• |
ide | kryesore

Turqia, Franca dhe Italia do të rifillojnë bisedimet për sistemin e përbashkët të mbrojtjes ajrore

-Instant, Arkiva, PlanetTurqia , Italia dhe Franca do të rifillojnë bashkëpunimin trepalësh për mbrojtjen , tha kryeministri italian Mario Draghi, duke shtuar se të tre vendet do të takohen së shpejti.

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan u takua me kryeministrin italian më 24 mars në kuadër të një samiti të jashtëzakonshëm të liderëve të NATO-s në Bruksel.

Duke folur pas takimit, Draghi kujtoi se një nga platformat e bashkëpunimit midis Turqisë, Francës dhe Italisë ishte krijuar në vitet e kaluara, por më vonë u ndërpre. “Kemi vendosur të riaktivizojmë këtë grup, së shpejti do të kemi një takim mes tre vendeve”, tha ai.

Ankaraja bëri një marrëveshje fillestare me konsorciumin francezo-italian më 14 korrik 2017, për të zhvilluar sistemet ajrore të mbrojtjes kombëtare të Turqisë dhe nënshkroi një marrëveshje në fillim të vitit 2018 për një studim 18-mujor për të përcaktuar nevojat dhe prioritetet për prodhimin e përbashkët të mundshëm. të një sistemi raketor anti-balistik. Sistemi i propozuar do të ishte një version më i zhvilluar i sistemeve aktuale të mbrojtjes ajrore SAMP-T të Eurosam.

Procesi u ndërpre për herë të parë pas “Operacionit Burimi i Paqes” i Turqisë në veri të Sirisë në vitin 2019, i cili u dënua nga Parlamenti francez.

Bisedimet me konsorciumin italo-francez erdhën në një moment kur Turqia ishte nën presion të ashpër nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të NATO-s për shkak të prokurimit të saj të sistemeve të raketave anti-balistike të Rusisë S-400.

Erdogan tha se bashkëpunimi trepalësh në sistemet SAMP-T u diskutua në takimet e tij me Draghi dhe presidentin francez Emmanuel Macron. Ankaraja shpreson të rifillojë me forcë bashkëpunimin e industrisë së mbrojtjes midis tre vendeve pas zgjedhjeve të ardhshme në Francë, tha presidenti.

“Ka pasur disa hapa që kemi marrë mes Turqisë dhe Francës. Ne kemi vendosur të vazhdojmë përpjekjet tona për të rishqyrtuar ato hapa, marrëdhëniet Turqi-Francë, madje edhe për të ringjallur hapat që kemi ndërmarrë si Turqi-Francë-Itali. Shpresoj se do ta fillojmë fuqishëm këtë proces të ri pas zgjedhjeve”, tha Erdogan para një grupi gazetarësh më 24 mars në fluturimin e tij nga Belgjika në Turqi.

Duke kujtuar deklaratën e Macron në vitin 2019 se ata po “përjetonin vdekjen e trurit të NATO-s”, Erdogan tha se zhvillimet e fundit kishin vërtetuar të kundërtën.

“Ishte një deklaratë shumë për të ardhur keq. Pas kësaj deklarate fatkeqe, Macron është aktualisht një nga liderët që luan rolin më aktiv në NATO. Shumë i zellshëm, “tha ai.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *