• |
ide | kryesore

Shpërthen COVID-19, qyteti me 26 milion banorë futet në karantinë

-Instant, Lajme, PlanetQyteti më i madh i Kinës, Shangai, nisi një bllokim me dy faza të hënën ndërsa autoritetet u përpoqën të kontrollonin një shpërthim të koronavirusit në vend.

Shanghai, një qytet me 26 milionë banorë në bregun juglindor të Kinës, është një qendër kryesore financiare dhe porti më i madh i kontejnerëve në botë.

Masat e karantinës përfshijnë punën në distancë si dhe pezullimin e transportit publik .

Faza fillestare e bllokimit do të zgjasë nga sot deri në mëngjesin e së premtes dhe do të zbatohet në pjesën lindore të qytetit ku ndodhet qendra e tij financiare.

Faza e dytë do të përfshijë pjesën perëndimore të qytetit dhe do të zgjasë nga mëngjesi i së premtes deri në pasditen e së martës së ardhshme, 5 prill.

“Bllokimet dhe testet e detyrueshme të zonës në qytetin më të madh të Kinës ka shumë të ngjarë të prishin aktivitetin tregtar të qytetit,” tha Bruce Pang, kreu i kërkimit makroekonomik dhe strategjik në China Renaissance.

Kina ndjek një strategji strikte zero-Covid dhe vendos masa drastike. Shangai dhe provinca verilindore kineze e Jilin janë zonat më të prekura nga pandemia në Kinë.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *