• |
ide | kryesore

Tjetër konflikt në horizont?!/ Biden: SHBA do ta mbrojë Tajvanin nëse sulmohet nga Kina

-Instant, Lajme, PlanetPresidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin për të mbrojtur Tajvanin, nëse Kina do ta sulmonte atë.  Në një konferencë me gazetarë në Tokio, presidenti Biden u pyet nëse Shtetet e Bashkuara ishin të gatshme të “përfshiheshin ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin”, duke pasur parasysh se Uashingtoni nuk qe i gatshëm ta bëjë këtë pas agresionit rus në Ukrainë.

“Po. Ky është zotimi që kemi bërë”, tha presidenti Biden, pa shpjeguar se çfarë do të përfshinte një mbrojtje hipotetike e SHBA-së për Tajvanin.

Kjo është ‘lëvizja e fundit’ e dukshme e presidentit Biden nga qasja e “paqartësisë strategjike” që presidentët amerikanë kanë përqafuar prej kohësh kur flitej për një pushtim të mundshëm kinez të Tajvanit. Presidenti Biden bëri komente të ngjashme në muajin tetor. Në të dyja rastet, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë u përpoqën shpejt të sqaronin komentet e tij.

Ministria e jashtme e Kinës u kundërpërgjigj shpejt, duke thënë se Pekini nuk ka vend për kompromis apo lëshime për çështjet që lidhen me sovranitetin e tij. Kina, një shtet autoritar njëpartiak, e sheh Tajvanin demokratik si një provincë të shkëputur dhe është zotuar prej kohësh ta rimarrë atë, me forcë nëse është e nevojshme. Vitet e fundit, Pekini ka zhvilluar një numër fluturimesh në rritje të avionëve ushtarakë pranë ishullit. Në Tokio, presidenti Biden tha se Kina “po flirton me rrezikun”, por nuk pret ajo të përdorë forcën për të tentuar të marrë Tajvanin, veçanërisht nëse bota i kundërvihet pushtimit rus të Ukrainës.

“Shumë varet nga ajo se sa fort bota e bën të qartë që ky lloj veprimi do të çojë në mosmiratim afatgjatë”, tha presidenti Biden.

Kryeministri japonez Fumio Kishida, i cili foli së bashku me presidentin Biden, dha një përgjigje më pak të drejtpërdrejtë në pyetjen nëse Japonia do të ndërhynte ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin. Megjithatë, kryeministri Kishida tha, se “përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në me forcë, si në Ukrainë, nuk duhet të tolerohen kurrë në Indo-Paqësor”. Kryeministri Kishida tha se ai dhe presidenti Biden, nënvizuan rëndësinë e paqes dhe qëndrueshmërisë në ngushticën e Tajvanit. Japonia ka qenë një nga kritikët më të hapur në botë të agresionit rus në Ukrainë. Presidenti Biden dhe kryeministri Kishida e dënuan atë agresion në komentet e tyre publike të hënën.

“Kjo nuk është një çështje evropiane. Kjo ka ndikime globale, përfshirë edhe çështjet e sigurisë së Azisë Lindore dhe Indo-Paqësorit”, tha për Zërin e Amerikës Noriyuki Shikata, Sekretari Çështjet Publike të Japonisë në kabinetin qeveritar.

Gjatë takimit, kryeministri Kishida tha gjithashtu se presidenti Biden mbështeti përpjekjet e fundit të Japonisë për të “përforcuar në mënyrë thelbësore aftësinë mbrojtëse të saj”. Presidenti Biden është në mes të një vizite treditëshe në Japoni, pas një ndalese në Korenë e Jugut. Në një ngjarje në Tokio të hënën, presidenti Biden shpalosi nismën e “Kornizës Ekonomike Indo-Paqësore”, ose IPEF, që synon të dëshmojë angazhimin ekonomik të Shteteve të Bashkuara në Azi./ VOA1 Comment

  1. KE DUHET TE RESPEKTOJNE LIDERIT BOTEROR.SI PERFAQESUES TE POPUJVE MENDIMET FJALET VEPRAT QE KAN ME TE MADHE DOBIN SE DEMIN PER SHUMICEN APO TE KUNDERTEN QE SHKAKTOHET NGA INTERESI TYRE. thotë:

    SOT JEMI NE NJE KOHE ZHVILLIMESH .KU .FORMIMI.NJERIUT ME BAZ INTERESIN .TEKNOLOGJIJA .KONKURENCA.NUK NJOHIN KUFI VLERA..POR VETEM PLANE STRATEGJI.DHE SUKSESE QE MBETEN VETEM SI DESHIRA.NE MENDJE DHE LETER SEPSE MENDJA ME RALITETIN .NE MES KAN MUNDESIT..DHE .MUNDESIT E PERMBUSHJES .SE INTERESIT NUK JAN VETEM DESHIRAT FORMIMI TEKNOLOGJIJA PARAJA LIGJI ANGAZHIMI.KJO ESHTE PJESA ME E VOGEL NE DOREN NJERZORE..KRYESORET JAN BURIMET E DOBIVE.DHE PERSHTATJA ME RREGULLIN MASEN PER FUNKSIONIN E TIJE..PER TU PERSHTATUR. ME RREGULLIN E FUNKSIONIT TE BURIMEVE TE DOBIVE QE I PARI ESHTE ZOTI MALLERISHEM KRIJUESI TYRE.LIGJI TIJE NJERIU TE DREJTAT E TIJE HAKU GJALLESAT KU GJITHA BASHKE BEJNE NJE SISTEM KOMPLEKS .UNITETI VLERASH FUNKSIONI DOBISH ZGJILLJESH .QE MBI TE GJITHA DUHEN NJOHUR DHE RESPEKTUAR KETO DOMOSDOSHMERI SI RREGULL I JETES QE PROLLON QARTESI GJALLERI SIGURI PAQE SHPRES ..VLERA DOBI PER NJE. GJITHCKA NA DUHET PER ULLTIMIN TON .PER DESHIRAT PROBLEMET TONA. NESE BEHET CDO PYETJE RRETH QARTESIS GJALLERIS SIGURIS PAQES ZGJILLJES SHPRESES SHPETIMIT .TON .QE Padiskutim stencil e don per vetem e vet POR QE RREGULLI I FUNKSIONIT TYRE ESHTE UNITET QE DO THOT DUHET TA RESPEKTOJM PER TE GJITH .PO ASHTU GJITHA PYTJET QE MUNDT TE BEHEN ZGJILLJET JAN KRIJUAR TE FUNKSIONOJN EKUJLIBER JO SIPAS SHPIKJEVE NJERZORE.INTERESIT POR SIPAS NJE KRIJIMI DHE RREGULLI PRECIZ ME KUFIJ MAS TE CAKTUAR VLERA DHE HAK.KU NESE KETO CENOHEN .ATEHER .NUK KA ME VLERA BURIME DOBISH .RRUGZGJILLJE PA PROBLEME POR ANTIVLERA ZHVILLIME PROBLEMESH PA ZGJILLJE DHE VETSHKATRRIM ZGJILLJE .PYETJA QE BEHET A E DON SEJCILI NGA NE VETSHKATRRIMIN .DHE PERSE TE BIEM KAQ POSHT SI KRIJESAT ME TE BUKURA ME GJITHA MUNDESIT PREJ ZOTIT TON QE NE KET ULLTIM NGA ZOTI DREJT ZOTIT TE MBARTIM ME VETE KUJTIME TE BUKURA NGAJ NJERI TJETRIT. VLERAT PUNET DHE VEPRAT E MIRA CDO GJE TE BUKUR DHE MIR QE ATO KAN NE EKZISTENC PER TA MENDUAR FOLUR DHE VEPRUAR. DHE TE QENDROJME LARG ANTIVLERAVE SI DICKA QE DEMIN E KA ME TE MADHE SE DOBIN .ne si njerez zduhet te mbeshtetemi NE EGO SE AJO NA SHTYN TE PROJEKTOJM ARMIKUN .NDERKOHE QE ARMIKU JON ESHTE VETJA JON EGOJA PER PUSHTET PARA.NE MENDJEN TON PASQYROHET GJITH KRIJIMI UNIVERSI .DHE DITURIJA KU NESE NUK DISIPLINOJM EGON BAZ TE DREJTES HAKUT .SEJCILI NGA NE DESHIRON TA KET TE TIJIN.KU DUKE MOS PERMBUSH KY KRIJIM INTERESIN EGON TON .NA SHTYN TEK PROJEKTIMI ARMIKUT KONKURENCES SHKATRRIMIT TON .VERTET GJITHA KRIJESAT FUNKSIONOJNE NE UNITET DHE PROLLOJN BURIME DOBISH PER NJERZIT..ZOTI BOTNAVE GJITHCKA JA LA NE DOR NJERIUT PER TA MIRMBAJTUR BASHK ME DITURIN E DUHUR.PER DOBIN E TYRE.POR NJERZIT NUK BINDEN KU SEJCILI DON TE BEHET I PARI .SHKAQET JAN LARGIMI PER NJE KOH TE GJAT NGA E VERTETA DHE KA KRIJUAR BOSHLLIQE .MOSDIJE PROBLEMESH ZGJILLJESH NEVOJASH .KU TASHME FAKTORET QE CUAN NE VLERSIM RALITETI PER GGJITH JAN SISTEMI FUNKSIONIT LOGJIK I NJEJT FAKTET E ZHVILLIMIT..MUNDESIT QE ESHTE E VERTTETA DHE ZGJELLJET QE ESHTE INTERESI DHE TANI SIDO QE TE FLASIN BUKUR MIRE UDHEHEQESIT POPUJT BEJN PYETJEN ZOTERINJ .JU NGA MUNDESIT QE SEJELLIN QARTESI GJALLERI SIGURI PaqeZGJILLJE SHPRES.SHPETIM BURIME DOBISH UNITET FUNKSION RREGULL MAS QE PROLLON DOBI ME SHUM SE DEM PER SHUMICEN NUK U NDOQEN LIRIT TE DREJTAT HAKUN POR U NDOQ.INTERESI KU KY INTERES DHE NE SHERBBIM TE TIJE RUAJTJEN FORCIMIN DHE ZHVILLIMIN E TIJE U ZBATUA GJITHCKA NE FAKT QE PO SHKATRRON GJITHCKA.DHE ME TE DREJTE KY PERFUNDIM DO TI NXIS NJERZIT TE REFLEKTOJN NE GJITHA MENYRAT DERI NE UNITET SHUMICEN NJERZORE.SEPSE ZHVILLIMET ME FAKTE ZBULOJN RALITETIN .FLISNI SI TE DONI JU LIDERIT NDIKUS MENDJA BESON FAKTIN ZHVILLIMI KA PERGJEGJES. DHE PYETJET QE DO JU BEHEN NGADO DUAN PERGJIGJE.VALL ISHTE KY QELLIMI .VETSHKATRRIM .APO ISHTE AKSIDENTALISHT KEQKUPTIM .DHE PO BEHEMI VIKTIMA TE GJITH DHE ESHTE I LOGJKESHEM PER TE GJITH.REFLEKTIMI POZITIV DUKE PRANUAR PER TE GJITH ATE CFAR DUAM DHE KERKOJM PER VETEN DHE TE GJITH SEBASHKU ESHTE DOMOSDOSHMERI TI PERSHTATEMI .RREGULLIT PER TE CILIN U KRIJUA TE FUNKSIONOJNE KJO JETE SPROV ME HAK PER NE.NJERZIT.KY KOMENT BEHET QE TE KUPTOHEN DOBIT SEPSE PO TE VEPROHET KESHTU .DOBIN E KA ME TE MADHE SE DEMIN PER TE GJITH .ESHTE SHPREHJE E NATYRALITETIT TONE SEPSE SEJCILI NGA NE DON TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANON PADREJTESI TI BEHET.POR FAKTET E KRIJIMIT DHE ULLZIMIT HYJNOR TREGUES KY I ZHVILLIMIT TREGOJN SE KRIJIMI ME RREGULL MAS DON ADMINISTRIM ME RREGULL MAS PER NJE ANGAZHIM SISTEMI FUNKSONESH ZGJILLJESH PER TE GJITH.SI EKUJLIBER VLERASH.DHE NESE E ZBATOJM NE ARRIM ATE QE MERITOJM DOBIN SHPERBLIMIN .DHE NESE MBESHTETEMI TEK VETJA PASIONET EGOJA NE DO VETSHKATRROHEMI DHE NJE NDESHKIM NA PRET 1 NGA PAJTIMI ME TE KEQEN .2 HIPOKRIZIJA APO VEPRIMI TE KEQES.NE FAKT NE KETE ASNJERI NGA NE NE VETEN E VET NUK E DESHIRON.NUK JEMI SE JEMI PA ZGJILLJE SE I MADHI ZOT KA MBARUAR SE KRIJUARI ORGANIZIMIN E FUNKSIONIT ZGJILLJEVE ME KRIJIM KRIJESA DHE ULLZIM HYJNOR DUKE NA LEN ME TE LEHTEN NEVE VETEM TE MENDOJM FLASIM VEPROJME SI THOT AI.DHE SHIJOJM DOBIT THOT AI RESPEKTONI PRINDERIT NESE I RESPEKTOJM DUAM PERKUJDESEMI PER TO MBYLLEN AZILET.MBYLLET KY PROBLEMM SHOQEROR.THOT I MADHI ZOT KESHILLA PER GRUAN FEMIJET FAMILJEN DHE NESE I VEPROJM MBYLLEN GJITHA PROBLEMET E FAMILJES.NE KA RASTE NE LAJME QE THERRASIN POLICIN SHTETIN PER TI PAJTUAR ME GRAT NE SHTRAT SE TASHME SJAN NE GJENDJE TI MBYLLIN VET PROBLEME NGA ME TE NDRYSHMET.KU NE KET FORM MBYLLEN NE BURIM .THOT I MADHI ZOT TE MBAJM LILLJE ME FAREFISIN DHE NESE E MBAJM .ARRIHET UNITETI.BURIME ZGJILLJESH.FLITET PER EDUKIMIN E FEMIJES DHE ZBATOHET NE KOH PERMES PERQENDRIMIT TE NENES NE KOHEN E DUHUR.ARRIHET MARRJA E NDJESH.MERIS PER MIR EDUKATA MIR SI PROCES HYJNOR PERMIRSOHET SJELLJA RACA.THOT I MADHI ZOT PER DITURIN AFTESIMIN VEPRAT E MIRA.OBLIGIMET DHE KRYHEN SI THOT AI NUK MET PROBLEM PA U ZGJILLUR DO TI SHIKONIT NJERZIT NE RRADH PER TE GJETUR NDONJE PROBLEM PER ZGJILLJE SEPSE NE NDERGJEGJE JAN TE BINDUR QE ZOTI SHPERBLEN NE DY BOTET..I MADHI ZOT KA TREGUAR PER DY RASTE MADHORE TE FURRNIZIMIT TON PERMES SHERBIMIT QE NE I BEJME.KA KRIJUAR GJITHCKA ME RREGULL MAS DHE KUR NE NUK ZBATOJM RREGULLIN E TIJE VEN NE ZBATIM NDESHKIM ME MAS.DHE KUR ZBATOHET RREGULLI TIJE SHPERBLEN PA MAS SIPAS VULLNETIT TIJE.CFAR NDOLL NESE TE GJITH ANGAZHOOHEMI NE MENDIME FJAL VEPRA SI THOT I MADHI ZOT.SEJCILI NGA NE DO BENTE PJES NE 1 NGA 4 GRUPET NJERZORE QE MBRON BOTEN NGA MOS SHKATRRIMI1 DIETARET 2 ULLHEQESIT E DREJTE 3 LUTJET E BESIMTAREVE .GUXIMTARET .I MADHI ZOT ME KRIJIM DHE ULLZIM E KA BER ORGANIZIMIIN E JETES FUNKSIONIT ZGJILLJEVE PER NEVOJAT NJERZORE ME PAK APO SHUM NJEREZ MBI TOK ME SHTET OSE PA SHTET..E KA KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE PER CDO PERIULL TE ZHVILLIMIT JETES MBI TOK DERI NE COKUN PERFUNDIMTARE ME GJITHA MUNDESIT E DUHURA SIPAS VULLNETIT TE TIJE KU NE LINJEN QE ZGJILLIM KA GARANCI NESE ZGJELLIM RRUGEN E DREJT KEMI SHPERBLIM DHE NESE RRUGEN E PADREJT SJELL NDESHKIM KETTO JAN FAKTE KRIJIMI ULLZIMI DHE PO I SHOHIM PRAKTIKISHT.POR AJO QEE NA MBETET TE REFLEKTOJME ESHTE TE REFLEKTOJM TE VERTETEN DUAM VETEN .SHPETIMIN SEJCILI.THOLLOHUNI DHE BINDUNI SE KRIJIMI ULLZIMI ZHVILLIMET MILJONA VJECARE ME FAKTE NA BINDIN .SE PER ASNJE MENDIM ASNJE FJAL DHE ASNJE VEPER NUK KA MUNDESI ARRITJE .PA NJOHUR RREGULLIN SE SI FUNKSIONON SI ESHTE KRIJUAR TE FUNKSIONOJNE .QE PROLLON DOBI ME SHUM SE DEM DHE SISTEMI KRIIJIMIT SI FUNKSION ME FAKTE NA MUNDESON TE BINDEMI QE ASHTU SIC DUAM VETEN PER VETEN DUHET KUJDESEMI EDHE PER TJJERET..VETEM KJO ESHTE PIKA QE THYEN GJITHA KODET E ASHPERSIS ANTIVLERES DHE HAP PORTAT E NDRYSHIMIT MIRKUPTIMIT MARRVESHJEVE EKUJLIBRAVE TOLERANCES DHE A NGAZHIMIT NE DOBI.UN NUK SHPIKA DICKA ME KET KOMENT PASI I MADHI ZOT KETU E 1400E DISA VITE ME PARE NJEREZIMIT UA KA BERE TE MUNDUR TE KUPTOJNE PERMBLELLJEN E ULLZIMIT HYJNOR DHE ASKUSH NUK ESHTE I PRIVUAR TE NJIHET ME TE TA PRAKTIKOJNE .DHE SHIJOJN DOBIT.NDJEHET I SIGURTE .QE ESHTE I SHPETUAR ASKUSH NUK ESHTE I PRIVUAR TE MENDOJNE FLASIN DHE VEPPROJNE MIRE.SIKURSE EDHE KEQ POR ME TE MIREN I VJEN E MIRA DHE ME TE KEQEN E NDJEK E KEQA PACMANGESHEM DON APO ZDON SEPSE ESHTE GARANCI E VULLNETIT ZOTIT PER CFAR KA KRIJU DHE THEN NE ULLZIM HYJNOR KJO NUK SFIDOHET.I FTOJ TE GJITH NE KÙPTIM TE PERGJEGJSIVE HAKUT NDAJ GJITHCKAJE DHE REFLEKTIM NE PERSTATJE ME PERGJEGJIS QE KEMI NGA ZOTI BOTNAVE .DHE ME QART NE ESENC DESHIRA PER TE DASHUR VETEN SI BINDJE PA ZHGENJIM VETJA NUK DUHET DUKE E ZHKATRRUAR ATE .POR DUKE DITUR DHE PERSHTATUR ME RREGULLAT SI FUNKSIONON KJO DASHURI..DUAJENI VETEN MOS U ZHGENJENI.RESPEKT PER TE GJITH I LUTEM TE MADHIT ZOT TE NA I BASHKOJN MENDJET ZEMRAT GJYMTYRET TONA NE DOBI PAQE SHPETIM JO DEM DHE SHKATRRIM .ME ULLZIM HYJNOR SECILI MUND TE BEHET SHPETUESI VETES DHE ZOTI BOTNAVE TE NA MESHIROJN TE GJITHEVE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *