!!!Keqardhje po rrjepin vendin per kete rrace qe spiunuan njerzit e tyre dhe pastaj u vodhen pasurite!!!

     1. tana ke te drejte, shume i paedukate moterqiri

     2. po tana ke shume te drejt shume paedukat fisbredha.

     3. Tana me bole hahahha. Rilindasit dhe pseudonimet i vene emra femrash. O ju qifsha rracen LGBT mor bythqimat e Paulinit.

     4. Te qifsha ropt o tana o prostitut me pagese partie . ti qi me te gjalle e te vdekur o gjakkurve

   1. Na tregon dot ndonje”te mire”?
    Apo nuk te ka ikur ndonje femije,nip a mbese jashte e te te thaje syte.
    Jeta eshte bere me e sigurt,bolleku na mbyti,dhe plot te mira kemi.
    Me çfare syzesh i sheh,nuk e kuptoj.

   2. 🤣🤣lot. Kur mendoj qe ka nje mundesi qe kete koment ta mendosh seriozisht 🤣🤣🤣🤣🤣 flm per kete moment humori.

 3. Populli duhet te hapi syte kush esh vjen dhe e paraqesin si “mikun e tyre”Por ne te vertete eshte nje rrjepes I pa ngopur!!!”gjoja vijne si bamires “ 😤😤😤😌😌 thotë:

  Thjesht vjen te marri cantat e rradhes ja fut nga nje lluster shkruan poshte ndonje diciture te dale boje!!!Keqardhje po rrjepin vendin per kete rrace qe spiunuan njerzit e tyre dhe pastaj u vodhen pasurite!!!

  1. Urime ,Edi Rama dhe Erion Veliaj po e beni Shqiperine e bukur edhe me te bukur🥺💜!
   Jeni me te miret e Shqiperise👏!

   1. A ty te urofte noj hidraulik me kar ballit oj Bihane:). Vetem athere do te vijne mend ne terezi e do zgjohesh nga koma rilindase.

 4. Dy heronjte e Shqiperise Edi dhe Erioni💜,krenaria jone😌Ju pacim dhe shume vite qe Tirana dhe e Shqiperia te ndricoje👏💜!

 5. Dyshoj!!
  “Po e zevendeson”, me mire.
  Po edhe nese nje miliarder si Rama do te “braktisej” nje dite, nuk do ta kishte problem aq sa per t’u bere lajm….

 6. se kuptoj dmth pse behen lajm gjera palidhje nderkoh qe ne vend po ndodhin shume gjera te tjera, qeveria po mer masat maksimale per ceshtjen e cmimeve , duhet te vleresojme kte dhe te shikojm cmund te bejme tjeter

  1. Bën kot sikur nuk e priste Sali Berisha vendimin e DASH për shpalljen e tij dhe të familjes së tij “non grata” në SHBA. Pikërisht pse i kishte llogaritur të gjitha këto pasoja të rënda, Berisha dha dorëheqjen por nuk iku nga PD, por ia la me “qira” Lulzim Bashës, në mënyrë që ta merrte mbrapsht këtë “mirësi” me një çmim të kripur: PD si “pronë” e tij të shërbente si “kolateral” për mbrojtjen nga akuzat sidomos të SHBA, motivacioni i të cilës për shpalljen “non grata” ishte tepër i rëndë, korrupsion i theksuar, minim i demokracisë dhe presioni mbi drejtësinë.Ku je terra shpellkari po te shajne salihun tend

   1. “diktatura komuniste” u përmbys qysh në dhjetor 1990 kur u lejua pluralizmi politik (sistemi kapitalist); se në 22 mars 1992 shqiptarët e votuan në shumicë PD-në për shkak të rrethanave historike dhe, mbi të gjitha, se nuk e njihnin; se vetëm katër muaj më vonë (sapo filluan ta njohin) shqiptarët e nxorën atë në opozitë; se duke zgjedhur PD-në e drejtuar nga një “minues i demokracisë dhe i korruptuar i madh” nuk ishte e mundur që shqiptarët të kishin fituar demokracinë; se demokracia nuk është parti politike dhe as pushtet i një partie, cilado qoftë ajo; se një parti politike që për 30 vjet nuk ka fituar asnjëherë 50% të votave dhe ka humbur në mënyrë spektakolare, edhe kur ka qenë vetë në pushtet, nuk është e mundur të jetë “shpresa e vetme e shqiptarëve”, etj.etj..

  2. Cilat janë shembujt e oligarkisë moderne?

   Shqipëria

   Pothuajse të gjithë politikanët e njohur i përkasin një lloj klani dhe klanet luftojnë në mënyra të ndryshme për para dhe pushtet në periudhen e 30viteve të pseudo-demokracise shqiptare. Të pasurit zgjidhen vetë në parlament dhe/ose kanë miq atje. Aleancat janë kryesisht të njohura. Shkon me vite, të paktën 9 të fundit. Për çdo media ka një pronar të njohur me disa lidhje në ndonjë klan politik. Dihet se cili oligark është më i fuqishmi në një rajon të caktuar. Është e zakonshme kur kontratat fitimprurëse shkojnë për firmat e lidhura me klanin e atij oligarku. Dihet që super të pasurit perfitojne gjithçka ne kurriz te popullit. Mos prisni asnjë prej tyre te shkoj në burg. Rama eshte oligarku me i madh ne shqiperi.

 7. BJERI BJERI SE I BINI BUKUR, NE KEMI SALIUN KETU QE NUK DON TE VDESI PA E SHKATERRUAR KETE VEND MIRE, RRINI QANI HALLIN E SORROSIT

 8. me soros pa soros keta te dy po e i japin nje fytyre evropiane ktij veni qe eshte shperdoruar gjithe keto vite, respekte per punen, llafet lerjani goreve me 2 kryetar

  1. Zoti madh! Ku e shikon fytyren europiane mor Dilaver mavria, tek varferia ekstreme qe po i ben njerezit azilkerkuesit me te famshem ne bote, tek korrupsioni qe jemi kampion , tek analfabetizmi qe eshte ulur kembekryq tek mjekesia falas qe mer jete kot, tek drejtesia e te fortit dhe te pushtetshmit, tek fakti qe qeveria punon per oligarket. Sipas raporteve te perendimoreve ne jemi ne fund te renditjes afrikane ,i ke pare apo ke fjetur gjume pas suflaqes se sherbimit. Rrofte partia pa ne ne te semes te vemi.

 9. Fatkeqesi qe na udheheqin njerez tradhetare qe Po e rrjepin kete vend cdo dite👎👎👎👎💩💩💩 thotë:

  Gjoja jane “shoqata bamiresie” ne te vertete pasurite e tyre jane shtuar!!Japin disa cent dhe marrim mijera Vete fakti I pranuar nga I ati ketij Aleksit qe ne kohen e luftese spiunuan njerzit e tyre per tu vjefhur pasurite tregon shume!!!Mendo cfare na kane ne Asgje!!!

 10. Lajm interesant… Faleminderit lapsi! Ku ka tym ka zjarr.

  … A i ka vënë prap ato dy kapset zemra me sy satanike te bluza lali Eri?! … Do vij dita kur bolet e hekurit që ka do t’i shkrihen plotësisht.

 11. Info na vjen nga ‘nje burim i lapsit brenda ps’ 🤣🤣🤣🤣🤣
  Ska asnje burim o vlla kto jane lajme te sajuara nga konviktoret e lapsit meqe sot eshte dite pa lajme

 12. Kjo shoqate “bamiresie” jep Pasqyra per dhurate per te marre token dhe pasurite e saj!!!!Qe e ka bere deri tani me Hajdutet Rama dhe Urjahipin Eri!!!

 13. Në 9 shtator 2021, Lulzim Basha rrëzoi perandorinë e Sali Berishës, i kallëzuar si një tiran vulgar, vrasës dhe vjedhës i popullit të vet, minues i demokracisë. Shtetet e Bashkuara kërkuan dëbimin e Sali Berishës prej Partisë Demokratike. Lulzim Bashës i dridhej zëri teksa fliste e thoshte ‘ky është vendimi i jetës sime!’. Cfare shkrim i dobet nga shkul llaku,shkruaj ndonje te vertet per krimet dhe korrupsionin e salih karaxhic berisha

  1. O ta qifsha faren e pragut loqe varur fsharopt mu ne pill qe sha pse sha rrac derr se ketu nuk shahet pillropsh

 14. PO JUA NDJEN BYTHA LAGESHTIREN KURVAVE MAVI DHE SIDOMOS KRYEKURVES 2 METRA TE GJATE QE KA NDERSY ZAGARET ME KOMENTU . NJERES PA SHTYLLE KURRIZORE , MENDOJNE DHE VEPROJNE ME BYTHE . SHESIN CIPEN PER TJU NGREF LOQET CA KURVAVE ME PUSHTET QE DINE VETEM TE VJEDHIN .
  O HAJVANER , EDHE JU PO E PESONI NGA RRITJA E ÇMIMEVE . PRANDAJ THIRRINI MENJES , MOS U BENI TRADHETOR SE PASTAJ DO PENDOJ . LUFTONI PER VETEN TUAJ E PER FAMILJET TUAJA E JO PER POLITIKANET PIDHROPSHA .

 15. Sa negativa dilni me keto komente turp. Vetem shani. Portalet e kane fajin sdine me cte merren , merren me lajme koti

 16. Si muhabete gjimnazi kush mbeshtet ke, shifni hidhni lajme per ukrainen ose rusine jo per sorrosin dhe me ke del foto ai.

 17. Çifutet i ruajne bijt e tyre , e sidomos “asat e menges” si Ed Taq Ram bythqiri !
  Suksesi i Sorrosit u bazua nga mentaliteti mercenar i Jugorve(ish jeniçere) ,injoranteve të të Mesmeve(ish skllever ), dhe përçarja e Veriorve(viktima spijunazhesh) .

  1. me rezulton qe Kastrioti nga Kruja, ishte jenicer..e di historine apo ja fute kot, me ato qe ke degju ka axha

 18. Sorros, spo braktis Ramen por eshte normale qe me kohen do i vije radhe “lidershipit te dyte” per te vijuar Sorros-leftisto-qeverisjen. Gjerat bejne muuuuu, sepse keta e tregojne vete diten per diell e ska nevoje per teori konspiracioni kur “konspiracioni” eshte sheshit dukshem i reklamuar.

 19. Po vertetohet gjithnje e me shume se non grada e berishes eshte soros dhe jo usa.Pra kemi te bejme me nje oligarg supertefuqishem qe komandoka jo vetem pushtetin ne shqiperi,jo vetem kryetaret e partive kryesore ne shqiperi, por dhe kush duhet te denigrohet si njeri.PD e bashes,dhe kufoma e tij alibeaj,si dhe analistet qe i trumbetojne se berisha sduhet te kanditoi ju ra maska.Ata qe e votuan ne shkoder dhe mbushen faltoret,qenkan njerez me vizion,sidomos Andi Bushati,Fatos Lubonja dhe Abilekaj dhe shume si keta jane realiste ne analizat e tyre.Shqiptare PS ka lindur nga te huajt,eshte komanduar nga ta eshte basarduar nga ta dhe ka masakruar shqiperine,por te djathten ta shpetojme nga duart e pista te tyre.Eshte jetike per vendin,nuk do na i falin paraardhesit tane ,gjaku i tyre,eshtrat e tyre, qe irezistuan pushtimeve dhe ketyre te huajve ne shekuj deri me 1924 se mbas 1924 deri me sot nuk ka patur pushtet te pavarur ne shqiperi

 20. Po loja e udheheqesve sorroiste te greves se cmimeve. Sa komike aq edhe tragjike. Te gjitha rruget te cojne tek Sorrosianet .

 21. O ti i pa emer po boll u more me keta pederastet shikoji seç emra vene tere bythqira me shume interesohen per ukrahinen se per shtepine e tyre.Keta duhet ti varesh per gjuhe tamam si ne kohen e dulles e vrisnin mendjen per luften ne vietnam keta skane buke te hane e tjone rrofte partia edi vrroma dhe lalbythqiri

 22. E hodhet pordhen e radhes dhe rezultati tashme i njohur, te gjithe debilat do fusin hunden ne bythen e Karandashit t’i marin ere.

 23. Cifti “Rama dhe cifti Veliaj” duhet te shporren te jetojne ne bodrumet e tutorit me fytyre plendesi si te lopes dhe atje te harbohen bashke !!! thotë:

  Qokat e rradhes !!!’Tokat ne bregdet bashke me canten me $$$$$$ !!! Rrjepur deri ne palce !!! Nuk kemi pare gje akoma!!!!

 24. 83 “komente” vetëm për këtë shkrim që mbështetet në konsideratat e një anonimi , ” funksionar të lartë të PS”, se cilin po mbështet Sorosi junior, Ramën apo Veliajn.
  E përse ju a servir Lapsi këtë farë lajmi ?
  Vetëm për ta larguar vëmëndjen nga non grata e Berishës nga Departamenti Amerikan i Shtetit, e për tju mbushur mëndjen shqiptarëve se SHBA -në e udhëhiqka Sorosi.

 25. Në listat e zgjedhësve të 6 bashkive ku u votua ishin 655 mijëzgjedhës, por vetëm 360 mijë afërsisht banojnë në Shqipëri (të tjerët janë në emigracion). Dhe nga ata 360 mijë që banojnë në Shqipëri vetëm 63 mijë votuan për kandidatët e Berishës (të përkrahur edhe nga LSI e PDK). Me fjalë të tjera, vetëm 17.5% e banorëve të rritur të 6 bashkive iu përgjigjën thirjeve të zjarrta të Berishës për të votuar kandidatët e përkrahur fuqimisht prej tij.

 26. Do te zvogeloje racionin e vet se mendon per patronaxhistet😂😂😂😂 thotë:

  Lajm per centiste!Rama do tju japi pervec sufllaqes dhe nje shishe uje!!!!Gezohuni o patronaxhiste dhe punoni mire!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *