• |
ide | kryesore

Njolloset kurora britanike? Princi Charles pranoi 1 milion paund nga familja e Osama Bin Ladenit

-Instant, Arkiva, F1, Planet


Princi i Uellsit pranoi një pagesë prej 1 milion paund nga familja e Osama Bin Ladenit, raporton Sunday Times.

Princi Charles pranoi paratë nga dy gjysmëvëllezërit e Osama Bin Ladenit në vitin 2013, dy vjet pasi lideri i Al-Kaedës u vra, shton ai.

Fondi i Bamirësisë i Princit të Uellsit (PWCF) mori donacionin.

Pallati Mbretëror Britanik tha se ishte siguruar nga PWCF se e kishte marrë donacionin pas një kontrolli rigoroz dhe vendimi për të pranuar paratë ishte marrë me administruesit e besuar.

“Çdo përpjekje për ta karakterizuar atë ndryshe është e rreme,” i tha Pallati Mbretëror Britanik BBC.

Pallati Mbretëror Britanik gjithashtu kundërshtoi një numër konkluzionesh të bëra në artikullin e gazetës.

Bin Laden u mohua nga familja e tij në vitin 1994 dhe nuk ka asnjë sugjerim se gjysmë vëllezërit e tij kishin lidhje me aktivitetet e tij.

Sipas raportit, Princi Charles pranoi paratë nga Bakr Bin Laden, i cili kryeson familjen e pasur saudite, dhe vëllai i Bakr-it, Shafiq, pas një takimi me Bakr në Pallatin Mbretëror Britanik.

Trashëgimtari i fronit i mori paratë pavarësisht kundërshtimeve nga këshilltarët në Pallatin Mbretëror Britanik dhe PWCF, raporton Sunday Times, duke cituar burime të shumta.

Megjithatë, Sir Ian Cheshire, kryetar i PWCF, i tha gazetës se dhurimi i vitit 2013 ishte rënë dakord pasi ishte konsideruar me kujdes nga pesë administruesit në atë kohë.

“U krye kujdesi i duhur, me informacion të kërkuar nga një gamë e gjerë burimesh, duke përfshirë qeverinë,” shtoi Sir Ian.

“Vendimi për të pranuar donacionin është marrë tërësisht nga administruesit. Çdo përpjekje për të sugjeruar ndryshe është mashtruese dhe e pasaktë.” 

PWCF jep grante për organizatat jofitimprurëse të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar për të ofruar projekte në këtë vend, Commonëealth-in dhe jashtë saj.

Asnjë rregull nuk është shkelur, asnjë ligj nuk është shkelur. Janë bërë të gjitha kontrollet e duhura, madje edhe Ministria e Jashtme është thirrur të japë mendimin e saj. Edhe ajo e ka dhënë OK-n për donacionin.

Pra, si është ky lajm, një lajm i faqes së parë? 

Një burim në Fondin Bamirës të Princit të Uellsit i tha BBC-së se “mëkatet e babait” , Osama Bin Laden, nuk duhet të skualifikojnë anëtarët e tjerë të familjes nga dhënia e një dhurimi.

Por po ashtu, a menduan vërtet Princi Charles ose rrethi i tij i brendshëm se ishte një ide e mirë të merrte para nga Bin Ladenët? Apo mendonin se ishte mirë për sa kohë që nuk u bë publike?

Sepse sapo ishte publike, sado kontrolle të bëheshin dhe të respektoheshin rregullat, gjithmonë do të dukej e tmerrshme.

Ashtu si dhurimi i madh në para nga një ish-kryeministër i Katarit ose letra nga miku dhe ndihmësi i ngushtë i Princit Charles që i premtonte titullin kalorësi një qytetari saudit i cili kishte premtuar dhe bërë donacione të konsiderueshme.

Ministrat dhe deputetët, në fund të fundit, qeverisen nga kutia e votimit. Familja mbretërore e merr pozicionin dhe autoritetin e saj nga një vend tjetër, nga një pranim i vendosur nga publiku që në përgjithësi i sjellin kredit vendit.

A përshtatet një donacion nga Bin Ladenët, sado i largët nga keqbërjet e një djali të mohuar, në këtë model monarkie?

Osama Bin Laden ishte në krye të listës së “më të kërkuarve” të SHBA. Ai besohet të ketë urdhëruar sulmet terroriste në Nju Jork dhe Uashington më 11 shtator 2001 – të cilat vranë pothuajse 3,000 njerëz – duke përfshirë 67 britanikë.

Osama Bin Laden u vra nga forcat amerikane në vitin 2011.

Një burim i PWCF i tha BBC-së se “megjithëse emri [Bin Laden] ka një histori shumë të pakënaqur, mëkatet e babait nuk duhet të vuhen nga pjesa tjetër e familjes, e cila është e famshme dhe e respektuar në rajon.” 

Burimi shtoi se donacioni kishte narrë Ok-n nga Ministria e Jashtme.

Kjo nuk është hera e parë që Princi Charles ose bamirësia e tij futen në sitë mbi donacionet e tyre.

U raportua muajin e kaluar se Princi Charles pranoi një valixhe që përmbante një milion euro në para nga një ish-kryeministër i Katarit, një nga tre donacionet në para që arrin në rreth 2.5 milion paundë.

Pallati Mbetëror Britanik tha në atë kohë se donacionet nga sheiku iu kaluan menjëherë një prej bamirësive të princit dhe u ndoqën të gjitha proceset e duhura.

Komisioni i Bamirësisë më vonë vendosi kundër nisjes së një hetimi për dhurimin.

Në shkurt, Policia Metropolitane filloi një hetim mbi pretendimet se bamirësia i ofroi ndihmë nderimeve një qytetari saudit.

Pallati Mbetëror Britanik tha se princi “nuk kishte njohuri për ofertën e pretenduar të nderimeve ose nënshtetësisë britanike në bazë të dhurimit për bamirësitë e tij”. 

Për miliona sauditë, emri Bin Laden është krejtësisht i padëmshëm. Në Perëndim dhe në pjesën më të madhe të botës, ajo do të lidhet përgjithmonë me sulmet terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001.

Por në Arabinë Saudite, është një brend për firmën e ndërtimit me bazë në Jeddah, e cila përdori pasurinë e sapogjetur të naftës për të financuar xhamitë, pallatet dhe ndërtesat e tjera me dekret mbretëror.

Familja nuk ishte fillimisht saudite: ata vinin nga një pjesë e Jemenit jugor, Hadhramaut, që ka prodhuar shumë nga familjet sipërmarrëse më të suksesshme dhe më të pasura të Xhedah-ut.

Osama, një nga djemtë e shumtë të themeluesit të kompanisë, i cili emigroi nga Jemeni në fillim të shekullit të 20-të, njihej prej kohësh si “delja e zezë e familjes”. 

Ai kaloi pjesën më të madhe të viteve 1980 në Afganistan duke ndihmuar muxhahedinët të luftonin ushtrinë pushtuese sovjetike, kështu që në thelb ai ishte në të njëjtën anë atëherë me CIA-n dhe Pakistanin.

Osama-Bin-Ladens-Afghan-Hideout (5).jpg

Por në vitet 1990, ai ishte bërë një ekstremist radikal islamik dhe familja e hodhi poshtë atë në vitin 1994. Osama Bin Laden u transferua më pas fillimisht në Sudan dhe menjëherë më pas në Afganistan. Pjesa tjetër është histori.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *