• |
ide | kryesore

Rama për Francë 24: Nuk jam i frustruar me BE, por i trishtuar me të

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditKëtë javë në emisionin “Talking Europe” në France 24 ka qenë i ftuar kryeministri Edi Rama që i dha një intervistë gazetarit Luke Brown gjatë takimit të liderëve BE-Ballkani Perëndimor në Bruksel.

Francë 24 thotë se “Rama është bërë gjithnjë e më i frustruar nga mungesa e progresit në ofertën e anëtarësimit të vendit të tij në BE”.

“Fillimisht kërcënoi se nuk do të vinte në takim, pastaj duke njoftuar pjesëmarrjen por sipas tij procesi po “merrej peng” nga vetoja bullgare mbi procesin e pranimit të vendit të tij dhe Maqedonisë së Veriut.

Në intervistë Rama tha se “nuk është se Shqipëria ka bërë progres të ngadaltë drejt BE-së, por se BE-ja është ngadalësuar shumë drejt së ardhmes së saj”; megjithatë ai thotë se nuk është më “i frustruar”, por më tepër i trishtuar nga dështimi i BE-së për të “përmbushur premtimin e dhënë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”.

Rama vazhdoi duke e përshkruar statusin e kandidatit në BE si “një lloj pilula antidepresive” për të rritur moralin e vendeve. ©LAPSI.al13 Comments

 1. Një parti që zgjedh në krye të saj liderin e vetëm në historinë e Shqipërisë të shpallur “a non grata” nga SHBA dhe të ndjekur në politikat e izolimit edhe nga BE, nuk ka nevojë të mbajë fjalime kundër perëndimit se ka votuar ndërkohë kundër Perëndimit.

 2. Ideollogu inee kryemaskaraj yne < kujton se populli nuk e kupton qe eshte korrupsioni i tij edhe ata " non Gratat qe skan per ta afruar vendin ne drejtimin e duhur

 3. Le peder des balkans.
  Rameshurra me harem.
  c’est la gonorre rouge .
  Po ikonat qe shite ne paris moj bushter???
  Pac fatin e gadafit moj patsavure.

 4. Dole gafil o rq . Cfare mendimi kane familjeqirat Elsa , Agroni, Rea , Albozziii , Lapraksi , Mili , Don Corleone ect ect fisshkerdhymit patronazhista ???????????? PS : Berish & Like jeni burra legena Po si futet ne burg , prisheni paktin !!!!!!!!!! Jam paparti .

 5. Ky psikoja, ne dore e kishte votimin e 3 ligjeve, vite me pare, dhe tani nuk do ishim ne kete situate. Por eshte psiko, dhe BE e di kete gje. Ndaj se pranon, e le jashte oborrit, si barbon.

 6. Mos e boni me nerva se, po na leshon alarm 🚨 sos te “raketave” …. po na rrotullon/ leviz çelsin se e mban ne qafe … pffffffffffffffffffffffffffffff 🤗
  Ehh medet per kete vend te bekuar…

 7. Kanë zënë rrënjë fjalët e Hamletit të Shekspirit, në përkthimin brilant të Fan Nolit për ne shqiptarët.
  “O botë, o prapësirë, o dreq
  që paskam lindur unë që të ndreq”
  Me këto deklaratat për “frustim, trishtim e keqardhje” për BE. kryeministri ynë karagjoz dymetrosh, me profesion bojaxhi, profesion ky që të kujton një hobi të Hitlerit, mer përsipër të përmisojë botën e Europën si Hamleti.
  Po pa shkuar tek BE apo tek Kombet e bashkuara, duhet të shtrojmë pyetjen se a është Rama një Hamlet i Shqipërisë apo një Makbeth ?
  Pasi e shkatëroi, kriminalizoi, kanabizoi Shqipërinë dhe e riktheu në regjimin diktatorial monist, mer përsipër të “rregullojë” Europën e bile edhe Kombet e bashkuara.
  Në fakt e ka njëfarë të drejte që të akuzojë të gjithë botën.
  Çne që ky kameleon politik anarshist, të cilit nuk ja morëm vesh asnjëherë bindjet ideollogjike, me sjellje, gjestikulacione e gojështhurrësi prej një ordineri, të na dalë pikërisht në situatën më të vështirë konfliktuale botërore midis lindjes e perëndimit, si “president” i Këshillit të Sigurimit të OKB ?
  “Hamleti” shqiptar ka dalë si lider global duke u paraqitur si akuzatori më i madh i diktatorit kriminel Putin për agresionin pushtues të Ukrainës, e si avokat mbrojtës të tij, veç mirditorit “jurist” Ndreca në Shqipëri, shkon në mbledhjen e Komisionit europian me avokatin serb, Vuçiç , këlyshin e Putinit, të cilin e quan vëlla.
  E pra pikërisht për këtë ka të drejtë Rama që akuzon gjithë botën, me bindjen prej megallomani , se është “politikani më i aftë” që po ja hedh gjithë botës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *