• |
ide | kryesore

Festivali i Filmit në Kanë: Epoka e modës në 75 vjet

-Instant, F1, PaparazziFestivali i Filmit në Kanë këtë vit feston 75 vjetorin. Është një nga eventet më magjepsëse në botë me një tapet të kuq që është zbukuruar nga shumë ikona tw stilit pwrgjatë dekadave, nga Brigitte Bardot te Princesha Diana.

Përpara një deti kamerash, tendencat e modës janë falsifikuar dhe historia e modës është bërë në tapetin e kuq të Kanës si në vitin 1991 kur Madonna ecte me sutjena, tashmë tw kthyer nw modw nga Jean Paul Gaultier, duke i vënë në dukje të brendshmet si veshje të sipërme.

Vitet në vijim dhe keqfunksionimet e garderobës janë përjetësuar. Në vitin 1997, ndërsa merrte pjesë në shfaqjen e festivalit të klasikut të kultit fantastiko-shkencor “Elementi i pestë”, aktorja kryesore Milla Jovovich thuhet se u qep përsëri në rrobën e saj me rruaza ndërsa ishte ende në tapetin e kuq. Asgjë nuk është shumë e madhe, si fustani i çuditshëm i biskotave të vitit 2013, ose shumë i guximshëm, si fustani i i Eva Herzigovës në 2008, për Kanë.

Fryma e ekstravagancës është përcjellë deri në ditët e sotme dhe nuk kanë munguar momentet e modës. Nga Dame Helen Mirren që debutoi me çamçakëz-rozë pixie në 2019-ën deri te gjerdani skulpturor i Bella Hadid dhe fustani i topit couture nga Schiaparelli në 2021.

LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *