• |
ide | kryesore

Pfizer rezulton 73% efektiv te foshnjat nën 5 vjeç

-Instant, Lajme, PlanetFoshnjat në studim morën ose tre doza të vaksinës Pfizer-BioNTech ose një placebo. Efektiviteti i vaksinës ishte 73.2% tek foshnjat e moshës 6 muaj deri në 4 vjeç, sipas rezultateve të publikuara.

“Ndërsa këto rezultate konfirmojnë se tre dozat e vaksinës  Covid-19 u siguruan foshnjave një nivel të lartë mbrojtjeje në një kohë kur nënvarianti Omicron BA.2 ishte shumë i përhapur, ne po zhvillojmë gjithashtu një vaksinë që të jetë efektive për variantin Omicron BA,” tha Ugur Sahin, CEO dhe bashkëthemelues i BioNTech.

 2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *