• |
ide | kryesore

Alibeaj – Komisionit të Rithemelimit: Duhet të veprojmë si një familje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKryetari i Komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj, i bëri thirrje deputetëve të Partisë Demokratike dhe anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit që të veprojnë si në një familje, ku problemet e brendshme nuk nxirren jashtë shtëpisë. Në fjalën e tij në parlament ai u shpreh se interesi i pjesë së djathtë të parlamentit duhet të jetë mbrojtja e interesit qytetar dhe mos të bien pre e kurtheve të vogla.

Shkak për tonet përbashkuese të Alibeaj u bë debatit i ngritur nga anëtarët e Komisionit të Rithemelimit se në seancën e sotme duhet të mbahej interpelana e thirrur prej tyre me kryeministrin Rama dhe jo mocioni me debat për çmimet i propozuar nga Partia Demokratike.

“Ju bëj me dije ju dhe gjithë publikut, nuk duhet të provokoni debate të brendshme të grupit parlamentar, është e disata herë që ju e keni bërë këtë. Ndoshta ju do doni të fitoni kredo politike, po kjo nuk i bën nder askujt.

Kolegët e nderuar që nga ana ime kanë respektin maskimal, familja jonë ka rregullat e veta, ka kontributin e gjithësecilit. Rregulla të përcaktuara në rregullore. Miqtë e mi kolegë të nderuar nuk ju lejoj që çështjet e brendshme t’i nxjerrim në mexhlis.

Sipas procedurës tonë të bredshme sekretari i grupit i ka dhënë mundësi të gjithë deputetëve anëtarë të grupit parlamentar të flasin dhe kanë gjetur mundësinë për të folur.

Ky është rregulli i brendshëm. Në një familje serioze në respekt të njërit tjetrit thirrje ju bëj që primare është që kjo pjesë e parlamentit ka synim të jetë protektor i interesave të qytetarëve dhe mos të biem në lojëra të vogla apo kurthe të vogla, por të mbrojmë interesit të qytetarëve shqiptarë”, tha Alibeaj.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *