• |
ide | kryesore

Arresti në Gramsh/ Prokuroria akuzon për spiunazh dy rusët dhe ukrainasin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të funditGazetarja Klodiana Lala ka zbuluar veprat penale për të cilat akuzohen tre të arrestuarit për ngjarjen e mbrëmshme në Gramsh.

Prokuroria e Elbasanit e ka regjistruar çështjen penale ndaj dy ruseve dhe ukrainasit sipas 3 neneve, 214, 237 dhe 279 të Kodit penal.

Ndërkohë çështja është ende në hetim.

Ja çfarë parashikojnë këto nene:

Neni 214
Sigurimi i informatave sekrete me karakter ushtarak apo të çdo lloji tjetër, me qëllim që t’i jepen një fuqie të huaj, për të cenuar pavarësinë e vendit, dënohet me burgim nga tre gjer në dhjetë vjet.

Neni 237
Goditjet ose vepra të tjera dhune që i bëhen punonjësit që kryen një detyrë shtetërore apo një shërbim publik, për shkak të veprimtarisë së tij shtetërore apo të shërbimit, dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet.

Prodhimi, mbajtja, blerja apo shitja, e armëve të ftohta si shpatat, bajonetat, thikat dhe mjete të tjera të përgatitura e të destinuara posaçërisht për sulm kundër personave ose për vetëmbrojtje, pa lejen e organeve kompetente, dënohen me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

Neni 279
Mbajtja, blerja apo shitja në automjete apo në çdo mjet tjetër të motorizuar, në mjedise publike ose në mjedise të hapura për publikun, e armëve të ftohta si shpatat, bajonetat, thikat dhe mjete të tjera të përgatitura e të destinuara posaçërisht për sulm kundër personave ose për vetëmbrojtje, pa lejen e organeve kompetente, dënohen me burgim nga një deri në pesë vjet.11 Comments

 1. Duan me u bo te gjith si zelenski. E cuditshme si ndodhi “ngjarja rende” direkt mbasi lali plehu takoi zelenskin ne kiev

  1. Për komentuesit me pagesë të ambsadës ruse. Njëri nga këta e ka të sigurtë burgun se ka reaguar me dhunë duke sulmuar ushtarët, ndërkohë që duhet të zbatonte urdhrat dhe asgjë nuk do të ndodhte, do ja hidhte e shumta me një gjobë. Të tjerët mund të hanë edhe ata ndonjë gjobë për fotot e shkrepura dhe kaq. Çekët ju bindën urdhrave të ushtarëve dhe e shumta do marrin një gjobë dhe ata.

   1. Komentuesit qe nuk e hane propaganden nuk paguhen as ga Rusi e as nga Ramazani o buzekuq! Ketu do jesh kur pas ca javesh e muajsh do cfryhet mufka. Kot te pyes, do arrestoje ndonje nga keto hajdutet e miliardave te lekeve te shqipetareve me skema inceneratoresh e guackash offshore kjo “drejtesia e re”? Jo per gje, po “armiqte e jashtem” i arrestoi direkt sa bene foto te kapanoneve pa dritare e me Ifën 50 vjecare mes sheshit🖕😉🤮

 2. Keto do i vene prandat cdo turisiti rus qe ben foto te noj bunkeri, te noj zizi ushtrie qe ka ngel afer noj mullari e cdo llamarine qe ka ngel e shokut Tarras😂😂😂😂.

  Po bejne nje teater e po e fryjne qe ti japin lavde pa lidhje nje qeveri kuislingo mafioze qe po i qi robt popullit te vet, AMA, eshte aleatja e perandorise se genjeshtrave e do jape “kontributin” e saj ne fitoren e luftes nga Ukraina kunder Rusit😂😂🤮🤮.

 3. O Flamut ne jetojme jashte dhe skemi nevoje te na paguaj askush per te llogjikuar per nje ngjarje qesharake si kjo qe dhe Mehmet Shehu apo Kadri Hazbiu do ta kishin zili. Sa here qe komentontet jve dylberave mavi nuk ju shkojne per shat jane njerez “pro “ruse apo te “paguar nga mbasada.

 4. Me dhjet ky rrota karit qe sa her komentoj perrallat qe sajojn klyshet e sorrosit me thote paguhesh nga rusi. E vetmja lidhje me rusin esht 8vjet rusisht ne shkolle ne kohe te largqoftit mezi msova 10 fjale.

   1. Me mire me rus se me bythqire papagaj mavi si puna rraces tuaj. Shko shkerdhehu te ndonje bunker i rendesise se vecante dhe bej roje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *