• |
ide | kryesore

Juristët në çështjen Johnny Depp-Amber Heard përballen me zgjedhjen se cilin aktor të besojnë

-Instant, F1, PaparazziEkziston një histori, ndoshta apokrife, që vajza e Johnny Depp, Lily-Rose, kur u pyet se çfarë bënte babai i saj për të jetuar, u përgjigj: “Babai im është pirat”. Nëse Depp merr një çmim të madh dëmi në rastin e tij tani në gjyq në Fairfax, Virxhinia, legjenda e tij pirate mund të rritet. Natyrisht, anëtarët e jurisë mund të zgjedhin t’i japin një shumë të madhe parash ish-gruas së Depp, Amber Heard, nëse pranojnë përshkrimet e saj plot lot të dhunës dhe abuzimit që supozohet se i janë shkaktuar asaj nga Depp. Një tjetër mundësi reale është që të dy palët ndërgjyqëse të yjeve të filmit mund të dalin nga gjykata duarbosh.

Gjyqi i çështjes së shpifjes së Depp kundër Heard ka hyrë të enjten në ditën e 15-të. Depp pretendon se Heard e akuzoi në mënyrë të rreme dhe keqdashëse për abuzim në familje, duke i dëmtuar karrierën dhe reputacionin e tij në shumën prej 50 milionë dollarësh. Heard ka paditur në shumën prej 100 milionë dollarësh për shkak zemwrimi.

Të dy Heard dhe Depp kanë mohuar akuzat e njëri-tjetrit për abuzim.

15 ditët e para të këtij gjyqi shpesh janë dukur më shumë si një shfaqje televizive sesa një proces gjyqësor në Virxhinia. Depp është veshur sipas traditës së vërtetë të yllit të filmit me kombinime veshjesh qw bie në sy, ndërsa mban unaza të shumta, një bisht, syze dielli, një ascot, vathë dhe një numër tatuazhesh të dukshme, të denja për performancën e tij të famshme si Kapiten Jack Sparrow në “Pirates of the Caribbean”.

Audienca e sallës së gjyqit ka qenë një shtëpi plot me radhë spektatorësh që presin një paraqitje të shkurtër të Depp dhe Heard. Depp, megjithatë, është qartësisht barazimi me turmën. Kjo është e kuptueshme duke pasur parasysh rolin e aktorit 58-vjeçar si një njeri kryesor në 40 filma me një fitim total prej më shumë se 8 miliardë dollarësh në arkë, duke e renditur atë në vendin e tretë në totalin e arkëtimeve botërore. Në krahasim, 36-vjeçarja Heard renditet e 2086-ta në rolin e saj si aktore dytësore në 11 filma me fitime më pak se 1.2 miliardë dollarë. (Sigurisht, karriera e Depp ka qenë gjithashtu më e gjatë se ajo e Heard.)

Në fillim të gjyqit, shumë avokatë, të cilët po ndiqnin çështjen menduan se Depp nuk kishte shanse për të fituar. Çështjet e shpifjeve të paraqitura nga një personazh publik si Depp janë më të vështira për t’u provuar sepse paditësi duhet të provojë jo vetëm se një deklaratë fyese ndaj tij ishte e rreme, por edhe se ishte bërë me “keqësi”.

Depp kishte humbur gjithashtu një çështje shpifjeje kundër një tabloidi britanik në vitin 2020 që e përshkruante atë si një “abuzues ndaj grave”.

Gjatë 13 ditëve të para të gjyqit, avokatët e Depp u përpoqën sistematikisht të thyenin reputacionin e Heard duke thirrur dëshmitarë të shumtë që dëshmuan se gjërat që kishin parë dhe dëgjuar sugjeronin se ajo kishte qenë abuzive me Depp. Depp dëshmoi në një mënyrë të çuditshme, duke mërmëritur, duke bërë rrallë kontakt me sy me dikë në sallën e gjyqit, por historia që ai tregoi dukej bindëse për shumë, veçanërisht fansat e tij.

Të mbështetur nga dëshmitë e drejtpërdrejta dhe video deponimi nga truproja e tij, Malcolm Connolly, dhe të tjerë, avokatët e Depp pohuan se abuzimi i Heard ndaj Depp filloi në udhëtimin e tyre të muajit të mjaltit në Orient Express. Connolly dëshmoi se ai vuri re gërvishtje në qafën e Depp-it së bashku me mavijosje në sy dhe hundë, si dhe një buzë të trashë pas një sulmi të dyshuar veçanërisht të dhunshëm nga Heard gjatë udhëtimit. Truproja tha se dukej sikur “ai goditi në një derë, ose një derë derë në të”.

Dëshmia e drejtpërdrejtë e Depp e përshkruan martesën si një dhomë tmerresh. Ai kujtoi se ishte fshehur në një banjë për t’u mbrojtur një herë pasi u godit në koke nga Heard, e cila pranon në kasetë audio se nuk mund ta mohojë këtë sepse ishte “nën ndikimin e Ambien” në atë kohë.

Në një tjetër incident, Depp pretendoi se Heard i hodhi një shishe vodka, e cila pothuajse i preu gishtin, duke e lënë “kockën të dalë jashtë”. Truproja Travis McGivern shtoi litaninë e akuzave për akte të dhunshme, duke rrëfyer se ai pa Heard të hidhte një kanaçe Red Bull në shpinën e aktorit dhe ta pështynte gjithashtu.

Këto janë vetëm një listë e pjesshme e sulmeve të dhunshme të përshkruara grafikisht gjatë tri ditëve të dëshmisë së paraqitur nga avokatët e Depp, me Depp që tregon se ndonjëherë duhej të mbrohej nga Heard.

Kjo dëshmi u mbështet më tej nga një psikologe, Shannon Curry, e mbajtur nga avokatët e Depp, të cilët ekzaminuan Heard për 12 orë. Ajo arriti në përfundimin se Heard vuan nga një çrregullim i personalitetit kufitar dhe një çrregullim i personalitetit histrionic.


Ekipi ligjor i Heard do t’i përgjigjej më vonë pretendimeve të Curry me dëshminë e ekspertit të tij, një psikolog mjeko-ligjor, Dawn Hughes, i cili më parë kishte thënë se aktorja ishte nënshtruar dhunës seksuale nga Depp dhe besonte se Heard kishte çrregullim stresi post-traumatik si rezultat i abuzimi i supozuar.

Kur Heard mori qëndrimin e dëshmitarit pasi avokatët e Depp kishin pushuar çështjen e tyre, sjellja e saj ishte dukshëm në kontrast me atë të Depp. Ajo bëri kontakt me sy me anëtarët e jurisë dhe pyetësit e saj, duke derdhur lot dhe nganjëherë buzëqeshje në intervale të rregullta, duke shfaqur hapur një sërë emocionesh.

Depp, nga ana tjetër, dukej se e bënte pjesën më të madhe të kontaktit të tij me sy me një monitor të ngjitur në postin e dëshmitarit, shpesh duke mërmëritur dhe rrallë duke ndryshuar tonin e zërit ose duke shfaqur emocione të çfarëdo lloji. Depp pothuajse dukej se po luante një nga personazhet e tij të çuditshëm të filmit dhe jo veten.

Heard rrëfeu një histori veçanërisht tronditëse të Depp-it që i griste rrobat.

Sipas dëshmisë së saj, grupi i miqve kishte përdorur kërpudha “drogw për të qeshur”, siç i quajti Heard, dhe ajo kishte gëlltitur një kapak kërpudhash përpara se të ndodhte kjo ngjarje. Ajo tha se nuk bëri asnjë përpjekje për t’u larguar kur Depp përfundoi këtë akt veçanërisht të turpshëm ose kur ai theu pjesën e brendshme të trailerit ku ata po qëndronin me një tërbim të frikshëm, megjithëse ajo e përshkroi shqetësimin e saj emocional.

Heard luhatej mes dëshmimit të historive të Depp që abuzonte me të me përshkrime se sa shumë ajo e donte atë. Ekspertët në rastet e abuzimit në familje shpesh dëshmojnë se kjo nuk është sjellje jonormale për një viktimë të abuzimit. Në fund të fundit, juria duhet të vlerësojë rëndësinë e sjelljes në çdo rast individual.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *