• |
ide | kryesore

U injektua edhe në Shqipëri/ Rusët manipuluan rezultatet e vaksinës së tyre anti-Covid

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditRusia duket se ka falsifikuar rezultatet e provave të vaksinës së saj kundër Covid. Një sasi e “Sputnik V” u injektua edhe në Shqipëri vitin e kaluar.

Është një ekip studiuesish në Australi dhe Singapor, të cilët analizuan studimin origjinal dhe kanë zbuluar se Kremlini ka sajuar të dhënat e efikasitetit të vaksinës.

Shkencëtarët rusë pohuan se vaksina “Sputnik V” prodhoi rezultate pothuajse identike në 5 grupmosha të ndryshme kur testimi u publikua vitin e kaluar.

Kjo ngjalli reagime mes ekspertëve për të cilët rezultatet ishin “shumë të mira për të qenë të vërteta”.

Tani studiuesit e kanë kryer provën përmes një modeli me 50 mijë persona. Ata zbuluan se mundësia për të pasur të njëjtin efikasitet në 5 grupmosha të ndryshme ishte vetëm 0.02%.

Vaksina “Sputnik V” u përfshi në polemika që kur Rusia njoftoi miratimin e saj në 2020. Dr. Kyle Sheldrick nga Universiteti i Uellsit të Ri Jugor i cili udhëhoqi analizat tha për MailOnline: “Ka shenja dhe shumë arsye për të menduar, se dikush mund të ketë manipuluar këto të dhëna pas përfundimit të studimit.”

Researchers took the trial data and ran it through a simulation model 1,000 times to see how often each study could produce the same combination of results. They were unable to replicate the findings in 1,000 attempts

Qindra miliona njerëz mendohet se janë vaksinuar me Sputnik në mbarë botën përfshirë edhe Shqipërinë. Rreth 70 vende bënë porosi me vlerë deri në 7 miliardë paund përpara pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Sputnik që bazohet në të njëjtën teknologji adenovirus si AstraZeneca u vlerësua si 92% efektive në parandalimin e infeksionit simptomatik Covid. Kjo ishte e krahasueshme me vaksinat Moderna (94%) dhe Pfizer (95%) dhe dukshëm më e lartë se vaksina Astra Zeneca (75%).

The team were able to reproduce the Western vaccine results within two to four repetitions. For example, out of 1,000 tries, Moderna's results were replicated 511 times

Sheldrick dhe ekipi i tij analizuan provat klinike të fazës së tretë të të gjitha vaksinave të miratuara për Covid në Australi: Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Johnson & Johnson dhe Sputnik V.

Sipas studimit, vaksina ruse kishte një efikasitet prej 90% për moshat nga 18 në 30 vjeç, por më pas binte poshtë 75%.

Shkencëtarët rusë nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya thanë se këto studime janë ‘qesharake’. ©LAPSI.al

How did Sputnik's trial results compare to other jabs? Sputnik - which is based on the same adenovirus technology as AstraZeneca - was held up as being 92 per cent effective at preventing symptomatic Covid infection following the phase three trial. That was comparable with the Moderna (94 per cent) and Pfizer (95 per cent) vaccines and much higher than the AZ jab (79 per cent)11 Comments

  1. po pra edhe lufta mashtrim edhe putini nuk ekziston
   edhe ruset jane anglez realisht

   po ik o koqe sorrrrosi

 1. Është konkurrenca amerikane ndaj gjithçkaje që është ruse.Padyshim që shkencëtarët rusë në mjekësi janë 100 shkallë më lart se amerikanët.U përdorën vaksinat ruse me vonesë në Europë dhe rezultatet qenë fantastike.Luajti SHBA dhe BE me jetët e njerëzve.Pasuroi mazrapazët e ilaçeve kundër njerëzimit.Ne shqiptarët pavarësisht politikave vrasëse ,duhet t’u jemi mirënjohës Bashkimit sovjetik dhe Kinës për ndihmën konkrete dhe bujare që i ka dhënë popullit shqiptar.Me ilaçet e tyre falas jemi rritur,ne vaksinat ruse dhe kineze kundër tifos,skarlarinës,fruthit,difterisë,malaries,turberkulozit etj.U rritëm të shëndetshëm pa drogë,pa prostitucion,pa krime në shkolla,në rrugë,lokale, familje etj.Mund të kishte ndonjë rast sporadik,por ama të themi të vërtetën se jeta qe e sigurtë që kur lindje e deri kur shuheshe.Për gjithçka përgjigjej ai shteti i keq që sot po e kërkojmë..

  1. U rritem me cfare o pabuks nostalgjik. Me fshataret qe shkonin me brigadierin per nje ciope buke, me femijet me opinga te cara rrugeve, me njerezit qe qarkullonin me gomere, apo me dhjetra mijera ne kampe perqendrimi ne telemene lushnje e spac..Vaksinat nuk paguan, asnji. deri ne 14 vjec te lusin, cilesi eshte me e mire. Sa i perket vdekjeve, shiko sesi katandiseshin njerezit ne kohen e merhum qelbesires..qe 50 vjec

 2. Perse nuk publikoni dosjen Pfizer qe ka mashtruar me rezultatet e vaksines dhe qe eshte e dokumentuar nga dokumentet qe u bene publike me urdher gjykate pasi Kompania dhe FDA amerikane kerkonte qe ato te mos publikoheshin per 75 vjet. Lerini keto “studime” te paguara apo dhe te sajuara por merruni me fakte reale dhe me nje kompani qe ka helmuar/varikarsinuar gati 1 miliard njerez, dhe te vetmen mbrojtje ne gjykate kane qe faji eshte i qeverise qe e mirotoi dhe jo i joni qe mashtruam me rezultatet e studimit te efektshmerise. Njerezit po vdesin perdite nga SDS(sudden death syndrome( sindromi i vdekjes se papritur gje qe nuk kishte ndodhur me pare dhe po shihet me shpesh tek moshat e reja. Me kete merruni o media e paguara nga leke gjaku dhe jo me e lagu se lagu

  1. O Lapsi po kaq kriminela të pafytyrë jeni?!
   Po semuren dhe po vdesin përditë njerëzit nga kanceri.
   Vaksinat e KillGates &Sorros janë ato vrasëse!
   O DELE CovIdjote pse nuk ka më Covid në lajme?! U zhduk nga lufta? Ju qifsha trutë.

   1. ec ere rrote kari, mos e bej e shko me te shumtet, se nja 10 mije shkuan per dhjame qeni, apo nuk te kujtohet tirja..Ke hak se nuk te kerkoi njeri te paguash, keshtu jane zagaret, kur i jep buke te kafshojne doren, duhet ti heqesh drurin pas koke qe te te luten..

    1. Hajde dozën e 5 o rrotë kari dhe 2023 e kap me Tiren tek koka! Mos ki merak …hajde vrap e çpohu o ushtar i AlexSumqimit

 3. rezultatet e vaksinave pfizer e kompanikane mijera te vdekur mbi supe. pse nuk publikoni rezultatet ete vdekurve nga zemra vetem prej vaksinave. i keni zyrtare dhe numri i te vdekurve doshkoje me miliona shume shpejt.

 4. Po kjo ishte loja.
  Na cate karin me vaksinat, legena.
  Prap ky avaz! Ju qifte majmuni i tajvanit dhe lakuriqi huanit!
  Acidin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *