• |
ide | kryesore

Gjenden 1500 ushtarë rusë të vrarë në Dnipro, kryebashkiaku: Hajde merrini!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditTrupat e më shumë se 1,500 ushtarëve rusë janë gjetur në qytetin juglindor të Ukrainës, Dnipro, ka njoftuar një zyrtar ukrainas.

Nënkryetari i bashkisë së këtij qyteti, Mychajlo Lyssenko, tha se trupat janë dërguar në 4 morgje të ndryshme.

Ai u kërkoi nënave ruse që të shkonin dhe të merrnin djemtë e tyre të vdekur.

“Unë nuk dua t’i varros ata në varre masive, dhe nuk dua t’i djeg. Ne nuk jemi brutalë”, – shtoi ai.

Sipas ushtrisë ukrainase, pothuajse 20,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës ruse gati 7 javë më parë.

Moska, nga ana tjetër, thekson se ka humbje dukshëm më pak dhe së fundi njoftoi se janë 1,351 ushtarë të vdekur nga radhët e saj./REL9 Comments

  1. O LLAPS ! MOS U IMERRNI ME RRENA SE I KA DALE ERA KSAJ FEKALJE QE PROPAGANDONI. MOS MERRNI NE MBROJTJE NJE PEDERAST NE UKRAINE DHE SHANI NJE PEDERAST NE SHQIPERI.

 1. Po te kishin qene kaq trima sic propagandohet, Ukraina nuk do te ishte me shekuj pjese e Rusise.
  Thirrjet per nenat ruse jane cinizem dhe burracakeri.

  Lufta do te kete mijera viktima nga te dyja palet, por ruset dhe ukrainasit jane kusherinj, sllave dhe hebrenj ruse qe pronat po synon t’ua ndaje i huaji.

 2. It’s so obvious what happened.

  There is a video of a soldier in bucha asking his officer about “those guys are wearing white arm bands, can I shoot them” the response was “yes” followed by something else.

  So, they shot their own civilians, Wouldn’t be the first time, Who supported Russian troops during their stay.

  Ukrainian soldiers are drugged up beyond believe, as a result make barbaric decisions and don’t fear repercussions (because the western media machine excuses it all and lies every fucking day, god fucking damnit, talk about just one false narrative), they are brainwashed to hate Russians, including children. I have seen plenty of footage of their real behaviour and their morals and MO.

  Do I have to remind you of the celebratory cake where they cut a cake in the shape of a Russian child?

  POW torchers, calling families of deceased Russian soldiers to torment them, stage bait for pregnant women with children, then fire cluster rockets ala tochka-U to a meeting point set by their social media bait, using civilians as shields and keeping them imprisoned in an active war zone, shelling buildings of civis (look at the orientation of the do,age, from which side and look at all Russian troop placement on those dates).

  Plenty of calls from their so called leaders to kill children, forced gender reassignment, praising ISIS way of POW treatment and combat etc. etc.

  I can go on for fucking ever, their crimes and hate towards humanity hold on bar and is eternal. Thus the west has created a true evil that is applauded and supported by those who don’t know better.

  Drone footage of,bucha you say? Pffff ukro tanks and it shows nothing at all and cuts off too early, it’s drone that stayed in the air, I didn’t see it explode.

  Fuck I am tiered of stating the obvious.

  It’s a lie and ukro yards killed a bunch of Russian supporting civis out of pure hate and nature, their nature, their true selfs.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *