• |
ide | kryesore

Të qenit aziatik në Hollywood, debati më i ‘zjarrtë’ i momentit

-Instant, F1, PaparazziAktori kinez kanadez Simu Liu, i cili vitin e kaluar luajti si superheroi i parë aziatik i Marvel-it, Shang-Chi, shkaktoi pa dashje bujë në internet duke zbuluar se ai humbi në rolet në një film tjetër të mundshëm: “Crazy Rich Asian”.

Megjithëse Liu kishte shprehur vetëm zhgënjimin e tij që nuk mori pjesë, përdoruesit e mediave sociale po i përdornin së shpejti komentet e tij për të rishfaqur pyetjet mbi caktimin e aktorit malajzian britanik Henry Golding si personazh kryesor dhe për të debatuar nëse Liu ishte konsideruar “shumë aziatik”.

“Në 2017 ose në fillim të 2016, kishte zhurmë në komunitet se do të kishte një film “Crazy Rich Asian” dhe unë, duke qenë aziatik, isha shumë, shumë i emocionuar,” tha Liu gjatë një interviste javën e kaluar.

Por aktori, i cili lindi në Harbin, në Kinën verilindore dhe emigroi në Kanada si fëmijë përfundimisht humbi pjesë në dramën romantike të drejtuar nga Jon M. Chu, e cila përfshinte një kastë aziatike dhe shërbeu si një moment themelor për përfaqësimin aziatik në Hollywood.

Disa pwrdorues nw rrjetet sociale sugjeruan se Liu ishte refuzuar për t’u shfaqur “shumë aziatik” kur krahasohej me aktorë dyracor si Golding, babai i të cilit është White. Të tjerë sugjeruan se rolet kryesore kishin më shumë gjasa t’u shkonin aktorëve “White-passing”, një term i përdorur për të përshkruar njerëzit me ngjyrë që perceptohen si ose mund të “kalojnë” si tw Bardhë.

Debati që pasoi në internet eksploroi nocionin se çfarë do të thotë të dukesh dhe të jesh aziatik, me përdoruesit e mediave sociale që u afruan me perspektiva nga e gjithë bota.

“Nuk jam i habitur që studioja shkoi me atw që është vetëm gjysmë aziatik për të luajtur si interesin kryesor të dashurisë për qëllime marketingu,” tha një përdorues i Twitter. Të tjerë spekuluan se Liu u refuzua për mos përmbushjen e “standardeve perëndimore të bukurisë”.

Ky nuk ishte debati i parë në internet në të cilin Liu është zvarritur. Pasi aktori u zbulua si personazhi i titullit në blockbusterin “Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings”, disa në Kinë pohuan se ai nuk ishte mjaftueshëm tërheqës për të luajtur një superhero të Marvel, duke thënë se megjithëse ai mund të konsiderohet i bukur në Perëndim, ai nuk i përshtatej standardeve kineze të bukurisë.

“Kam ditë ku ndihem vërtet seksi dhe në krye të botës, dhe kam ditë ku nuk ndihem,” tha Liu në përgjigje në një intervistë për Men’s Health në 2021. “Por më shumë se gjithçka mund të jem në paqe me atë që jam në tërësi karizmin tim, humorin, shpirtin tim.”

LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *