• |
ide | kryesore

Rusia do të ndërpresë furnizimin me gaz në Europë për tri ditë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
EuropaFurnizimi me gaz rus në Bashkimin Evropian duket se do të ndërpritet në fund të këtij muaji, pas një njoftimi se gazsjellësi Nord Stream 1 do të mbyllet për mirëmbajtje për tre ditë.

Kanali do të mbyllet nga 31 gushti deri më 2 shtator, ka bërë me dije firma energjetike ruse e kontrolluar nga Gazprom.

Tubacioni tashmë ka funksionuar me vetëm 20% kapacitet gjatë një bllokimi energjetik midis Moskës dhe Evropës, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Vendet perëndimore kanë akuzuar vazhdimisht Kremlinin për përdorimin e furnizimeve me karburant si një armë politike.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *