• |
ide | kryesore

Berisha me ish-të përndjekurit: Pse Enver Hoxha i ngjan Hitlerit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit


Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha takoi këtë të mërkurë një grup përfaqësuesish të ish-të përndjekurve me rastin e 34-vjetorit të vrasjes së poetit Havzi Nela.

“Havzi Nela është dëshmi e fundit mbasi ai u var si sot 34 vite më parë në sheshin qendror të qytetit të Kukësit, dëshmi kryesore se Enver Hoxha ishte një Hitler i vërtetë të pasluftës së dytë botërore. Kam qenë në hapat e mi të parë në politikë kur i ftuar merrja pjesë në një kongres të Partive Demokratike të Europës, gjithsej 4 muaj pas themelimit të opozitës këtu.

Në atë kongres më dhanë fjalën dhe mbajtja një fjalë. Në deklaratën e atij kongresi ku ishte Theçeri, Zhak Shirak dhe personalitet më të spikatura të kohës, e cilësojnë Enver Hoxhën si Hitlerin shqiptar të pas Luftës së Dytë Botërore” – tha Berisha.

“Jam përpjekur të kuptoj thellë shkaqet që i shtynë dhe gjykoj se dy kanë qenë shkaqet kryesore se pse Enver Hoxha ngjet me Adolf Hitlerin. Njëra prej këtyre ishte qëndrimi ndaj fjalës së lirë dhe opozitës. Një filozof i madh dhe një nga njerëzit më të zgjuar të tokës gjermane, Karl Jasper e studioi shumë nazizmin dhe e ndihmoi shumë kombin e tij që të ndërgjegjësohet për përgjegjësinë që pati në një farë menyrë dhe mbështetjen e regjimit.

Jasper shkruan në librin e tij ‘Faji gjerman’ se në kohë lufte të bëje opozitë do të thotë të hapje varrin me duart e tua.

Kjo për Enver Hoxhën ishte e vërtetë jo vetëm për të gjallët e tij, por ngeli e vërtetë edhe pas vdekjes së tij dhe shembulli më dramatik i kësaj të vërtete është Havzi Nela, i cili u var jo në kohë lufte. Pas frymës së Helsinkit që Nela do ti kushtonte një nga poezitë më të bukura, do të varej, kur disa muaj më vonë diktaturat do të binin njëra pas tjetrës.

Enver Hoxha në këtë raport ishte një Hitler i vërtetë sepse si asnjë tjetër tregoi zero tolerancë ndaj mendimit dhe fjalës ndryshe. Sot shumë prej jush që i përkisni familjeve të nderuara e dini se dekapitimi i elitës kombëtare ishte akti i parë anti shqiptar” – tha Berisha. ©LAPSI.al


6 Comments

  1. Eshte shume me keq se Hitleri, se shkaterroi dhe vrau popullin prej nga ishte.
    Po komunisti s’ka atdhe, ne fund te fundit….

  2. Për 32 vite me radhë, si askush tjetër, Sali Berisha, një ish-konunist i ’68-s ka përdorur kartën e anti-komunizmit në funksion dhe për llogari të pushtetit.

    Ai kundërshtoi ligjin për hapjen e dosjeve në vitin 1992 dhe ish të përndjekurit politikë u vetëdogjën të gjallë dhe hynë në greva urie vetëm gjatë dy mandateve të tij.I biri i enverit salih metaj flet kunder babes,tamam pusht te dhe buke e dije more spiun i udb dhe ti e shkatarrove kete vend o salih metaj

  3. i biri i xhelatit qe firmosi ekzekutimin e poeti,na doli i mire.urra,parti edver jemi gati kurdohere.flisni ju krimba haleje per nje poet gjigant.

  4. Ish te perndjekur qe lumturohen kur degjojne te shahet Enver Hoxha nga ish sekretarit te partise komuniste te Enver Hoxhes!!! Qeni i rrahur i vogel e mban bishtin poshte shaleve!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *