• |
ide | kryesore

Lavrov e thotë troç: Ballkani i Hapur është nismë serbe, BE dhe NATO nuk e duan, Rusia e mbështet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditAjo cfarë është thënë vazhdimisht dhe është parë me dyshim se në fakt “Ballkani i Hapur” është një nismë që i shërben më shumë Serbisë, është thënë hapur tashmë nga shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov.  Ai thotë ndër të tjera se Ballkani i Hapur ishte një iniciativë serbe dhe se Rusia e mbështeste këtë pavarësisht kundërshtimeve të Brukselit.

“BE do që të aplikojë një projekt të quajtur Ballkani i Mbyllur”, tha Lavrov duke e cilësuar këtë një veprim kundër interesave ruse. “Ne vlerësojmë nisjat kurajoze të ndërmarra nga Serbia dhe Presidentit Vuçiç, i cili ka theksuar se nuk do të angazohet në veprime kundër Rusisë, edhe pse BE do që vendet kandidate të rreshtohen në veprime rusofobike”, tha ai ndërkohë që shtoi:

“Siç duket qartë, ata që lëvizin fijet në Bruksel nuk e duan këtë. Ata nuk duan që ne të mbështesin Beogradin, përfshi Ballkanin e Hapur. Duket qartë që ata që janë Bruksel, por edhe NATO duan të aplikojnë në Ballkan projektin e Ballkanit të Mbyllur”.

Kjo është një ndër deklaratat më të forta të bëra nga një shef diplomacie i huaj në lidhje me Ballkanin e Hapur ku Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë angazhuar seriozisht në implementimin e kësaj nisje. Të vetmit shtete që rezistojnë janë Mali i Zi, Kosova dhe Bosnja. Vec Vucic një nga mbështetësit më të mëdhenj të kësaj nisme është kryeministri shqiptar Edi Rama. Në emër të Ballkanit të Hapur ai në jo pak raste i është kundërvënë Albin Kurtit pse kryeministri i Kosovës refuzon ta pranojë nismën. 120 Comments

 1. Ca na duhet me shume qe takuptojme qe fashisti Rama dhe tufa e patrozhanisteve te tij po na mashtron? Si e dashka SHBA dhe EUropa Open Ballkan sic i genjen ky delet, kur vete Rusia po e pranon se nga eshte krijuar dhe pse eshte krijuar Open Ballkan? Prape do e arsyetoni Ramen? PRape Do e votoni? Po pse vetem gjakperzierit dhe disa minoritare te papermiresueshem po e mbrojne dhe po e presin si shpresa e vetme(per tu bashku me serbetm, dhe pastaj per tia ngul thiken shiptarit vendali ku hengri buke deri tani)?Pse?Sepse eshet projket antikombetar, projekt serb. Tani zgjidheni vete a e doni apo jo, por me vone do behet shume vone

  1. Arber, prape nuk do reagojne shqiptaret e Shqiperise. Jemi si ai qeni qe ka ngelur ne nje grope te thelle per shume kohe dhe nuk ka me shume shprese per te dale.

   1. Vallai vlla, nqs ska shprese qe te ndeshkohet me vota, ky meriton edhe zvarre te terhiqet. Po behet me serb se serbi, dhe jo vetem ky por nje tufe goxha e madhe qe i shkon pas. 25% e televotuesve nga Shqiperia, votuan kengen serbe me Eurovision. E di cfare do te thote 25% e popullsise kur ne Shqiperi zyrtarisht ska as 0.00000000025% serbe. Po e helmon dhe po e serbizon avash avash nje pjese te konsiderueshme te popullsise. U nisen nje tufe pelegrinesh dhe vizituan Manastirin e Decanit dhe quajten vellezer njeri tjetrin ,ata dhe Prifti serb aty, nderkohe nuk e pane te udhes te vizitojne te pakten Familjen Jashari apo katedralen ne Prishtine (qe eshet katadralja me e madhe ne Rajon). Po e helmon dhe serbizon popullsine,.Shto ketu dhe dyndjet sllave serbo-ruso-bjelloruse qe do vijne, automatikisht kalojne 50%. Te shohin pastaj ata qe flene gjume, se cka do i prese

    1. Arber, ka nje injorance shume te madhe ne Shqiperi ne lidhje me keto ceshtje. Ka mungese informimi, njerezit jane te palexuar, ata qe kuptojne dicka nga vetedija kombetare ia kane mbathur nga ky vend, njerezit qe e duan kete komb nuk kane ze qe te degjohen.

  2. Sa mire. Te pakten 2 fuqit boterore e mbeshtetkan ballkanin e hapur.
   Vetem fuqia idote e mohon. Sali ram berisha.

  3. Tani presim albinin të pranojë ftesen e vucic.
   Nejse fajin e ka saliu e ta mbyllim këtë muhabet.
   Non grata apo i vdekuri sali , e ka fajin.

   Rrofte internacionalja globaliste

   1. Ku eshte fitimi i Shqiperise ne Ballkanin d hapur? Se ju patronazhistet jeni gati t’i hani edhe ate qe nuk thuhet shefit tuaj dhe pa leke fare. Sbkoni te pakten ne Dubai e nxirrni ndonje lek se aufllaqet me mish te skaduar nuk ju ngopin gjithmone…

   2. Ai me siguri po merr suflakin, shkopin dmth ti thua fitimi… i di qeveria këto punë, populli vezhderr e ka qejf ramën, vdes pë kryetarin

  1. Une ska nje ore qe e thashe. Rama ne vend se te qeverise, rri e komenton ne facebook, tek Drita & Shqiptarja(te pakten kur i klikoja dhe portalet e tjera,se tani nuk i shtojklikimet asnje portali pervec lapsit), dhe sidomos komenton tek Lapsi. A do ti them dhe nicknamet qe perdor? Po te bente vetem 1 % kryeministri i nje vendi keto qe ka bere Rama, sdo lejohej te mbaronte as mandatin e pare, e jo me te fitonte edhe te 4tin sic po behet gati ta fitoje (dhe do e fitoje sepse do vershojne dhe qindra milion euro nga serbia dhe Rusia per te blere vota qe shiten kollaj), keshtu qe mos e nenvleresoni dhe ta merrni aq kollaj qe do mundet Rama.Ai e di, prandaj dhe tallet

   1. Rama smundet me komente,,edhe pse ato janë një tregues i pakënaqësisë

    Shko fol me të rinjtë e sotëm , në tiranë e në shqipëri, i ke fiks.siç i do rama, tekanjoz, tangërlliksa, kulturë boshe, pa pikë respekti për veten , për familjen, për shoqërinë, interesaxhinj në kulm, vetjak në kulm dhe pa pikë kontributi në familje, edhe veten e tyre nuk e mbajnë.dot, jetojnë në shpi me prindërit,.mbase punojnë në call center, shtet ose me noi firmë, marrin 600 mijë deri 1 milionë.lekë , skanë asnjë kursim, asnjë plan për të ardhmen përveçse të punojnë në shtet që të vjedhin , te punojne në shtëpi bari jashtë ose këtu, të pijnë mall alakol ë bëjnë si bosa pa qenë bosa.
    Pa bosht fare.
    ndersa femrat nuk janë shumë ndryshe, ato në masë duan të qihen me.makina të shtrenjta dhe kanë sjellje kurve, ose jsnë.egoiste xheloze në kulm dhe skanë asnjë objektiv përvecse ti ngecin nonjerit.me lekë.

    Shumica nuk e.do punën sepse puna në këtë vend konsiderohet për idiotët. Po po. Idiotë!
    Se kush janë idotët se, ata që u ikën rinia tu bo sehir sesi vidhen dhe poshtërimin e kanë gati si vakt cdo ditë, , dhe qe sdo kene as pasuri as katandi , e sdo kenë dot as familje nesër.
    Ky është brezi i rritur me idhuj, dhe modele si rama dhe lali eri.

    Një pjesë kanë ikur jashtë dhe shumë po ikin , jo se kanë tru, por kanë një instikt që u thotë të.largohen . Dhe me shumë mundësi janë rilindas por ama emigrojnë për bukën e gojës…..dhe te çajnë trapin për lali erin dhe ramën hahah

    Vlerësim minimal për instiktin

    Një pjesë e konsiderueshme e atyre në shqipëri janë viktima ama mëndjen e kanë top se fajin e ka saliu.

    1. Hahah

     Ju ripjellsat ke i ik për lesh lari.

     Harroni se që.të rilindësh duhet të vdesësh njëherë, vazhdoni me ripjlljen se vdekjen e keni të.sigurt, ringjallja është e të madhit zot jo në.dorë të ramës.

     Fajin e ka saliu, shaje edhe njeherë të shfryhesh mirë, se ne darkë te prindërit do flesh , do i bish i her me dorë., bythes kuptohet, se ju jeni te tredhur.
     Dhe nesër me shkopin e suflakit në bytje do bertisni fajin e ka saliu
     për ballkanin e hapur po se po

 2. O Arber, Ramazon pordha eshte nje qyrranjos injorant qe se ka shokun. Ai thjesht zbaton porosite e Sorros dhe atyre qe e drejtojne. Mos prit hajer nga nje njeri qe ka akuzuar babane se ka shkuar me gruan e tij dhe femija eshte i babait.

 3. sikur te kishit argumenta me baza dhe me fakte dhe mund tju besonim por jei komplet negativ ne cdo gje cfare thoni…turp

  1. po edhe ne se eshte e vertete asgje sdo ndodhe sikur nuk ka ndodhur , ne e kemi kuptu edhe pranu qe ketu do behet çfare tè doje Rama , kujt ti pelqeje le te rrije kush nuk e pelqen te shikoje rrugen , na vjen keq por spaç e qaf bari nuk do kete

  2. kadri ke fol fiks pz,,,,berisha dhe lavrov i paska gjet nje mendje e felliqur me sakt, kane mendjen vetem te trazojne situata e jo te ndihmojne ne te miren e vendit

 4. Tani rusia cfare nuk nxjerr sepse duke ditur qe ajo eshte ne lufte dhe e gjithe bota eshte kunder ajo mund te thote cdo gje qe i intereson asaj , kshuqe nuk i duhet besuar asgjeje qe del nga ata

  1. Lymo, nuk e lan dot m… me Sh…
   Rusia eshte ne mbeshtetje te plote te Serbise dhe projektit Ballkani i Hapur
   Ti mendon se Serbia do te dale me deklarata qe i bejne dem Serbise?
   Nuk i ha njeri i zgjuar keto o Patronazhist

 5. as nuk merren per baz keto cfare thua ti more.. ballkani i hapur jo vetem qe na ndihmon ne si vend te kwmi mundesi dhe te jemi me prane integrimit ne BE

  1. Fugshpumat në sulm!!!

   Me bythe turren drejt karit papushim pa rreshtur!

   Po çlidhje ka be me rusinë ?? Se me ballkanin e hapur as ka lidhje fare, sepse ka nje projekt me lekë plot te quajtur proçesi i berlinit

   Po ça berlini , ti do hu !

   1. Me ballkanin e hapur blej Leng portokalli import nga Serbia dhe Po ti futesh Serbise kryq e terthor nuk gjen asnje rrenje portokal fabrika serbe prodhon enkas per budallejt e shqiperise por vetem esenca me lender kimike prandaj Po vdesin per dit njerez ne shqiperi Mua per vetem Tre vdiqen Brenda day muajsh kancerin e zhvillojne ushqimet e pa kontrolluara te tregtareve te rilindjes ne vend qe te Ben hapa drejt Europe’s behen hapa drejt Serbise dhe rusise .te fala motres patronazhistit

 6. Rusia eshte ne nje situate te veshtire dhe e vetmja gje qe do te beje ne shtetet e tjera eshte trazira. Prandaj nuk mund ti merren parasysh se cfare thote.

 7. Edi Rama po mundohet ne te miren e Shqiperise ballkani i hapur eshte nje projekt dhe marrveshje shume e mire per vendin tone

 8. Ballkani i hapur eshte nisme per te permiresuar jetesen dhe ekonomine e vendit.Nuk keni pse kapeni me cdo fjale qe thot Rama jopo nisme e Serbise jopo bashkepunetore me Vucic e ku ta di une cfare fjalesh te tjera thoni.Ore mendoni qe ai po mendon er vendin e vet dhe per qytetaret e Shqiperise,mendoni sa shume plane qe ka bere Rama kane rezultuar me sukses ,mendoni ku po arrijme vetem fjale punes se perkushtuar qe po ben.Jam shume pro Ballkanit te hapur sepse mendoj per familjen time dhe e besoj fktin qe Rama po na e shpjegon cdo perfitim qe ne na vjen vetem fale ketij projekti.

  1. Ironi e.bukur!

   Nga 2013 e.deri sot 600 mijë të ikur nga shqipëria.
   Kan ik nga parajsa e ramës për ne ferrin e europës ! Hahah

 9. Nuk duhet te degjojme se cfare thote Rusia pasi eshte ne nje situate shume te veshtire. Ne duhet te mendojme vetem per shtetin tone dhe duhet te hecim perpara.

  1. Nuk e mbeshtet EU o idjot ti tregtin e punsimin e ke ne EU JO ne rusi sa per usa vetem nje klan sorrosistash jane pro

 10. Ju patronazhiste me ju thone ju shkerdhefte Rama grate dhe motrat,do ma dini per nder. Atehere po ju shaj aty ku ju dhemb me shume. Ju shkerdh…… Kina,India dhe Afrika liderin tuaj. Dhimbje me te madhe ne shpirt nuk do te ndjeni. Te fala nga shtepia

  1. Hahhaha

   Ç’të polli mendja!!

   Ramën e keni pervers, ai është lider koti , rama ka qejf zezakun e alex sorros

   Do jetë për të qesh dhimbja e fugshpumsave

 11. Rama i vetmi person qe po ben mir per vendin tone.Ballkan i hapur esht nje nisme shume e mire dhe mos hidhni balt per punen e mire qe z.rama po ben

 12. Rusia ben nje loje te piset nderkombetare, dhe nuk i duhet besuar sepse mund te bejne dhe te thone gjithshka per interesat e tyre

 13. Kto lajme jan qe te bejn ramen te duket keq dhe prandaj ju pstoni kshu teorish konspirative qe ti prishni emrin e paster atij

 14. Ballkani hapur ska per qellim ti bej nder rusis e serbise por shteteve te ballkanit dhe ti lehtesoj ato nga doganat o njerez te trashe

 15. Ballkani i hapur eshte shume fitimprurese per vendin tone. Dhe e kemi pare qe eshte mbeshtetue si nisme nga shtete te rendesishme

 16. Kjo eshte nje nisme shume e mire per vendin tone dhe besoj se kush nuk e mbeshtet ate eshte kunder qe vendi yne te ece perpaea

 17. Rama e mbeshtet Ballkanin e Hapur pasi eshte ne te miren e Shqiperise sepse keshtu edhe zhvillimi ekonomik i vendit rritet .

 18. Rama gjithmone eshte perfshire ne nisma qe jane fitimprurese per vendin tone . Me behet qejfi qe kemi nje lider qe mbeshtet nismat e mira qe merren per Shqiperine .

 19. Ballkani i hapur eshte nje plan i menduar prej kohesh dhe me e mira eshte qe te vendoset ne perdorim dhe te realizohet si projekt.Ju e mendoni shurt dhe thni vetem Rama vjedh dhe qe bashkepunon me vucic por e verteta nuk eshte keshtu dhe te gjithe shqiptaret e dine mire realitetin e vendit tone e kush po punon e mendon vertete per banoret shqiptare.Ballkani i hapur eshte nje rrugetim shume i mire qe mund te nisi shqiperia.Mendoni vetem sa shume do te ndihmoje ne bashkepunimet qe mund te kemi ne me shtetet e tjera dhe sa perfitime do te kemi kryesisht hapja e rrugeve tregtare.
  Normal qe nuk mund ti besojme fjaleve te Rusise sepse ishin ata qe premtuan paqe me Ukrainen dhe qe nuk do te ndermernin asnje hap per nisjen e luftes dhe ne fund u be e kunderta.

 20. Ruset kan shum qejt te krijojne luftra midis shteteve jemi ne 2022 dhe rusia eshte akoma ne luft me ukraninen
  A mendoni qe eshte normale kjo??

 21. Ballkani i hapur eshte nje nisme shum fitimprurse per vendin tone Z rama
  Po mundohet qe vendi jon te shkoj me para jo te ngelet ne vend

 22. ballkani i hapur do jet shum fitimprures per ne dhe do ndikoj ne zhvillimin e ekonomis ne vend, prandaj rama e mbeshtet. duhet ta shifni te gjith kt gje

 23. Ky lavrovi i ka leshur pellumbat po i ben dem vera qe flet keshtu lajmesh palidhje . Marredheniet e Shqiperise me shtetet e Ballkanit te Hapur jane shume te mira dhe nuk ka pse ti prishe Rusia .

 24. Lavrov dhe berisha hedhin vetem balte mbi punen e zotit rama. Nje gabim shume i madh. E tregojne qarte qe sduan qe vendi yne te shkoje drejt zhvillimit

 25. Ai normal qe do te hedhe balte per kete teme sepse nuk e mbeshtet vete e do te nxjerri keq te tjeret por me kete menyre qe po zgjedh nuk po ben gje tjeter vecse ul veten e tij dhe nuk i prishni pune Rames aspak.

 26. po normal qe plot gjera te mira po ben por kane kte non graten qe ka mendjen per te hedh balte mbi cdo gje te mire turp per kto komente qe nuk mbeshtesin kete nisme

 27. Tekevizon robqir qe mbroni saliun dhe beni qe t duket sikur rama esht pro serb po ca dini ju per ramen o pidhmotra kur rama rrifej rrugve sala i jepte bote me naft serbis

 28. O ju te lapsit, nuk keni ndonje menyre te fshini keto komentet e sufllaqexhiut patronazhist qe komenton me 50 emra te ndryshem, se na hapi barkun.

  Edhe Zeri i Popullit i kohes se enverit nuk ta shpifte kaq shume sa na e shpif ky sufllaqexhiu b..th shpuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *