• |
ide | kryesore

Piquet në qendër të polemikave: shprehje raciste kundër Hamilton, rebelohet F1

-Instant, SportNelson Piquet ishte tre herë kampion bote. Një pilot i jashtëzakonshëm, por ndonjëherë mbi norma, dhe jo vetëm në pistë. Piquet edhe sot në moshën gati 70-vjeçare ka treguar se karakteri vështirë se ndryshon, por këtë herë ka shkuar përtej. Episodi daton disa muaj më parë, kur në prag të GP të Brazilit, atij iu kërkua mendimi për kontaktin mes Verstappen dhe Hamilton në Silverstone: “Zezaku e pozicionoi makinën në mënyrë që Verstappen nuk mund të devijonte.”

“Zezaku e bëri sepse e dinte që atë kthesë nuk mund ta merrnin të dy. Ai ishte me fat që vetëm makina tjetër u përplas, ai veproi në mënyrë të pisët”. Ato fjali fillimisht kaluan pa u vënë re. Megjithatë, ata u rikthyen në vëmendje pas pezullimit të pilotit të tretë të Red Bull, Juri Vips, i cili u ndalua nga ekipi pasi përdori shprehje raciste në transmetimin Twitch. Për të rikthyer në epiqendër fjalët e Piquet ishin disa media braziliane si O Globo dhe CNN Brazil.

Përgjigja e Formula 1 nuk vonoi. Federata dënoi zyrtarisht fjalët e Piquet me një shënim të postuar në Tëitter: “Gjuha diskriminuese ose raciste është e papranueshme në asnjë formë dhe nuk ka asnjë rol në shoqëri. Leëis është një ambasador i jashtëzakonshëm i sportit tonë dhe meriton respekt. Përpjekjet e palodhura të Hamilton për të rritur diversitetin dhe përfshirjen është një mësim për shumë njerëz dhe diçka për të cilën jemi të përkushtuar në F1″.

Menjëherë pas kësaj, edhe vetë Mercedesi mori anën e pilotit të saj. “Ne dënojmë fuqishëm çdo përdorim të gjuhës raciste ose diskriminuese të çdo lloji. Lewis ka udhëhequr përpjekjet e sportit tonë për të luftuar racizmin dhe është një kampion i vërtetë i diversitetit brenda dhe jashtë pistave. Së bashku, ne ndajmë një vizion për një motorsport të larmishëm dhe gjithëpërfshirës dhe ky incident nënvizon rëndësinë thelbësore të vazhdimit të përpjekjes për një të ardhme më të ndritshme”.

Në fund ishte radha e FIA-s, e cila gjithmonë në kanalin e saj në Twitter shprehu solidaritetin e saj me Hamilton: “FIA dënon fuqishëm çdo lloj gjuhe dhe sjellje raciste dhe diskriminuese, që nuk ka vend në sport dhe shoqëri. Solidariteti ynë është me Lewis Hamilton dhe japim mbështetje të plotë për angazhimin e tij për barazi, diversitet dhe përfshirje në botën e motorsportit.1 Comment

  1. Zezaku zezak esht ca ka ktu per racizem. Aq me teper qe zezaket e therrasin njeri tjetrin zezak gjithmone. Ca mutin jan kto idiotsi..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *