• |
ide | kryesore

Shqipëria gjithnjë e më e vogël/ Numri real dhe parashikimi i rënies së popullsisë

Arkiva, Kryesore


Shqipëria po bëhet gjithnjë e më e vogël. Të gjitha statistikat e matjes së popullsisë, si ato të emigrimit, si ato të lindshmërisë, flasin për një rënie drastike të kurbave. Sipas një studimi të fundit të INSTAT të raportuar nga revista ekonomike Monisor, popullsia e vendit në 1 janar 2022 ishte 2,793,593. Por kjo shifër shënon një rënie 1.3% nga viti 2020.

Sipas një studimi të revistës prestigjoze The Economist Shqipëria deri në vitin 2050 parashikohet të humbasë 25 % të popullsisë së saj. Në një botimi special të përvitshëm që bën bibla e ekonomisë liberale botërore për gjëndjen e botës dhe për atë që do të ndodhë në të ardhmen, kjo tendencë vihe re në gjithë Ballkanin ku theksohet emigrimin masiv dhe rënia drastike të lindshmërisë që ka zbritur në shumë më pak se dy fëmijë për çift.

“Projeksionet vlerësojnë se deri në vitin 2050, Bullgaria do të ketë humbur 39% të popullsisë së saj krahasuar me 1989, Bosnja 37%, Rumania 31%, Serbia dhe Kroacia 24%, dhe Shqipëria 25%” shkruhet në artikull ku theksohet: “Që nga periudha e rënies së komunizmit dhe fundit të luftërave në Jugosllavi, banorët e Ballkanit bënë më pak fëmijë dhe emigruan masivisht”.

Që pas viteve 2000, indeksi i fekondimit ra nën nivelin e 2.1 fëmijë për një grua, i cili konsiderohet si tavani që ruan staus quo-në e mpakjes së popullsisë.  Për herë të parë në historinë e lindshmërisë, ky indeks ishte më pak se 2 fëmijë për grua pas vitit 2003, teksa në vitin 2019 ishte më pak se 1.36. Nëse në vitin 1990 në Shqipëri lindnin 82 mijë bebe në një vit, sot kjo shifër ka rënë në 28 500 brenda harkut kohor të 12 muajve.

I trishtë është fakti se popullsia e vendit po mpaket edhe në raport me projeksionet që ka bërë vetë INSTAT i. Instituti ynë i statistikave i përditëson projeksionet për popullsinë një herë në pesë vite, dhe kryen një census ku numëron njerëzit qe jetojnë brenda vendit një herë në 10 vite. 

Në vitin 2019 INSTAT publikoi projeksionet e reja të ecurisë së popullsisë 2019-2031, ku në vitin 2022 popullsia e vendit sipas skenarit pesimist duhej të ishte mbi 2,843,473 persona, por realiteti tregon se aktualisht ajo është 50 mijë persona më pak.

Këto fenomene jo vetëm sjellin një paksim dhe plakje të shpejtë të popullsisë, por ato mbi të gjitha, sipas “The Economist”, pengojnë edhe një planifikim afatgjatë të prioriteteve të vendeve që preken nga tkurja e popullsisë. Duke mos ditur trendin e zhvillimit askush nuk mund të mendojë se çdo të bëhet me shkollat e ardhshme fillore apo me politikat e pensioneve.

©Lapsi.al


17 Comments

  1. Ed Rame ështe Afgane prandaje eshte shume i lidhure me Erdogani dhe Turqine se pse e thret gjaku dhe e bën për të marre votat e Turqve shqip foles ose filo Turqve.

   Prandaje e ka mbushur Shqiprien plote Xhamie të gjitha të ndertuare në stilin Turke që nuke kane as një lloje lidhje me kombin Shqiptare a po me traditat tona.

   Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta duhet të dalin para drejtsise sa më pare 🇺🇲🇪🇺🇦🇱🇦🇱🇦🇱

  1. Ky budalli i gjate, qe ka qe ne 2013-en ne qeveri, do gjykohet nga historia si shfaroses kombi.. Shihni trendin qe ne 2013-en, sa kane hyre dhe dale ne Shqiperi (per te mos hyre me…)

   Rendesi ka te jete mire pariah dhe antaresia (e klanit Habilaj)…

  2. Te gjithë politikanet kriminela antishqiptar duhen vene para drejtesise dhe popullit shqiptar ..edhe gjithë zyrtaret qe bëjnë komande popullit shqiptar.. se shqiperine e boshatisen nga te rinjtë dhe te rejat qe punojne ne gjithë evropen apo ne gjithë boten dhe ata shqiptar që janë larguar janë ata shqiptar qe punojne vetëm me djersen e tyre dhe me ndergjegje ata qe jetojne ne Shqipëri janë vetëm kriminela antishqiptar hajdut korruptuar deri në palce

 1. Ky ishte projekti i forcave te erreta dhe te jashtme …. Duke instaluar nje shtet antiqytetar i kane detyruar njerezit te ikin …. Forcat qe mbajten diktatorin Ever Hoxha ne kale e kuptuan se kushin bere gabim qe i mvajten njerezit me dhune duke i vrare si pula ne kufi …. Ishte me mire ti linin te iknin dhe kshu ben qejf krimi ….

 2. I di xha Sorra keto pune. Po nuk u eksperimentuan me shqiperine keto pune ku tjeter do eksperimentohen. Pse nuk na thoni njeher sakte sa emigrant te paligjshem jane hyre ne shqiperi dhe jane paisur me letra. Sa jane Siriane, Tuniziane, Palestineze, Afganë dhe Bangladeshas.

  1. Bravo
   Le te publikojne dhe statistikat e kombesive te huaja rezidente ne shqiperi. Popullata e tyre ka per te dale me trend rrites!!!

   Pastaj ti zbresin nga totali me siper

 3. Une jam G-99tsh dhe tashme me partine socialiste Sorros ne bashkpunim me unionin e yjeve BE kam gjetur jete me te mire. Fitoj duke puth bythe dhe duke i prish pune te tjereve. per mua jeta ka ndryshuar. tashme pi noc dhe i qi motren, kam kapur dhe pune ne shtet kushurir im ka biznes privat mbasi ja mbylli nje familjeje qe kishte gjithe jeten qe punonte. por sic thashe me BE dhe Soros jeta mu be me e mire.

  1. Ndër veprimet e para që bëri Spahia i parë ishte largimi nga detyra i të gjithë drejtuesve të ndermarrjeve dhe institucioneve të rrethit. Shkodra kishte aso kohe 81 qendra pune e prodhimi, duke filluar nga më e rëndësishmja, Uzina e Telave dhe Kabllove, në të cilën porsa ishin montuar makineri moderne austriake dhe që tregtonte thuajse në 100 vende të botës, deri në fabrikat më periferike.Duhet te jesh nje karuc ekselent i salihut ti ketu larte

    1. Mbledhja u bë në një kafe restorant afër ambasadës amerikane… Tani për tani adresa e saktë dhe emri i lokalit nuk do të tregohet për arsye të ndryshme që merren lehtësisht me mend, por do të bëhet i njohur dhe do të hyjë në histori pas 30 prillit.
     I pari mbërriti Sali Berisha dhe menjëherë zuri vend në krye të tavolinës. Pas tij, erdhën Tritan Shehu, Edi Paloka, Flamur Noka, Evis Kokalari Angelakis, Bujar Nishani, Genc Pollo, Arben Ristani. Pak më vonë ia behën Aqif Rakipi e Ylli Ndroqi, të shpallur taze non grata.Qifja shok non grata me salihun

 4. Pamvaresisht se Meta nuk eshte me mire se Rama apo Berisha, te pakten ne kete pike, te shpopullimit, ose nga rastesia ose zgjuarsia, ka kapur nje element te rendesishem: planin strategjik te rilindjes kriminale (RK) per te zvogeluar popullin brenda vendit dhe garantuar pushtet permes kontrollit te me shume se gjysmes qe ngelet.

  RK ka ne proces disa projekte si Vlora dhe bregdeti i saj deri ne Sarande, Durrsi dhe shume shpejt projekti Elbasan Korce. U perpoq te kapte Shkodren ne menyre qe te zbatonte projektin Lezhe Shkoder por nuk arriti.

  Keto projekte (kriminale) i japin akses ne elementin prone publike (pasuri e paluajtshme dhe det, lumenj, pra ujra, dhe pyje e kullota).

  Ne riviere procesi i kapjes eshte puthuaj i plote: infrastukture rrugore, portuale dhe aeroportuale paralel me transferimin e prones publike ne duar “strategjike”. Me shume gjase edhe zonat detare ne te njejten forme per te perftuar nga zhvillimi hidrokarbur. E keni vene te qe ceshtja e kufirit detar me Greqine eshte “harruar”?

  Edhe i ashtuquajtur “legalizim kanabisi” ka si qellim miratimin e paketave ligjore te tilla qe te ndryshoje regjimin aktual te tokes bujqesore, perfshi pyje dhe kullota, ne menyre per te zhvatur dhe kaluar ate ne duar te “strategjikeve”.

  Nderkohe, ligji mbi zgjedhjet pengon ata qe jane jashte vendit qe te zgjedhin-votojne. Se pari sepse ne ligj eshte percaktuar qe mund te votojne vetem ata me rezidence te perhershme! Pra dikush qe eshte jashte por jo ne menyre te perkohshme. Ne kete menyre qindra mijra shqiptare neper Evrope apo gjetke nuk mund te votojne sa kohe nuk kane rezidence te perhershme ne ato vende. Dhe se dyti, edhe ata qe mund te ta plotesojne kete kusht realisht nuk mund te votojne. Sepse as KQZ apo “strukturat” rregullatore te tij nen “Komisionerin” gjoja te pavarur jo vetem qe nuk kane bere asnje gje por kane si mision te vertete pengimin dhe minimin e cdo mase per votimin e atyre qe ndodhen jashte vendit.

  Ndaj dhe koncepti “popull i vogel” eshte ai ne te cilin RK sa kohe qendron ne kontroll te pushtetit qendror dhe lokal, me shume gjasa mund te fitoje cdo pale zgjedhje.

  Meta ka kuptuar i pari rendesine e kesaj strategjie ose platforme te Rames. Sepse qe i vetmi qe ishte kunder lenies se mandateve nga opozita dhe bojkotit ne zgjedhje lokale. Te dy keto veprime te Bashes i dhane mundesi te arte RK te kapte kontrollin total te pushteteve: Legjislativ, Ekzekutiv, Gjyqesor dhe Qeverisje Vendore. Per fat te keq, roli i Bashes ne kete skeme, me ose padijenine e tij, edhe per shkak dhe nen orientimin e qarqeve te caktuara brenda Washingtonit apo BE zyrtar, mund te thuhet pa frike qe e vendosin ate pothuaj ne te njejtin pozite me ate te Esat Pashe Toptanit!

  Opozita, nese do te riformatohet ose reagoje, perfshire shoqerine civile dhe qytetaret kane dy sfida te medha perpara tyre:

  E para, ne menyre urgjente te reagoje fort dhe shpejt dhe kerkoje masa ligjore qe te perfshije zgjedhesit jashte vendit ne zgjedhjet lokale dhe qendrore ne menyre qe strategjia e popullit te vogel te eleminohet.

  Se dyti, te luftoje fort me cdo mjet demokratik ndaj cdo iniciative ligjore te RK per zhvatjen e prones publike. Duke filluar me nje nisme ligjore per “moratorium” ndaj cdo dhenie te prones publike ne duar “strategjike” dhe ofruar nje referendum per kete ceshtje.

  RK do te synoje te zgjedhe nje President i cili jo vetem te kete profil te ulet por qe ne menyre absolute te mos ktheje asnje ligj te miratuar nga RK apo ushtroje diskrecion ankimues ne Gjykate Kushtetuese.

  Kjo eshte dhe arsyea e qasjes se RK mbi zgjedhjen e Presidentit duke vene theksin tek “procesi” dhe jo konsensusi. Nese qofte nje individ nga opozita do bjere ne kurthin e RK, kaq do jete e mjaftueshme per te patur nje firme, nje leter me shkrim per te “legalizuar” procesin.

  Ndaj dhe opozita nuk duhet ta nenvelftesoje betejen “Presidenti”. Nese ata qe rreshtohen me Bashen kane nje fije dinjiteti, kane shansin te tregojne se dine te bejne me mire sesa te jene nje vegel nebduart e RK.

  1. Liria propagande per Like floririn …. Prit edhe pak dhe do shikosh se si do te perfundoje edhe ki ….

 5. Ai thotë se “lufta” në PD bëhet mes një grupi ish-sigurimsash dhe një grupi që janë qejflinj ylberi.

  “Jooooo ore joooo ,nuk vihet në pushtet se pajtohen mes vetes disa ish spiunë sigurimi e ish hajdut administrate të viteve 2005-2013, me disa spurdhjak e qeflinjë të ngjyrave te ylberit.Shpopullimin e kane bere meta e berisha qe ne vitin 1997,98 o loqja e majte e salihut,o Liria

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *