• |
ide | kryesore

Këlliçi paralajmëron fakte: Lidhja mes Teatrit, Unazës së re dhe inceneratorëve

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditBelind Këlliçi deputet i Partisë Demokratike në studion e “Open” në News24 me gazetaren Eni Vasili, ka bërë një deklaratë të fortë, ku ka zbuluar se Inceneratorët, projekti i Unazës së Madhe dhe Teatri Kombëtar janë të lidhura.

“Ti dënon këto kompani, e fakton që ka evazion, dënon ministrin dhe jep lekët, miliona euro, edhe në kohë pandemie. Absurdi është se kjo del e pranon. Ditët në vijim do shihni se si ka mundësi që zonja kur ka qenë në drejtimin e Tatimeve, nisnin proceset nga hetimet Tatimore, hapte procesin për të bërë verifikime, por të kesh kompani që bën ananas, shet beton dhe kompani që shesin banane dhe blejnë çelik. Mbylleshin raportet.

Keni fakte?

Do të shihni dokumente në ditët në vijim se si Teatri Kombëtar inceneratorët Unaza re janë të lidhura me personat përgjegjës për mbikëqyrjen e kontratave dhe punëve.

Janë të njëjtat kompani pas të tre aferave. Na jepni edhe pak kohë. Është një telenovelë që nëse drejtësia do të ketë vullnet të shkojë deri në gjysmë, Erion Veliaj shkon para drejtësisë. Dokumentet do të publikohen në ditët në vijim”, tha ai.

Në lidhje me punën në Komisionin Hetimor, Këlliçi ka zbuluar se e ka bërë më së miri detyrën dhe ka zbuluar se ka bashkëpunuar edhe me LSI për informacione të cilat më pas i ka bërë publike.

“Jam i vetmi në atë komision që kam denoncuar me emër kompanitë të dënuara për rimbursim të TVSH dhe evazion fiskal. Nuk kam kompleks ta fsheh, kam pasur një bashkëpunim me LSi për informacione të plota që më janë vënë në dispozicion që i kam publikuar për publikun.

Kam denoncuar kopani që nuk janë më pjesë e raportit të fundit të dërguar në Parlament.

Besoj që detyrën si përfaqësues i PD në atë komision e kam bërë më së miri. Çdo informacion e kam bërë publik dhe vendimin e gjykatës së Kumanovës ku kishte bërë aksident ZV kryeministri Arben Ahmetaj, shkresa e Veliajt me firmë e vulë në mars 2017 që ndërroi fatin e inceneratori e Tiranës që i dha 128 milion euro për 24 orë. Mjafton ajo për të pasur pas hekurave Veliajn sot.

Një pjesë e kompanive janë të dënuara. Habia është që për këtë aferë dhe kontratat e Elbasanit është në burg Koka ndërsa kompanitë përgjegjëse nuk janë marrë ende në pyetje, nuk kemi askënd të ndiqet penalisht”, tha ai.4 Comments

      1. Me ke grup eshte ky thuthuqi tani?! Se nga Luli iku, Berisha e degjeneroi ne publik. Po lufton ta marr LSI me duket. Se te humbesh me Mul Noken e te dalesh prape je TV vetem ky syshtremti e ben.

  1. përkrahësit e militantët e orës së fundit, inatçinjtë e të gjitha ngjyrave dhe luftëtarët e paepur të rrjeteve sociale që shajnë nga mëngjesi në mbrëmje, do të sfidojnë të enjten hallin tetëvjeçar të liderit anemik që iku, duke u ngjitur pas një halli të ri disamujor të liderit historik që po vjen. Me këtë protestë merr udhë opozita e tipit të ri, që për paradoks në krye ka liderin e tipit të vjetër.Salihu di ti tregoje lulzimes se ta mora partine pas protestes ky do jete dhe suksesi i salihut ne proteste,do beje gjoja sikur shane ramen per te degjuar lulzimja dhe drejtesia,partia eshte Toke e Xanun

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *