• |
ide | kryesore

Lija e majmunëve/ Nisin rekomandimet për vaksinën e re

-Instant, Arkiva, Planet


Mes shqetësimeve në rritje për transmetimin e lisë së majmunëve gjatë verës, dhe me gjithnjë e më shumë raste që raportohen çdo ditë në të gjithë vendin, Agjencia e Sëmundjeve Infektive të BE-së po u kërkon shteteve anëtare të përgatisin strategji për programet e mundshme të vaksinimit.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) ka njoftuar se do të krijojë një raport të vlerësimit të rrezikut, i cili pritet të publikohet gjatë ditës së sotme. Çdo plan vaksinimi do të përdorë vaksinën ekzistuese të lisë, pasi nuk ka një vaksinë të miratuar kundër saj.

Po vaksina?

Sipas Elias Mosialos , vaksina ekzistuese e lisë është rreth 85% efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe mund të merret edhe me imunosupresion. Vaksinimi i hershëm kundër lisë mund të çojë në sëmundje më të lehta, thekson ai.

Është treguar se imuniteti ndaj fruthit ofron mbrojtje kundër afideve. Lija u shpall e zhdukur në vitin 1980, por rezervat e vaksinave u mbajtën për të mbrojtur kundër një rikthimi të mundshëm.

Pavarësisht se virusi i lisë së majmunit shkakton tmerr për shkak të skuqjeve në lëkurë, profesori shpjegon se jo vetëm që nuk është i rëndë, por është edhe një sëmundje që vetëshërohet. Asnjë vend panik.

“Sëmundja nuk karakterizohet si një sëmundje e rëndë. Mund të jetë e neveritshme siç e shihni, por nuk është serioze. Sigurisht që ka një shkallë të vdekshmërisë 1% në Afrikë, por ka kushte të tjera. Përgjithësisht është një sëmundje vetë-shëruese”, tha ai.

Rekomandimet

Sipas Financial Times , Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) pritet të kërkojë nga shtetet anëtare të BE-së të përgatisin strategji për programet e mundshme të vaksinimit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *